Tablet Apple iPad jako dárek pro 3 leté dítě?

Napadlo by vás, že by mohl být tablet (v mém případě iPad) vhodným dárkem pro 3 leté dítě? Někdo si může myslet, že jsem se zbláznil dávat malému dítěti takto drahou věc. Ale když vezmu do úvahy cenu všech možných hraček, které naše „zlatíčko“ v průběhu roku dostává, tak to není až tak moc. A jestli máte pocit, že to jsou vyhozené peníze (koupit malému dítěti tablet), tak vám nabízím svoji zkušenost.

 

Tablet iPad jako dárek k narozeninám

Už v průběhu roku jsme s mojí „drahou polovinou“ přemýšleli, co koupit naší dceři k vánocům a k narozeninám. Má holka trochu smůlu že tyto dvě události dělí jen pár dní. Takže se ji poctivě snažíme nezanedbávat a jak k narozeninám, tak i k vánocům, jí kupovat plnohodnotné dárky (a neodbývat to jen jedním).

Po několika celkem pozitivních referencích od kolegů z práce, jsem už v létě začal zvažovat koupi tabletu. Osobně jej čas od času používám k pracovním účelům a tak vím, že používání téhle hračky zvládne každý.

Naše malá dcera je navíc poměrně technicky „vzdělaná“. S mobilním telefonem si hraje snad od půl roku (byť není zapnutý). Už asi před rokem si přivlastnila, můj Kindle a celkem pravidelně se dožaduje toho, aby si s ním mohla hrát.

Navíc dnes už máme v rodině celkem 3 čtečky Kindle, a jednu má volně k dispozici (tu nejstarší, ke které se už nikdo z dospělých nezná). A tady už se malá nedá opít jen tím, že si mačká nějaká tlačítka. Máte ji vidět, jak se vzteká, když se tam vybijí baterky.

To by chtěla moc … to, jak se tam maluje prstem

V průběhu podzimu jsem jel některý den do Alzy vyzvednout pár drobností, a tak jsem vzal malou sebou, abych jí ukázal tablet, jestli se jí bude líbit a jestli pochopí, ovládá. Jeli jsme na centrálu v Praze v Holešovicích, kde má Alza celkem velký showroom. Na chvíli jsme si tam půjčili jeden z vystavených modelů (myslím ale, že to nebyl iPad, ale nějaký menší Android, asi Samsung nebo něco podobného). A to se malé líbilo moc. Pustili jsme si tam nějaké kreslení a ona byla uchvácená, že může kreslit prstem.

Tablet by chtěla moc i maminka

iPad jsem zvolil v nejnižší verzi, tedy už postarší   iPad 2 16GB Wi-Fi Black (konkrétně tento iPad). Přece jen si nedělám iluze, že by v péči malé přežil tablet nějak extra dlouho, takže se mi moc nechtělo investovat do novějšího modelu.

Koupil jsem ho s předstihem, abych tam mohl natahat pár aplikací atd. Párkrát jsem ho měl doma vytažený a víceméně ihned mi byl zabaven maminkou.

Tablet jako dárek k narozeninám

Pochopitelně, že k narozeninám malá nedostala jen tablet. S manželkou jsme se shodli, že to by se malé nemuselo moc líbit. Pokud se malé bude tablet líbit, tak asi až později, až se s ním naučí hrát. Takže dostala ještě pár drobností (jako knížku, puzzle a nějakou skládačku).

První dojem z tabletu opravdu nebyl nijak výrazný (to když k vánocům dostala vytouženou pokladnu, o které mluvila už tak 3 měsíce, to bylo mnohem větší nadšení)

Ale vybalila si ho, udělala klasické „jéééé“. Pak si na něj dala i obal.

Ukázal jsem jí pár aplikací. Prvních pár dní ji asi nejvíce zaujala mašinka. U té vydržela i půl hodiny a pak postupně začala objevovat i další hry.

Hodně ji uchvátila třeba tahle hra – Lego Duplo Zoo. Poprvé jsme to hráli spolu a byla z toho unešená. Pak to hrála asi 10 po sobě sama.

No a největší radost jí udělaly dvě aplikace na skládání puzzle. Především ta, do které si může nahrát vlastní obrázky a pak si je skládat. Skládáním puzzle na iPadu posledních pár dní tráví až nezdravě moc času.

Vyplatí se tablet pro malé dítě?

Pokud mám shrnout vlastní zkušenost tak pozitivně hodnotím toto:

 • Ovládání zvládla během pár minut (už druhý den mě dokázala překvapit, že si pamatuje jak vypnout aplikaci, jak odemknout lock screen apod.)
 • S tabletem zachází slušně (myšleno, že za poslední měsíc jí na zem spadl asi jen 3x, to jiné její hračky trpí mnohem víc)
 • Na tabletu nemá jen samé bezduché nesmysly, ale i pár alespoň trochu poučných her (třeba puzzle, pexeso a různé doplňovačky a logické hádanky)
 • Jsou chvíle, kdy je neuvěřitelně příjemné, že se malá konečně taky chvíli dokáže zabavit sama

Negativně nebo špatná zkušenost:

 • Jeden tablet nestačí (aneb když jsem před vánoci nabízel mojí drahé polovině, že jí také koupím tablet, tak to bylo zbytečné, ona na to přes den nemá čas, a když bude chtít tak si ho půjčí večer, až bude dcera spát. Výsledek? Už několikrát došlo k nedorozuměním, kdo že vlastně bude tablet používat. A na otázky dcery „proč ty maminko nemáš tablet“ je nejčastější odpověď „protože mi ho tatínek nekoupil“)
 • Tablet je strašně návyková věc (to ani u televize a sledování krtečka nikdy malá nevydržela trávit tolik času, jako při hraní s tabletem. Sice pořád doufáme, že jí to co nejdříve přejde, ale zatím to vpadá, že budeme muset zavádět nějaká pravidla, jak dlouho si může s tabletem hrát)

No a to je asi vše. Pokud nevíte, zda je dobrý nápad koupit vašemu synkovi či dceři tablet na hraní, osobně to mohu spíše doporučit. U nás to byly určitě rozumně utracené peníze.

Zkusím příště ještě napsat, jako aplikace se nám nejvíce osvědčili a s čím si malá nejčastěji na iPadu hraje.

  2Comments

 1. Carl114   •  

  Mě se líbí iPad mini. Je levnější a hezčí. Prý tam jde i nějak zamknout obrazovka, aby nešlo jít do jiné aplikace – je to pravda? Že bych tablet měl v rodině a dítěti pustil nějakou hru, ale aby nebylo možné, aby třeba svištělo po mých mailech :D.

  Jinak hezký blog :). Ať se daří.

 2. JohankaDl   •  

  Za mě to není ideální dárek, kupte jim raději nějaké zajímavé LEGO, třeba tohle http://www.hracky-4kids.cz/lego-star-wars-tm-75035-kashyyyk-troopers.html , myslím si, že budou o dost víc spokojený (a hlavně je na tablet podle mě celkem brzo, já bych ho zatím nekoupila ani osmiletýmu synovi, je asi lepší koupit tablet do domácnosti a třeba mu ho půjčovat).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *