Kolibříci se na našem území ani na našem kontinentu nevyskytují, jedná se o americké druhy.

Je možné vidět v ČR kolibříka ve volné přírodě?

Před pár dny mě při posezení na zahradě překvapil docela zajímavý „hmyz“, který poletoval kolem kytek. Pokusil jsem se ho vyfotit, ale vzhledem k tomu, že vůbec nebral ohledy na moje mizerné fotografické schopnosti, a nevydržel chvíli v klidu, tak se mi to moc nepovedlo (viz úvodní fotka).

První, co mě při pohledu na tuhle „létající potvoru“ napadlo, byl kolibřík. Myslím, že jsem ho v životě naživo neviděl, ale při pohledu na to, co nám létalo po zahradě, mě kolibřík napadal jako první věc.

Bylo to docela velké  – rozhodně násobně větší než včela nebo čmelák (s tímhle bych se fakt nechtěl čelně střetnout ve větší rychlosti na kole). Navíc i ten způsob, jak to poletovalo od květu na květ – kdy si to nikdy nesedalo květinu, ale zastavilo se na místě ve vzduchu, a pak jen sosáčkem sbíral pyl (nebo co to vlastně sbírá).

Dá se v ČR pozorovat kolibřík ve volné přírodně?

Tak jsem si to vyfotil, a byl jsem „nadšený“, že se mi povedlo vidět kolibříka takto „naživo“ v přírodě. Jenže moje nadšení mi moc dlouho nevydrželo. Večer jsem si to schválně zkoušel najít na internetu a zjistil jsem, že mám smůlu.

Hned na můj první dotaz mi Google poradil:

Kolibříci se na našem území ani na našem kontinentu nevyskytují, jedná se o americké druhy. To, co jste viděli, je hmyz. Jedná se o velké motýly, většinou dlouhozobky z čeledi lišajovitých, kteří sají šťávu z květů právě obdobným způsobem jako kolibříci. To, co vypadá jako zobáček, je ve skutečnosti sosák. U nás se vyskytují tři velké druhy dlouhozobek mající rozpětí asi 4 – 5 cm. Jedná se o dlouhozobku svízelovou (Macroglossum stellatarum), dlouhozobku zimolezovou (Hemaris fuciformis) a dlouhozobku chrastavcovou (Hemaris tytyus). Zdroj: http://www.cso.cz/index.php?ID=839

Není to kolibřík (pták) ale dlouhozobka (hmyz)

Koukal jsem se pak i na wikipedii, kde jsou další informace o dlouhozobkách, a také trochu lepší fotky – viz: fotka kolibříka a dlouhozobky níže. Na první pohled mezi nimi až tak velký rozdíl není (lidé, co se v tom vyznají, mi prominou, pro mě jako laika je to skoro to stejné :)).

Kolibřík:

Dlouhozobka:

Kolibříci jsou ale ptáci a dlouhozobky zase patří mezi motýly. Čili to zas až tak moc podobné není (byť „to“ oboje má křídla ;-)).

No prostě a jednoduše, pokud byste náhodnou někdy měli pocit, že se vám v ČR podařilo potkat naživo kolibříka, tak se neradujete. S největší pravděpodobností máte stejnou „smůlu“, jako já.

Na druhou stranu, i ta dlouhozobka je hodně zajímavá, a rozhodně to byl hezký zážitek. Něco podobného jsem zatím ještě neviděl, a to si o sobě myslím, že v přírodě trávím přece jen docela dost času.

Kde vlastně žijí kolibříci?

Také mě pochopitelně zajímalo, kde teda vlastně žijí kolibříci. Nevím proč, ale myslel jsem si, že jsou tak nějak po celém světě. Měl jsem je spojeny s nějakým teplejším prostředím, ale potkat tu dlouhozobku někde ve středomoří, třeba v Řecku, tak ani moc nepochybuji, že to byl kolibřík.

Zjistil jsem ale, že kolibřík se ve volné přírodě vyskytuje pouze v Americe. A to jak v severní, tak i v jižní.

Kolibříci ve volné přírodě žijí výhradně v Americe, od jižní Aljašky až k pohoří Tiera del Fuego v jižní Americe, samozřejmě včetně karibské oblasti. Většina druhů žije v tropické a subtropické centrální a jižní Americe. Některé druhy žijí až ve výšce 5200m těsně pod sněžnou čarou. Druhově nejbohatší je snad Kolumbie, kde žije 160 druhů, hned za ní pak následuje Ekvádor, kde je teoreticky možné uvidět 130 druhů kolibříků. Kolibříci z chladnějších oblastí většinou na podzim migrují za teplem. Zdroj: http://www.fotogaleriehasek.cz/clanky/fauna-a-flora/54-par-zajimavosti-o-kolibricich.html

  6Comments

  1. Martin Zahálka   •  

    Zdravím,
    dlouhozobka nám kvetoucí rostliny navštěvuje už několik let. Prvně jsme tím byli překvapeni, co to vlastně je, pak jsme se dozvěděli pravdu. Ačkoliv jsme si mysleli, že je to původně můra, protože přilétala pozdě večer, byli jsme pak informováni, že se jedná o tažného motýla.

    Abych se ale dostal k původnímu smyslu komentáře, před pár dny se nám poštěstilo při večerním čekání na dlouhozobku vidět ptáčka, který byl hnědošedého zbarvení s hnědými ocasními péry. Barevností nepřekvapil, ani tím, že ho tu možná už rok vídáme. Když chvilku poseděl na prádelních šňůrách, řekl jsem si, že je velice zajímavý. Díky tomu bylo možno jasně poznat, že se jedná o ptáčka, nikoliv o motýla. (Možnou záměnu za dlouhozobku bych tímto chci vyloučit.) Velice mi tvarem těla připomínal právě kolibříka a zaujal mne jeho asi tak 2-3 cm dlouhý zobáček, tenký a nápaditě zahnutý právě jako u kolibříka. Říkal jsem si: „Co ten by tu dělal, navíc v tak nenápadité barevné variantě.“ a nápad na kolibříka jsem zavrhl. V zápětí mi ale ten malý nenápadný ptáček vytřel zrak. Snesl se z prádelní šňůry asi tak metr nad zem a tam asi tak minutu „levitoval“ na jednom místě. Tělíčko nehybně držel v jednom bodě a křídla se mihala jak vrtule… v tu chvíli mi ale myšlenka na kolibříka utkvěla opět v hlavě. A pořád zkoumám, co to mohlo být za ptáčka.

    Myslíte, že by se dalo dopátrat, o jaký druh se jedná? Jak jsem uvedl, ptáček měl nenápadné zbarvení, světle hnědá barva s rezavohnědými ocasními pérky. Velikost byla kolem 5 cm na výšku, když seděl na prádelních šňůrách. Zobáček zahnutý lehce směrem dolů, na celé délce 2-3 cm byl rozdíl mezi kořenem a špičkou zobáčku asi tak do 1 cm, tedy nepříliš zahnutý. A nejvíce zaujal právě schopností „levitace“ v jednom místě, čímž velice připomínal kolibříka.

  2. Monika   •  

    Děkujeme mnohokrát! V tomto tydnu mel muj muz pocit, že vidí na naší levanduli kolibříka a ejhle, nezdálo se nám to, tak jsem klikala a už asi víme, že to byla Dlouhozubka Modřanska ! Děkujeme za Vaši zvídavost. Monika Elfmarková

  3. Miloš Machát   •  

    Včera nám to v Praze Vršovicích „ocucávalo“ muškáty – koukal jsem na to jak „z jara“ a nevěřil vlastním očím a přesvědčoval manželku, že to musí být kolibřík 🙂 Tak už mám jasno, byla to dlouhozobka.

  4. Hana   •  

    Dnes jsme se ubytovali na chatě u rybníka Dehtář a v odpoledních hodinách nás navštívila dlouhozubka, která poletovala kolen pelargonií asi 20 minut, Ani na chvíli se nezastavila, všichni tvrdili, že je to kolibřík, já tomu moc nevěřila a po otevření internetu se mi moje nevíra vyplatila. Ale byl to zážitek. Jsem alergická na jakékliv štípnutí hmyzem a už jsem si představovala, jak mě ten „kolibřík“ píchne. Já si totiž myslela, že je to nějaký ohromný sršeň

  5. Kamil   •  

    Také jsme se s ni dnes setkali. Nejprve taktéž sok ze tu máme kolibrika.

  6. Petr   •  

    Mám přesně stejnou zkušenost a měl jsem stejnou radost i zklamání, že to nebyl kolibřík, ale stejně to byl moc pěkný zážitek. Několik dní k nám létá pravidelně v podvečer, ale moc dlouhou se nezdrží 😄

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *