Srovnání velikostí - klasický iPad, iPad mini a iPhone

iPad mini vs. klasický iPad, který je lepší pro malé dítě?

Asi tak před rokem a půl jsem tady psal o tom, jak jsem svojí, tehdy čerstvě 3-leté dceři, pořídil tablet Apple iPad. Dneska už má holčička 4,5 roku. Tablet se nám poměrně hodně dobře osvědčil. Pokud je čas, který dítě tráví s tabletem nějak rozumně regulován, pak si myslím, že to je poměrně vhodná hračka. Od jednoduchých her, o kterých jsem tady také psal (viz např. zde), se posunula ke složitějším. Už si bez problému zvládá pouštět pohádky nebo vybraná videa na Youtube a mnoho jiného, o tom ale psát nechci.

Kromě naší holčičky máme doma ještě dvouletého kluka. Toho nechával tablet poměrně dlouhou dobu „chladným“. Občas si ho sice půjčil, ale jeho styl ovládání typu „plácám do toho a ono se tam občas něco stane“, k nějakému smysluplnému ovládání nevedl. Postupně ale pochopil (odkoukal od sestry), co a jak má dělat, a začal zvládat jednoduché hry.

A v tu chvíli vypukl boj. Každou chvíli nějaká hádka typu „on mi to bere“, „mamííí, tatííí, pomóóóc ….“, popř. „ne, já“.

Kupujeme tablet pro dvouletého synka

S manželkou jsme se bavili, že počkáme do vánoc, to by mu mělo být 2,5 a pak že by také dostal vlastní tablet. Tohle plánování nám ale narušila letošní dovolená v Řecku. Vzali jsme sebou tablet pro dceru. Na jednu stranu se nám to osvědčilo. Alespoň jedno dítě se zabavilo při „nudění se“ v letadle nebo na letišti. Současně jsme se ale poučili, že jeden tablet je fakt málo. No, a protože navíc tablet během dovolené utrpěl nehodu a bylo nutné ho vyměnit (o tom někdy napíši, jak jsem v Alza.cz uplatňoval výměnu zboží – zaplatil jsem si pojištění prosti rozbití). Vzhledem k tomu, že jsem stejně musel jet od Alzy, a vzhledem k tomu, že ceny základních modelů tabletů Apple iPad (základní = tj. 16 GB paměť, bez 3G modemu apod.), jsou poměrně nízké, tak jsem jako „hlava rodiny“ rozhodl, že malému koupíme tablet už nyní.

Apple iPad mini vs. klasický iPad

Při rozhodování co mu koupit jsem se nakonec rozhodl pro iPad mini – konkrétně pro iPad mini 16GB WiFi Space Gray & Black (viz na Alza.cz). Tj. jeden z nejlevnějších tabletů od Apple. Důvodem je to, že počítám s tím že i tento tablet dříve či později utrpí nějakou nehodu. Sice by asi byla lepší vyšší kapacita paměti (úložiště), těch 16 GB není moc, zvlášť když se děti naučí používat foťák nebo točit videa, nebo když jim na dovolenou chcete do tabletu nahrát nějaké pohádky. To těch 16 GB (ze kterých navíc část ukousne operační systém + různé aplikace) zaplácáte velmi snadno.

Je sice možnost koupit iPad mini s retina displejem s kapacitou 32 GB, ale ten stojí kolem 15.500 Kč. Jinou možnost jak si pořídit iPad mini s vyšší kapacitou jsem nenašel. A tablet za 15 tisíc bych malému fakt nekupoval. Já jsem koupil ten základní za cca 7000 Kč (resp. platil jsem 8 039 Kč, protože jsem si připlatil ještě 1049 Kč za pojištění proti rozbití a krádeži).

Pozn. schválně jsem se díval, a Apple iPad2, stejný jako má dcera by nový stál 9 490 Kč, což je o 2,5 tisíce víc než mini = nečekal bych, že to bude tolik = sice je větší, ale měl jsem za to, že u elektroniky nerozhoduje velikost, ale výkon a ten je myslím srovnatelný.

IPad mini je proti klasickému iPadu „roztomile“ malý. Má to řadu výhod. Zatímco s klasickým tabletem se našemu klukovi manipulovalo přece jen o něco hůř, s iPadem mini nemá žádné problémy.

iPad-mini-vs-klasicky-iPad_zadni-strana

Na použitelnosti her se to nijak zásadně neprojevilo. Dcera – která poměrně ráda skládá různá puzzle, by možná měla problém s menší obrazovkou, ale jinak snad všechny hry se hrají dobře i na tom mini. Menší velikost a menší display nijak nevadí. Naopak je to snadnější pro manipulaci pro malé dítě.

Tím, že náš „klasický“ iPad je už poměrně starý (byl to iPad 2), tak musím říci, že iPad mini co jsme si nově pořídili, mi přijde i o něco svižnější.

Jako „negativum“ ale vnímám to, že bohužel iPad mini už používá novější verzi konektoru (Apple Lightning), zatímco „starý“ iPad 2 má takový ten „placatý“ Apple konektor. Vzhledem k tomu, že jsem nenašel redukci mezi tím starým a novým kabelem, tak to znamenalo rovnou přikoupit i další nabíječku (jedna je sice součástí balení, ale tím že děti dost často pendlují mezi naším bytem v Praze a babičkou (cca 1 týden u babičky v měsíci), tak je výhodnější mít jednu nabíječku / resp. kabel do USB dom a druhý cestovní, když ho někde zapomeneme tak se nic hrozného neděje).

Manželka iPad mini ocenila s tím, že se jí akorát vejde do kabelky = opět výhoda když jdete s dítětem/dětmi někam na úřady/k doktorovi/apod. Mám vyzkoušené, že díky tabletu děti ochotněji snášejí dlouhé čekání.

Jedno dítě = jeden tablet, aneb proč jeden tablet nestačí

Jak už jsem psal výše, jakmile náš kluk pochopil jak ovládat tablet, začalo nám peklo. I to byl jeden z důvodů, proč jsme si „museli“ pořídit další. Jakmile mají děti každý svůj tablet, tak už je relativně klid. Ze začátku sice nastalo pár konfliktů, když si některé z dětí vzalo do ruky „nesprávný“ tablet, ale to se už nám podařilo celkem vyřešit. Především díky tomu, že v obou tabletech je +/- stejný obsah. Aplikace a hry mají děti stejně, rozdíl je jen v nahraných pohádkách, a v tom jaké tam mají fotky/videa.

Když už jsem u těch her/aplikací. Trochu mi vadí to, jak funguje tohle „sdílení“ na více Apple zařízení. Pokud si na jednom tabletu (nebo přes iTunes v PC) koupím nějakou aplikaci (nebo ji stáhnu zdarma), tak se mi automaticky nainstaluje i do druhého tabletu (resp. takto jsem si to nastavil).

To je výhoda v tom, že dětem se líbí nějaká hra, já ji koupím za pár euro a automaticky ji mají v obou tabletech a nemají tedy důvod hádat se.

Problém ale je, když si stáhnu nějakou aplikaci zadarmo, a v ní si pak dokoupím nějaký obsah. Takových her je poměrně mnoho, často jsou nabízeny hry, které mají „odemčené“ třeba 2 úrovně z 10 apod. Na jednu stranu je to strašně fajn v tom, že mohu stáhnout hru, vyzkoušet a případně zaplati (dokoupit si zbytek obsahu). Díky tomu nekupuji „zajíce v pytli“.

Problém ale je, že tento „in app purchase“ se projeví jen v jednom zařízení. A platit vždy za každou hru 2x se mi moc nechce. I když to jsou zpravidla částky jako 0,89 Euro, 1,99 Euro, 2,99 Euro ap., docela se to nasčítá. Jen za poslední měsíc mě nákupy v App Store stály tak 1000 – 1500 Kč.

Zkoušel jsem hledat, jestli to není jen nějaká moje neznalost = nedává mi logiku, proč při jednom principu placení dostanu placenou aplikaci do dvou zařízení za jednu cenu, a při druhém principu placení (nákup v aplikaci) ne, ale nic jsem nenašel. Resp. podle všeho tomu tak opravdu je. Nejsem úplně „sžitý“ s Apple zařízeními a jejich ekosystémem (osobně používám spíše kombinaci Windows – Linux – Android), tak je možné, že se pletu. Pokud se v tom někdo vyzná lépe, tak mě opravte.

Zkušenost – iPad mini

Na závěr tedy musím říci, že moje zkušenost s iPad mini je veskrze pozitivní. Kdyby ho vyráběli i před tím cca 1,5 rokem, tak bych asi dceři také koupil „jen“ mini. Funkčně je to úplně stejné zařízení, a menší display není nijak na závadu. Díky tomu že mini je menší a tím i lehčí, malému dítěti se s ním mnohem lépe manipuluje. Zatímco velký tablet synkovi čas od času vyklouzl z ruky a spadl na zem, s iPadem mini se mu to snad ještě ani jednou nestalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *