Ministerstvo spravedlnosti navrhuje opakování Milostivého léta. To by mělo začít podruhé na podzim 2022 (od 1. 9. 2022). Podmínky by měly být stejné jako napoprvé. Tj. možnost zaplatit u některých exekucí jen původní dluh (jistinu) s tím že zbytek bude odpuštěn.

Milostivé léto II. – odpouštění dluhů se bude opakovat na podzim 2022

Na podzim 2021, bylo zahájeno Milostivé léto – možnost jak dosáhnout ukončení alespoň některých exekucí. V době od 28. října 2021 do 28. ledna 2022, bylo možné u některých exekucí, zaplatit jen původní dluh (jistinu exekuce) a exekuce se ukončila. Došlo tedy k odpuštění části dluhu (úroky, penále, tzv. „náklady exekuce“).

Nutno říci, že u některých exekucí, ta odpuštěná část dluhu, mohla představovat i přes 90% z celkové částky. Hlavně u starých exekucí nebylo velkou výjimkou, že z původní pokuty 500 Kč za jízdu na černo v MHD, se během několika roků stala exekuce na 5, 10 nebo 20 tisíc korun.

Milostivé léto, na přelomu roků 2021 a 2022, mělo být způsobem, jak „vyčistit“ systém, alespoň od části starých exekucí.

Přece jen, není to až tak dávno, co byla pravidla pro exekuce poměrně volná, a některé exekuce a postupy exekutorů, byly hodně „divoké“.

Za posledních několik roků, se oblast exekucí poměrně hodně zkultivovala, ale nové podmínky se na ty staré nevztahují. Takto se lidé mohli zbavit alespoň části z nich.

Milostivé léto II – bude se opakovat na podzim

Očekávání ohledně prvního Milostivého léta byla velká, realita trochu pokulhávala (viz dále). Proto nyní Ministerstvo spravedlnosti navrhuje, aby se Milostivé léto, ještě jednou zopakovalo. A to hned v roce 2022.

Ministerstvo předložilo návrh novely zákona o exekucích (Exekuční řád), kde navrhuje druhé Milostivé léto, na podzim 2022:

 • Druhé Milostivé léto by bylo od 1. září 2022 až do konce roku (do 31. 12. 2022)
 • Týkalo by se to opět hlavně exekucí za dluhy vůči státu (ale ne všech, např. Finanční úřady, si vymáhání dluhů řeší jinak)
 • Poplatek za ukončení exekuce by byl dvojnásobný – poprvé to bylo 750 Kč bez DPH (tj. 907,50 Kč s DPH), podruhé by to bylo 1500 Kč bez DPH (1815 Kč s DPH)
 • Některé podmínky by byly jasněji definovány (povinnost exekutora odpovědět písemně do 15 dní, přesný postup, jak se budou počítat náklady exekuce před začátkem Milostivého léta II., apod.)

Selhalo první Milostivé léto?

Původní očekávání bylo, že by odpuštění dluhů a ukončení exekucí během prvního Milostivého léta, mohlo využít až 200 000 lidí. Reálně to ale nakonec bylo jen cca 40 000 lidí.

Důvody jsou různé:

 • Byla řada nejasností, čeho se vlastně Milostivé léto týká a čeho ne (například byl problém s dluhy na zdravotním pojištění)
 • Byla řada problémů s exekutory (někteří exekutoři „zdržovali“, jiní zase chybně vyčíslovali výši dluhu, který je nutné uhradit)
 • První Milostivé léto bylo vyhlášeno poměrně narychlo – na případné sehnání peněz, na úhradu dluhu, měli dlužníci jen poměrně málo času
 • První Milostivé léto kolidovalo s epidemií COVID (řada lidí s exekucemi, spadá mezi nízkopříjmové, kteří byli zasažení epidemií koronaviru nejvíce)
 • ….atd.

Poznámka: Ze svého okolí znám jeden případ, kdy se někdo rozhodl využít Milostivého léta. Jedna vzdálenější příbuzná, se před lety dostala do finančních problémů. Po rozvodu na tom byla finančně špatně (samoživitelka se dvěma dětmi, otec nic neplatil), a za nájem v městském bytě platila dost nepravidelně.

Jasně, byla to její blbost (je trochu nespolehlivější, ale zase to není žádný notorický neplatič/sociální případ). Teď se chtěla dluhu za nájemné v obecním bytě zbavit (mezi tím to „spadlo“ do exekuce). Řešila to s exekutorem, a nakonec se musela obrátit na právníka, který musel exekutorovi pohrozit stížností na Exekutorskou komoru a ministerstvo.

Nakonec dluh zaplatila a dopadlo to dobře. Přístup některých exekutorů byl „zvláštní“. Kdyby to ta příbuzná neřešila s právníkem, tak má exekuci stále.

Z tohoto pohledu se zdá jako dobrý nápad, aby se Milostivé léto, ještě jednou zopakovalo. Základní myšlenka je asi dobrá.

Věřitel, dostane zaplacený celý původní dluh. Dlužník se dostane z exekuce, a nebude se muset pohybovat v rámci nějaké „šedé zóny“ (práce na černo apod.). Exekutor dostane alespoň něco, na zaplacených nákladech exekuce (poplatek za ukončení byl 902,50 Kč + byly tam i nějaké daňové úlevy). Taková win-win situace pro všechny.

Opakování Milostivého léta – normální je dluhy neplatit?

Současně mi ale opakování Milostivého léta, zvláště takto krátce po tom, co skončilo první, přijde jako poměrně negativní zpráva pro věřitele a značně „nevýchovná“ zpráva pro dlužníky.

Vysílá to signál, že normální je neplatit, a že to stát, dříve či později odpustí (pravda, ne vše, ale i tak).

Z opakování Milostivého léta mám poněkud rozporuplné pocity. Pravda, u toho prvního bylo dost nejasností. Takže asi má smysl udělat to ještě jednou a lépe.

Na druhou stranu, to že nakonec využilo možnost odpuštění části dluhu a ukončení exekuce, tak málo lidí, nemusí vůbec souviset s nějakými nejasnostmi ve výkladu zákona.

Dost možná je to prostě tak, že minimálně část dlužníků, své dluhy řešit nechce a nebude, i kdyby to pro ně bylo sebevíce výhodné.

  2Comments

 1. Ladin   •  

  Dobrý den když nevím jaký kde mám dluhy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *