K čemu je vlastně dobrý tablet a má cenu si ho kupovat?

K čemu je dobré mít tablet, aneb má cenu si ho kupovat?

Na co se vlastně hodí mít doma, nebo v práci tablet? Je to užitečná věc, nebo jen další zbytečná elektronická hračka, která sice chvilku potěší, ale pak se na ni už jen snáší prach? Má vůbec cenu investovat peníze do nákupu tabletu?

Kolik se prodalo tabletů: 2012 – 2013

Za rok 2012 se v ČR údajně prodalo 250 tisíc tabletů (dohromady všech, ať už to byl nějaký iPad nebo něco s Androidem). Celková čísla o počtu prodaných tabletů v roce 2013 nemohu najít, ale jsou různé částečné informace typu, že nyní před vánoci se prodává tabletů 4x více než vloni. Můj skromný odhad tedy je že za celý rok 2013 se v ČR prodalo min. 500  – 750 tisíc tabletů. To ve výsledku znamená, že by tablet mohlo mít už cca 1 milión Čechů, což by mohla být +/- každá třetí domácnost.

Proč si vlastně kupovat tablet?

Nejsem si moc jistý, že ti kdo si kupují tablet, mají jasnou představu, k čemu ho chtějí používat. Jestli alespoň orientačně tuší, co tahle věcička umí, k čemu je dobrá a k čemu ne. Přijde mi, že je to tak trochu módní záležitost. Lidi prostě kupují tablety, stejně jako dříve musel mít každý mobil v koženém pouzdru na pásku u riflí. Tablety jsou prostě IN.

Osobně mám pár zkušeností s tabletem – ať už doma, nebo v práci, tak se to chci pokusit nějak srovnat. Pár argumentů, proč si pořídit tablet, a pár proč ho vlastně na nic nepotřebujete.

Tablet jako dárek / hračka pro malé dítě

Už dříve jsem se na tomto blogu zmiňoval, že jsme naší dceři pořizovali k 3 narozeninám tablet iPad. Dneska už jsou jí 4 roky, a tak po roční zkušenosti mohu říci, že to z větší části byly vyhozené peníze (míněno konkrétně vybraný Apple iPad II za cca 10.000 Kč). No ale úplně na nic to zase nebylo.

Je tablet vhodná hračka pro malé dítě?

Malá prošla s tabletem postupně 3 fázemi používání:

 • Na úvod počáteční nedůvěra, kdy se s ním seznamovala, a postupně si zkoušela jednotlivé aplikace a hry. Se zvládnutím neměla ani ten nejmenší problém – to je velké plus tabletů oproti klasickým počítačům. O tom jaké jsou vhodné hry pro 3 leté dítě více zde.
 • Ve druhé fázi tabletu opravdu „propadla“ takže jsme ji od něj museli odhánět. Neustále hrála hry nebo si pouštěla videa
 • Poslední fáze je nyní – tablet je pro ni jedna z mnoha hraček. Jsou týdny, kdy ho má v ruce jen jednou neb o dvakrát, jindy častěji.

Ze své zkušenosti mohu říct, že tablet se hodí jako dárek / hračka i pro opravdu malé dítě. Ale spodní hranici bych viděl někde okolo 1,5 – 2 roky. Třeba náš 1,5 roku starý kluk sice tablet obdivuje, ale princip jeho ovládání zatím ještě nezvládnul. I když jsem mu tam zkoušel pouštět třeba jen video s krtečkem. Prostě nevydrží, aby nesahal na obrazovku, a pak se diví, kam mu krteček zmizel. Takže pro úplně malé dítě tablet asi vhodný není.

Pro malé dítě nemá cenu kupovat nic drahého nebo výkonného. Nejde ani tak o to, že by dítě mohlo tablet rozbít – to naše malá celkem rychle pochopila a k tabletu se chová velmi ohleduplně. Spíše mi to přijdou vyhozené peníze z pohledu efektivního využití. Malá si na něm pouští jen jednoduché hry nebo video. Žádné Need for Speed apod. na co by potřebovala výkonný procesor nebo skvělou grafiku. Myslím, že na její využití tabletu by bohatě stačil i jen nějaký levnější model. Klidně i nějaký no-name Android.

Tablet jako hračka pro starší dítě

Tohle je asi nejlepší využití pro tablet co jsem viděl. U dětí ve věku 7 – 13 roků jsem viděl nejnadšenější a nejintenzivnější používání tabletů. Především tedy pro hry. Z tohoto pohledu mi tablet přijde především jako herní platforma – taková menší herní konzole do ruky, která se dá vzít kamkoliv.

Krásně to bylo vidět v létě na rodinném srazu, kde bylo dohromady tak 4 – 5 tabletů. Ty si rozebrali děti a velkou část víkendu trávili někde zalezlí a hráli hry. Dostat je ven do lesa nebo k jiné aktivitě byl celkem problém (a to teď nemluvím o svých dětech, ale o starších dětech v příbuzenstvu).

Tablet jako druhá televize

To je druhý poměrně dobrý důvod, proč si koupit tablet. Z tabletu se velmi snadno může stát „druhá televize“. Už několikrát jsme museli doma řešit situaci, kdy jedno dítě chce pustit v televizi Krtečka a druhé medvídka Pů. Bez tabletu to znamená, že se nepouští nic, a obě děti jsou vzteklé (v rámci výchovného přístupu – buď se domluvíte, nebo nebude mít ani jeden nic). S tabletem je to vyřešené velmi snadno. Jedno dítě sedí u televize v obývacím pokoji, druhé dítě sedí s tabletem v pokojíčku, a každé si pouští to co chce.

Díky tomu, že jak televize (resp. připojený multimediální přehrávač) tak i tablet mají přístup na společný disk (malý NAS server v komoře), nemusíme moc řešit, jestli je zvolený obsah v daném zařízení dostupný.

Tablet jako pomocník v kuchyni

Tohle se nám doma také osvědčilo. Na internetu si najdu nějaký recept, který chci vyzkoušet. Bez tabletu to znamená neustálé odbíhání z kuchyně k počítači. S tabletem je to mnohem pohodlnější – stránku s receptem mám otevřenou hned vedle sebe a mohu klidně vařit. A navíc si k tomu pustit i nějaký film nebo hudbu.

Hodí se tablet na čtení knih?

Tak v tomto mám hodně vyhraněný názor. Chápu sice, že pro mnoho lidí je zbytečné kupovat si jak tablet, tak i nějakou e-ink čtečku knih (např. Kindle). Tablet má ve výsledku všestrannější využití, takže proč mít dvě elektronické hračky, když by stačila jenom jedna?

Co je lepší na čtení eknih - čtečka Kindle nebo tablet iPad?

Pro mě osobně je ale tablet naprosto nevhodný pro čtení knih. Dokážu si ho jako čtečku knih představit jen v případě nějaký barevných/obrazových publikací. Tam jsou pochopitelně černobílé čtečky v nevýhodě. Jinak ale čtení knih na Kindle a na iPad se nedá srovnávat. iPad je zbytečně velký, těžký. Z delšího čtení na iPadu mě bolí oči apod. Na čtení e-knih je dle mého mnohonásobně vhodnější třeba právě Kindle.

Tablet jako pracovní nástroj

Přiznám se, že v tomhle nemám moc jasno. Pro mě osobně nemá tablet při práci příliš velké použití. Na psaní poznámek na schůzkách by sice byl dobrý, ale já si nějak nemohu zvyknout na elektronické poznámky. Potřebuji prostě svůj počmáraný blok, kam si můžu psát a čmárat co chci. Pravda, často to pak musím stejně převádět do elektronické podoby, ale to je prostě zvyk.

Na průběžné vyřizování emailů a podobnou drobnou agendu je tablet (pro mě) nepraktický. Pro rychlou kontrolu emailu, kalendáře apod. mám mobil. Pro větší práci mám raději počítač.

Jediné, kde čas od času ocením tablet, jsou prezentace nebo schůzky. Nemusím na meeting tahat notebook, prezentaci bez problému spustím z tabletu. To samé platí i pro to, když si najednou na schůzce někdo vzpomene na nějaký dokument. Z tabletu ho rychle najdu a otevřu a mám k dispozici čísla, která potřebuji. To samé by zvládl i notebook. Tablet je ale menší, a tím i pohodlnější na přenášení. Pravda – pokud by tohle mělo být jediné využití tabletu, pak to asi nejsou efektivně investované peníze.

Dokáži si představit celou řadu dalších pracovních použití tabletů – třeba v restauracích jako jídelní lístek (třeba taková La Cassa Argentina v Praze je tam má už víc než rok). Nebo i pro obsluhu v restauraci. To samé platí i pro různé další podobné „objednávkové“ systémy. Také třeba v nemocnici by se mohl hodit – sestřičky nebo doktoři by tam mohli mít elektronickou kartu pacienta atp. Určitě je hodně profesí, kde by byl tablet se specializovanou aplikací velmi efektivní nástroj. Na běžnou kancelářskou činnost se ale nehodí. Psát na něm delší text bez externí klávesnice je opravdu masochismus.

Má teda cenu kupovat tablet?

Ano, ale neměli byste mít přehnaná očekávání. Tablet je dle mého rozšíření – nenahradí počítač, nenahradí mobilní telefon, nenahradí televizi, nenahradí herní konzoli, nenahradí elektronickou čtečku knih. Je to jen další věc, kterou můžete zařadit do tohoto ekosystému elektronických/PC hraček.

Dětem s ním určitě uděláte radost. I kdyby jenom proto, že oni jsou určitě ti jediní z celé třídy, kdo ho ještě nemají J.

  6komentářů

 1. SignBoss   •  

  Mně by jenom zajímalo, jestli si děti autora umí vůbec hrát jako děti. A né jenom čučet na bednu do mobilů a na tablet. Ad 1,5 roku. Tak to je k zamyšlení.

 2. Rob   •  

  Nedalo mi to a musel jsem zde napsat. Kupovat dítěti 3 roky starému tablet, je na pováženou. Čtu dále a 1,5 – 2 roku? Upřímně, tady je něco špatně.

 3. Andrea   •  

  Nechapu tohle odsuzovani, v dnesni dobe kdy ma tu placacku v ruce kazdy treti dospely byste to diteti zakazovali? Pokrok nezastavis a uz neni „nejhustejsi“ hracka houpaci kohout, tak se lidi proberte!
  Ale jak jinak, kazdej nejlip vychovava cizi deti 😉

 4. Milix   •  

  Děkuji , to je přesně popsané. Podobně jak to vidím taky.Využití jako doplněk jsem usoudil protože většinou si koupím co je nové abych se s tím seznámil.V práci na připravenou prezentaci se dá tablet použít , taky pro přenos různých souborů a dat.Ještě bych přidal zajímavé využití jako docela šikovný audiopřehrávač a internetové rádio ve spojení s domácím av-receivrem ale s pomocí externí zvukové karty usb s spdif výstupem koaxial nebo optika to je jedno už .Při koupi tabletu nově bych taky hleděl na možnost analogového třeba posuvného spínače vypnutí wifi .Jinak doporučuji hodně dobře číst podmínky při instalaci jakýchkoliv prg. s Google play , tedy pokud je to zařízení s Androidem .Ono totiž velmi často i ta nejobyčejnější aplikace žádá přístup ke kamerám , souborům , mikrofonu a to je docela ošemetné když vlastně tablet si žádá často připojení a to stálé bez možnosti odhlášení s Google emailu / cloudu .
  No a ještě bych zareagoval na pana SignBosse 🙂 , já si naopak myslím , že pokud třeba i dvouleté dítě má k dispozici mezi hračkami i tablet tak si přirozenou cestou vybírá jestli si bude hrát s třeba vláčkem a nebo jestli chvilku věnuje téhle elektronické hračce a myslím si , že u té elektroniky bude trávit méně času než dítě , kde tablet leží někde na skříni a milé dítko jej uvidí u tatínka jak si tatínek hraje a dovolí svému potomkovi jen čas od času na toto sáhnout. Možná jen s obavy o poškození zařízení , takové dítko když už se k přístroji dostane a s vědomím zakazovaného ovoce bude u něj trávit třeba potom daleko více času než človíček pro kterého je toto přirozená součást jeho „bedny“ s hračkami.
  ps: svého tabletu jsem se zbavil , věnoval jsem ho neteři 🙂

 5. Eva   •  

  Vážený pane autore,

  děkuji Vám za tento článek, chtěla jsem si koupit iPad
  a teď vím, že si ho už nekoupím.

 6. Laďa   •  

  Článek velice pěkný, děkuji za něj… ale přeci jen. „Na rodinném srazu si děti rozeberou tablety jsou pak celý den někde zalezlý….“ . Hmm, budou mít krásné vzpomínky na dětství:….a v 7 letech jsem dokončil Need for speed :-). Ale to je věc volby každého z nás. Jinak ještě jednou díky za článek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *