wikipedia.org

Jakou má cenu kvalitní obsah na internetu?

Před pár dny mě moje znechucení z návštěvy kina vedlo k sepsání článku „Proč bych měl chodit do kina? Na internetu si to stáhnu zadarmo!“. Dneska bych se rád k tématu placeného obsahu vrátil. Občas sleduji diskuse pod různými články, které se dotýkají autorského práva nebo placení za různé typy obsahu na internetu.

Mnoho diskutujících tam tvrdí, že jsou ochotni platit za kvalitní obsah. Velmi častým argumentem pak bývá „pokud by to bylo něco, co jinde neseženu, pokud by se jednalo o kvalitní a unikátní obsah, pak jsem ochotný zaplatit“.

Co je kvalitní obsah na internetu?

Co je ale ten kvalitní obsah na internetu za který jsou lidé případně ochotni platit? Někdo uvádí důležité profesní informace, nebo se často zmiňují různé ekonomické informace. To má svoji logiku. Ekonomické informace, nebo to, co potřebuji ke své práci, mi ve výsledku pomáhá vydělat peníze. Takže to lze chápat i jako investici.

Jinak mám pocit, že lidé jsou spíše ochotni platit za zábavu („zábava“ ve smyslu něco co mě zabaví) – hry, mobilní aplikace, hudba, filmy.

Kdo z vás je ochotná zaplatit např. za wikipedii?

Napadá mě jeden velký web, který dle mého poskytuje velmi mnoho užitečných informací. Pravda, často to nejsou nějaké extra unikátní informace. Dost témat je hodně povrchních, nebo natolik „politicky korektních“, že realitu je nutné hledat spíše mezi řádky než v napsaných slovech. Dle mého je ale wikipedia velmi unikátní projekt.

Je wikipedie tím, za co by lidé měli být ochotni platit? Já osobně si myslím, že ano. Alespoň pro mě je wiki zdrojem mnoha užitečných informací. Pravda, mluvím spíše o té anglické verzi, ale občas něco hledám i na té české.

Wiki je navíc specifická i v tom, že nemá žádné jiné příjmy z reklamy. Takže je odkázána jen na to, co jí darují lidé. Troufnu si říct, že každý středoškolský / vysokoškolský student by měl povinně platit příspěvek wikipedii. Když uvážím kolik peněz a času jim wiki ušetří tím, že nemusí chodit do knihovny, složitě hledat na netu nebo kupovat drahé knihy, atlasy, učebnice.

Používáte pravidelně wikipedii?

Pokud ano, tak tady je pár slov přímo z wikipedie:

Lidé mi říkají, že přispívají Wikipedii, protože věří, že to má smysl, a důvěřují jí, protože i když není dokonalá, vědí, že je psaná pro ně. Smyslem Wikipedie není nikomu poskytovat prostor pro reklamu nebo stranit jakékoliv ideologii a ani vás nutit, abyste věřili něčemu, co není pravda. Chceme říkat pravdu, a díky vám můžeme. Díky tomu, že nám přispívate, může být Wikipedia nezávislá a schopná poskytnout vám to, co od ní potřebujete a chcete. Může být přesně taková, jaká by měla být.

Nezapomeňte: váš příspěvek nepokrývá jen náklady, které Wikipedii vznikají vaším vlastním užíváním. Průměrný dárce platí za sebe i za stovky jiných lidí. Váš dar tak umožňuje přístup k článkům pilnému dítěti v Bengalúru, které se samo učí programování, vídeňské hospodyni ve středních letech, u které byla nedávno zjištěna Parkinsonova choroba, spisovateli, který zkoumá Británii 50. let 19. století, či desetiletému školákovi ze San Salvadoru, který právě zjistil, kdo je Carl Sagan.

Jménem těchto lidí a půl miliardy dalších uživatelů Wikipedie a jejích sesterských portálů a projektů, děkuji vám, že jste nás podpořil/a ve snaze zpřístupnit sumu vědomostí celého lidstva všem. Váš dar činí svět lepším místem – děkuji vám.

Většina lidí neví, že je Wikipedia neziskový projekt. Zvažte prosím, zda byste tuto zprávu nepřeposlal/a e-mailem několika vašim přátelům, abyste je inspiroval/a k tomu, aby také přispěli. A jestli máte zájem, zkuste Wikipedii vylepšit. Pokud najdete překlep nebo jinou malou chybu, opravte ji, prosím, a pokud si všimnete, že něco chybí, doplňte to.

Vážím si toho, že nám věříte, a slibuji, že vaše peníze využijeme smysluplně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *