Na internetu se ceny výměny předního skla pohybovali kolem 3500 Kč.

Vyplatí se pojištění proti rozbití mobilního telefonu?

Čas od času nakupuji různé „elektronické hračky“ na Alza.cz. Již nějakou dobu tam při nákupu nabízí možnost pojištění, proti rozbití nebo třeba proti krádeži (resp. aktuálně je nabízeno buď jen pojištění proti krádeži, nebo pojištění proti rozbití a krádeži). Cena tohoto pojištění asi není úplně „levná“. Jen velmi orientačně, při pojištění na dva roky, je to klidně i 20 – 25% z celkové ceny. U pojištění na rok, je to pak někde kolem 10 – 18%. Vyplatí se takové navýšení ceny? Nebo to jsou zbytečně vyhozené peníze?

Pojištění proti rozbití mobilu nebo tabletu

Když jsem takto dětem kupoval tablety (psal jsem o tom třeba zde), tak jsem si toto pojištění proti rozbití zaplatil. Přece jen děti jsou menší, a občas se jim prostě stane, že jim tablet vyklouzne z ruky, nebo ho někam položí tak nešikovně, že pak spadne nebo o něj někdo zavadí.

První tablet, který měla dcera, se nám takto rozbil na dovolené v Řecku. Nešikovně spadl na dlažbu na jeden z rohů, a tak popraskalo celé přední sklo. Měl jsem u něj zaplacené pojištění na dva roky, takže oprava proběhla zdarma. O tom, jak to proběhlo, a jak to dlouho trvalo, jsem psal zde.

Pak jsem kupoval tablet i pro syna. I tady jsem si zaplatil pojištění, a také se mu ho povedlo trochu „nakřápnout“. V jeho případě ale jen trochu. Bohužel jsem si to nepohlídal, byly dovolené, a než jsem se dostal k tomu, abych uplatnil opravu v rámci pojištění, tak mi skončilo. Moje blbost. Pokud bych si to pohlídal, tak je to také zadarmo.

A nakonec jsem pro změnu já podobným způsobem „zrušil“ přední sklo u svého mobilního telefonu. I tam to bylo kryto pojištěním, takže opět i oprava zdarma v rámci pojištění.

Kolik stojí pojištění proti rozbití a krádeži

Jen pro orientační představu jsem se díval, na kolik aktuálně vyjde pojištění proti rozbití u tabletu nebo mobilu. Vzal jsem si tam náhodně jeden model tabletu iPad a jeden model mobilního telefonu Honor:

Cena s DPH Pojištění na 2 roky Pojištění na 1 rok
Tablet iPad 2017 10 951 Kč 2 742 Kč 1 647 Kč
% cena pojištění   25,04% 15,04%
Mobil Honor 8 White 9 999 Kč 2 198 Kč 1 397 Kč
% cena pojištění   21,98% 13,97%

Pochopitelně netuším nakolik je tento „vzorek“ reprezentativní, ale pro orientační představu to asi stačí.

Já pojištění nepotřebuji, já jsem na svoje věci opatrná

No a teď se dostávám k pointě tohoto článku. Na vánoce si manželka přála nový telefon. Vybrali si mobilní telefon Honor 8 White. Aktuální cena je 9999 Kč (já ho v prosinci kupoval za necelých 11 tisíc korun).

Když jsem se jí ptal, jestli jí mám zaplatit i to pojištění proti rozbití, tak nechtěla. U ní jsou to prý vyhozené peníze, protože ona, na rozdíl od nás je na svoje věci opatrná. Mobil si nenechává jen tak někde válet a dává si pozor.

No a před 3 týdny se vrátila z práce, a ukazovala mi krásně popraskaný přední panel u svého nového mobilu (takže se jí ho povedlo rozbít asi po 4 měsících).

Tím, že nebyl pojištěný, tak jsem si našel autorizovaný servis. Na internetu se ceny výměny předního skla pohybovali kolem 3500 Kč. To je dáno tím, že tento mobilní telefon už nemá možnost výměny jen krycího skla, ale společně s ním se musí měnit i display. To proto, že nějakého chytráka v Číně napadlo, že nejlepší bude, když bude display pevně slepený s krycím sklem (OK, uznávám, nevidím do toho, nevím proč to tak dělají, jestli to má nějaké technické důvody).

V servisu mi nakonec výměnu odhadli na 2500 Kč, tak jsem byl rád. Ve výsledku ale oprava stála asi 3300 Kč, protože kromě předního panelu bylo potřeba vyměnit i zadní, který byl také trochu poškozený (i když to na první pohled nebylo vidět).

Vyplatí se tedy pojištění proti rozbití?

Z uvedeného příkladu, který se nám stal doma, celkem jasně vyplývá, že kdybych manželce zaplatil pojištění na rok, tak jsem ušetřil necelé dva tisíce. Pokud by to bylo pojištění na dva roky, tak je to víc než tisíc korun, které jsem mohl ušetřit.

Obecněji když vezmu do úvahy, že poslední 4 roky jsem kupoval 3 nové telefony, dva tablety a dva notebooky, tak ve třech případech se daná zařízení rozbily, tedy úspěšnost rozbíjení je 57%. A pokud bych odečetl ty notebooky (u nichž přece jen nehrozí tolik pád na zem apod., ty vlastně ani pojištěné nemám), a započítal jen ty věci, u kterých jsem si pojištění platil (nebo si ho měl zaplatit), tak mi to vychází, že v 80% se mi pojištění vyplatilo.

Nevím nakolik je to typický příklad, že tak často rozbíjíme věci. I když se snažím být opatrný tak mobil prostě čas od času spadne. A tablety, co mají děti, jsou pak úplně jiná kategorie. Dnes už je to lepší, ale když jim byly 3 – 4 roky tak jim padaly na zem opravdu často.

Mě osobně to tedy vychází, že i přes poměrně vysokou cenu (přece jen navýšení ceny o 20 -25% je poměrně dost) se pojištění proti rozbití vyplatí.

  3Comments

 1. lumok   •  

  To co tady píšete je pouhý blábol-pojišťovna vám nic nedá.Jinak hezký reklamní článek.Snažím se kudy , chodím odradit lidi od koupě pojistky,alespoň ušetří a nebudou přiživovat takové ŠMEJDY.

  • Jaroslav Benc   •  

   Já nechci nic vracet,chci jenom zrušit pojistku.

 2. Jaroslav Benc   •  

  CHtěl bych zrušit pojištění mobilního telefonu. jako důvod uvádím mobil jsem zakoupil v Kauflandu 29.8. informován jsem byl že měsíc mám zdarma.Z tohoto důvodu bych chtél pojištění zrušít.Podaná informace byla jen na první měsíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *