V pondělí 27. Listopadu 2023, plánují školské odbory celodenní stávku – stávkovat budou učitelé na základních a středních školách. A zřejmě budou stávkovat i mateřské školky. Čeho tím ale chtějí odbory dosáhnout? Česká ekonomika na tom není dobře. A když nevydělávám, tak nemohu ani utrácet.

Učitelé budou v pondělí 27. listopadu celý den stávkovat – prý i ve školkách

Kromě pasivní stávky lékařů (kteří hromadně vypovídají smlouvy o přesčasech), tady budeme mít i další stávku. 27. Listopadu 2023 budou stávkovat učitelé. A rovnou celý den (hodinová výstražná stávky by prý nestačila – pravda, té by si kromě dětí nikdo nevšiml).

Nijak nerozporuji právo kteréhokoliv zaměstnance stávkovat (ostatně je to jedno ze základních práv  v Listině základních práv a svobod). Otázkou spíše je, čeho tím chtějí učitelé dosáhnout, a jestli to má vůbec smysl?

V pondělí 27. listopadu se nebude učit ve školách (ani v mateřských školkách)

Školské odbory, vyhlásily na pondělí 27. Listopadu 2023 celodenní stávku. Ta se má týkat jak základních škol, tak i středních škol. Přidají se dost možná i vysoké školy. A stávka se chystá i v mateřských školkách.

O důvodech pro stávku se má sice ještě jednat, ale počítám, že za ty necelé 3 týdny se stejně nic nevyřeší a stávkovat se bude.

Jak to ale bude vypadat v reálu, je těžké odhadnout. Někteří učitelé na rovinu říkají, že oni stávkovat nebudou, protože s důvody pro stávku nesouhlasí.

Jiní zase plánují, že sice nebudou učit, podle standardního rozvrhu, ale jako formu stávky, budou mít s dětmi nějaký náhradní program.

Ani odbory zatím netuší, kolik škol skutečně přeruší výuku na celý den, a kde se bude stávkovat jenom symbolicky.

Rodiče malých dětí (školky, první stupeň základní školy – děti do 10 roků), mohou mít nárok na ošetřovné, pokud by byla zavřená celá škola nebo školka. A starší děti prostě budou mít v listopadu druhý prodloužený víkend.

Proč se bude stávkovat, čeho tím chtějí „učitelé“ dosáhnout?

Učitelům (nebo obecněji lidem z oblasti školství), údajně vadí vládní škrty. Od začátku roku 2024, začne platit velký úsporný (konsolidační) balíček, který prosadila vláda. Jeho dopady pocítí úplně všichni v ČR. Od firem a podnikatelů, přes zaměstnance až po státní úředníky:

Velké škrty ale budou i ve školství. Údajně až 40% škol, bude muset snižovat počty učitelů. Mají být nová pravidla pro asistenty učitele (což zřejmě povede k výrazné redukci počtu asistentů ve školách).

Dále má asi o 2% klesnou objem peněz na nepedagogické pracovníky ve školství (na školníky, IT pracovníky, kuchařky, apod.).

Na druhou stranu se bude na platy ve školství přidávat 1,3 miliardy korun (týká se regionálního školství). A vláda pořád tvrdí, že učitelům garantuje 130% průměrné mzdy. Od 1. ledna 2024, by se tak mohly zvýšit platy ve školství až o 2500 Kč.

Celé ministerstvo školství, bude mít v roce 2024 k dispozici 269 miliard korun (o 3,9 miliardy korun více než letos).

Jaké školství si bude moci Česká republika dovolit?

Ve své úvaze si teď dovolím malý úkrok stranou a budu citovat:

7. listopad 2023: Český průmysl jde ke dnu – zahraniční objednávky poklesky o 1%, domácí poklesy o 12%idnes.cz

6. listopad 2023: Třetí pokles v řadě. Český průmysl se v září meziročně propadl o pět procentidnes.cz

Pokud někdo doufal, že po dvou letech „hyperinflace“ teď zase bude růžová a sluníčková budoucnost, tak se mýlí.

Český průmysl na tom není dobře. Automobilky (což je minimálně 10% HDP v ČR), evidují výrazný pokles objednávek na nová auta. Německý průmysl je na tom také špatně (a to je pro ČR hlavní partner/odběratel).

Firmy se obávají, že se jim od ledna 2024 razantně zvednou ceny elektřiny, ….., a je i mnoho dalších signálů, že ani rok 2024, zatím nebude žádný ekonomický zázrak.

Když nevydělávám, tak nemohu ani utrácet

Chápu, že se učitelům nelíbí škrty ve školství. I já bych chtěl, aby moje děti dostávaly to nejlepší možné vzdělání. A velmi dobře si uvědomuji, že špatně zaplacený učitel, nebo učitel, který nemá všechny potřebné zdroje pro kvalitní výuku, mým dětem příliš dobré vzdělání neposkytne.

Současně si ale uvědomuji, že ekonomická realita, nemusí vždy odpovídat tomu, co bychom si přáli.

Vzhledem k tomu, že se živím jako OSVČ, tak velmi dobře ví, že když si peníze sám nevydělám, tak ani nemám co utrácet.

Pro stát ale platí to samé. Peníze vydělávají firmy. Od nich si je stát bere napřímo, nebo prostřednictvím zdanění výplaty zaměstnanců, nebo prostřednictvím spotřebních daní a daně z přidané hodnoty.

Místo kde peníze „vznikají“ jsou ale vždy firmy (bez nich ani zaměstnanci nemají co utrácet). A pokud se firmám nedaří, pak je logické, že asi bude potřeba šetřit.

Někdy mi přijde, že u některých státních zaměstnanců, u politiků nebo u těch kdo řídí odbory, převažuje představa, že peníze dají utrácet kdykoliv.

Že peníze jsou něco, co vzniká samo ze vzduchu, takže se dá neomezeně přidávat, nebo navyšovat rozpočty. Jestli tito lidé takto řídí i své soukromé rodinné rozpočty, tak chápu, proč je v ČR tolik lidí v exekuci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *