O víkendu jsme se byli s rodinou podívat ve farmaparku ve vesničce Soběhrdy (cca 40 km od Prahy a cca 7 km od Benešova).

Tip na výlet s dětmi – Farmapark Soběhrdy (u Benešova)

O víkendu jsme se byli s rodinou podívat ve farmaparku ve vesničce Soběhrdy (cca 40 km od Prahy a cca 7 km od Benešova). A nakonec jsme byli celkem příjemně překvapeni. Líbilo se nám tam.

Vzhledem k tomu, že máme dvě děti (aktuálně 6 a 4 roky), tak se poměrně často snažíme jezdit s nimi někam na výlet apod. Aby se také dostali někam ven, měli trochu pohybu apod. Farma park v Soběhrdech je myslím poměrně nová záležitost, pokud se nepletu tak to tam otevírali snad vloni (?). Narazili jsme na to někde cestou na dálnici na billboardu a doma si našli nějaké info na internetu.

Popravdě musím říci, že jsem před cestou tam očekával spíše něco jako minizoo/zoo koutek jakých je po republice už celkem hodně. Tady je to ale myslím trošku jiné.

Velká spousta atrakcí pro děti

Co musím hodně ocenit je rozmanitost a počet nejrůznějších atrakcí pro děti. Pokud bych to měl srovnávat s klasickou ZOO (jako je třeba ZOO v Praze nebo třeba ZOO v Jihlavě či jinde), tak zde určitě nejsou zvířata to hlavní. Zatímco třeba v pražské ZOO je sice několik hřišť a různých atrakcí pro děti, tak dominantní jsou zde zvířata. Řekl bych tak 5:1 (zvířata vs. atrakce pro děti).

Farmapark Soběhrdy

Farmapark Soběhrdy

V Soběhrdech ve Farmaparku mi to ale přišlo tak půl na půl. Polovina prostoru je věnována zvířatům a polovina atrakcím pro děti. Pochopitelně ne z pohledu „zabrané“ plochy. Tam určitě „vyhrávají zvířata se svými prostornými výběhy. Ale jinak na srovnání „počtu“ atrakcí vs. výběhy mi to přišlo hodně vyrovnané.

Tomu také asi odpovídá i to, že velká většina návštěvníků, které jsme zde potkávali, byli rodiny s menšími / mladšími dětmi.

V Soběhrdech je toho pro děti opravdu hodně. Je zde několik ploch, kde jsou nejrůznější lanové / dřevěné prolézačky, nechybí tři velké skákací „trampolíny“ (i když zde to není klasická trampolína, jsou to takové nafukovací „kupole“ – dvě menší a jedna opravdu velká, něco mezi trampolínou a nafukovacím „skákacím hradem“).

Farmapark Soběhrdy

Farmapark Soběhrdy

Atrakce pro děti venku i pod střechou

Je zde velká hala, kde je kryté hřiště s různými prolézačkami apod. – což může být super při horším počasí (tam jsme jen nakoukli, včera bylo příliš hezky na to, být někde pod střechou). Je tam také další celkem velká herna pod střechou, kde jsou různě veliké dřevěné kostky a hranoly ze kterých se dají stavět opravdu velké „stavby“.

U jednoho ze stánku s občerstvením je také možné zakoupit špekáček nebo klobásu a tu si pak opéci u ohniště – zase to beru jako super nápad. Přece jen pro děti z měst (speciálně bych řekl pro ty z Prahy) je něco takového asi celkem vzácné (skoro až exotika), byť pravda naše děti to až tak moc neláká (tím že mají oboje babičky/dědy z vesnice, tak posezení u ohně/ venkovního krbu mají v létě celkem často).

Farmapark Soběhrdy

Farmapark Soběhrdy

Řekl bych, že pro děti tak do 10 (možná do 12 roků) je toho v Soběhrdech opravdu hodně. Mimo jiné je tam i možnost „nakrmit“ si všechna možná zvířata. U jednotlivých výběhů je vždy půlhodinový slot někdy v průběhu dne, ve kterém tam můžete s dětmi zajít a místní pracovníci vám pro ně dají nějaké krmení (mrkev nebo něco jiného) a děti si to mohou zkusit trochu „kontaktnější“ zážitek se zvířátky. Což je také velké plus oproti jiným místům kde se tak maximálně můžete podívat na to jak zvířata krmí ošetřovatel, nebo si třeba někde v automatu koupit hrst kuliček a těmi nakrmit třeba nějaké kozy nebo ovce.

Farmapark Soběhrdy

Farmapark Soběhrdy

Spíše farma než ZOO

Co se týká zvířat, tak v Soběhrdech je to opravdu spíše „farma“. Tedy není to klasická „mini zoo“. Těch vyloženě „exotických“ zvířat, které má člověk zpravidla spojené s návštěvou ZOO tam moc není. V jednom výběhu jsou klokani, v dalším pštrosi, viděli jsme i velbloudy. Zbytek zvířat opravdu spíše patří na farmu (tedy ne nutně na tu českou).

Mají tam oslíky, poníky, různé „kozy“ a „ovce“, vodní buvoly, jaka apod. Opice, tygry nebo lvy zde opravdu nemají. Ale to myslím ničemu nevadí. Naopak. Líbí se mi, že se nesnaží (jako v některých mini ZOO a podobných „zoo koutcích“) mít tam nějakou podivnou směs exotických a domácích zvířat. Tady je to opravdu spíše farma (byť ne ta klasická česká, ale farma z různých koutů světa).

S občerstvením by to mohli ještě trochu zlepšit

Jako negativum bych ale viděl aktuální stav s občerstvením. Nyní jsou zde pouze tři stránky s občerstvením. U jednoho to jsou zmíněné klobásy, špekáčky na oheň. U dalšího vám udělají zeleninový salát, palačinky nebo jednoduché tousty se sýrem a šunkou a u posledního mají snad pár v rohlíku (nevím nebyli jsme u něj).

Farmapark Soběhrdy

Farmapark Soběhrdy

Tj. pokud plánujete výlet s dětmi, který chcete spojit i s obědem tak je to dost slabé. To si asi provozovatel dobře uvědomuje, protože tam momentálně budují samoobslužnou restauraci. Na webu je sice zmínka že by měla být otevřena v průběhu léta, ale teď v září zatím otevřená nebyla – takže asi až příští rok.

Naopak je pozitivní že zde nemají „klasický“ výběr nápojů typu Coca-cola, Kofola a další přeslazené „dobroty“. Nabízí domácí limonády nebo třeba vodu. Mají i velmi dobrou domácí zmrzlinu (doporučuji vyzkoušet).

Farmapark Soběhrdy

Farmapark Soběhrdy

Za mě je to ale jen menší negativum. Kdybych s tím dopředu počítal tak by to bylo úplně OK. Bohužel se to na webu nedá zjistit (možná tam nějaká informace o možnostech občerstvení je, ale pokud ano tak hodně dobře schovaná).

Každopádně je ale v areálu spousta různých dřevěných stolků a posezení, takže asi není žádný problém spojit zdejší návštěvu s nějakým „piknikem“.

Farmapark Soběhrdy

Farmapark Soběhrdy

Určitě se přijedeme podívat znovu

V areálu je vidět že je poměrně nový a navíc jsou zde i velké plochy, kde se určitě budou budovat další výběhy / atrakce. Jednu rozestavěnou jsme tam i viděli. Nějaký bagr tam vytvářel zřejmě vodní koryto pro nějaký nový výběh, což se mému synovi opravdu líbilo (ve 4 letech obdivuje všechny bagry jeřáby a podobné stroje). Takže jsme tam pak museli nějakou dobu stát a koukat jak bagr bagruje :).

Farmapark Soběhrdy

Farmapark Soběhrdy

Co se týká ceny tak vstupné opravdu není „symbolické“. Věžná celodenní rodinná vstupenka se dá koupit za 790 Kč (což je srovnatelné s pražskou ZOO). Celodenní vstupenka se dá ale přes slevový portál koupit za 590 Kč, což už je celkem rozumné (minimálně z pohledu toho kolik různé podobné aktivity pro děti stojí v Praze a okolí).

Vzhledem k tomu, že areál je poměrně velký a atrakcí pro děti je opravdu hodně, tak myslím není problém strávit zde i větší část dne. My jsme zde byli skoro 5 hodin, a určitě jsme neviděli vše co farma park nabízí.

Pozitivní je i vzdálenost od Prahy. I když je to cca 40 km, tak časově to vychází (alespoň pro nás) +/- stejně jako jet do ZOO v Troji. Tam se autem přes Prahu (i o víkendu kdy je klidnější doprava), také dřív než za půl hodiny nedostaneme. Takže za nás to je místo kam se určitě zajedeme zase někdy podívat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *