The Rock (Skála - Sean Connery, Nicolas Cage)

Stahování z ulož.to je k ničemu

Rád bych se podělil o jednu velmi čerstvou zkušenost. O stahování obsahu z internetu jsem už tady na blogu jednou psal, viz: Proč bych měl chodit do kina? Na internetu si to stáhnu zadarmo! nebo Jakou má cenu kvalitní obsah na internetu? Dneska večer mám ale trochu jiný zážitek.

Jsem sám doma, žena s dětmi odjela na prodloužený víkend k babičce a k dědovi. Takže sedím u počítače, trochu pracuji a trochu se flákám. Přitom mám na druhém monitoru puštěnou nějakou hudbu z youtube. Jedna z věcí, která mi tam skočí, je hudba z filmu The Rock (Skála – Sean Connery, Nicolas Cage viz: csfd.cz). Při poslouchání si řeknu, že tento film jsem už dlouho neviděl.

Takže začnu hledat na disku. Určitě ho musím někde mít, už jsem ho stahoval nejmíň 2x. Na jednom disku v PC není, na druhém také ne. Další možnost je sdílený disk (NAS). Tam je ale tak šílený bordel, že si říkám, že než to hledat tam, tak to si ho raději stáhnu potřetí.

Stahování zadarmo z uloz.to a spol. je k ničemu

Takže zkouším svoje oblíbené servery – uloz.to a hellspy.com. Problém je ale v tom, že chci film v angličtině. Tak nějak mi přijde, že tohle je jeden z filmů, kde je originální zvuk lepší než dabing. Některé hlášky jsou prostě do češtiny nepřeložitelné.

No jo, ale to mám smůlu. Film není k dispozici ani v CZ natož pak v ENG. To je celkem k ničemu. A pak že na internetu se dá stáhnout cokoliv. Asi dá, ale jsem moc líný na to, abych hledal delší dobu na dalších místech.

Nákup a stažení filmu z iTunes

Po chvilce mě napadne, že když chci film v angličtině, tak bych mohl zkusit iTunes, které mám na počítači kvůli tabletu, co jsem kupoval dětem (viz: Tablet Apple iPad jako dárek pro 3 leté dítě?). V iTunes to šlo na „3“ kliknutí. Spustím program, kliknu na odkaz obchod, tam dám hledat a už to je (pravda na dotaz „the rock“ mi itunes na prvním screenu vnucuje aplikace pro tablet, pak hudbu a až po zaskrolování film svůj film, ale budiž).

Cena za film je sice trochu vyšší. 11,99 Euro za film v HD. To je necelých 350 Kč. To je dost. Ne moc, ale každý den bych si asi takto film nekupoval. Ale co už …350 korun je asi tak cena lahve vína, krabičky cigaret a pytlíku brambůrek, které mi poskytnou zábavu na zhruba stejně dlouhou dobu (no s výjimkou těch cigaret, krabička cigaret by mi vydržela delší dobu než ten film 🙂).

Takže film kupuji. Pár kliknutí, během kterých mi iTunes vnutí SD verzi filmu. Prý nemám „HD kompatibilní zařízení“.(no nevím, můj počítač se 4 jádrovým procesorem, 16 GB RAM, 2 grafické karty v SLI a dva monitory s celkovou plochou větší než naše televize v obýváku mi sice přijdou dostatečně „HD“ ale holt tomu jablko rozumí líp. :))

Pozitivní je, že po necelé minutě stahovaní mi už iTunes nabízí, jestli chci film začít přehrávat. U stahování z Ulož.to a spol. si většinou musím počkat na stažení celého filmu. (to když je například film v zabalený v zipu apod. Jinak se dá s nějakým rozumným přehrávačem (např. VLC player), koukat i na částečně stažený film).

Stahování filmů z iTunes je extrémně rychlé a pohodlné

Takže ve výsledku:

  • Hledání filmu na disku v PC mi zabralo víc než 10 minut a bez výsledku (ale za to může můj bordel na PC a lenost)
  • Snaha stáhnout si film online „zadarmo“ = dalších 10 minut ztraceného času
  • Nákup filmu na iTunes, dohromady asi dvě minuty do doby než jsem se začal koukat
  • Nelezní filmu = 3 kliknutí
  • Koupení filmu = řekněme 5 kliknutí
  • Sledování filmu = okamžitě po zaplacení
  • Kvalita filmu = SD verze má cca 1,9 GB (takže přece jen trochu lepší kvalita než běžně dostupné filmy na uloz.to s velikostí 700MB, nebo nedej bože cam ripy)

Takže sečteno a podtrženo = tohle je myslím přesně ten správný způsob, jak by měli fungovat všichni, kdo se snaží bojovat proti stahování obsahu z internetu.

Jediné, co mi vadí, je ta cena. Ale všiml jsem si že iTunes nabízí i možnost „rent film“ tj. pronájem asi za 3,69 (tj. necelá stovka). Nezkoumal jsem to, nevím teda, jestli je to cena za jedno zhlédnutí nebo za nějaký časově omezený úsek. Říkal jsem si, že na tenhle film se budu zřejmě za rok chtít podívat znovu tak si ho rovnou koupím za plnou cenu. Snad do té doby Apple nezkrachuje 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *