Jaké aplikace / hry na iPad pro 3 leté dítě?

Ještě jednou bych se vrátil k téma iPad. Už jsem tady psal, jak jsem svojí malé koupil k 3 narozeninám tablet iPad. Je jasné, že tablet sám o sobě by jí byl na nic. Bez aplikací je jeho užitná hodnota minimální. (myšleno pro takto malé dítě, to si přece jen nebude prohlížet stránky na webu nebo pouštět videa na youtube).

Vzhledem k tomu, že najít nějaké doporučení na aplikace pro iPad pro takto malé dítě není moc snadné, rozhodl jsem se sepsat, jaké aplikace se nám osvědčili. Třeba se to někomu bude hodit.

Pozn.: upřímně si myslím, že Apple by měl do App Store přidat nějakou možnost filtrovat podle věku, vhodnými dotazy se sice dá dopátrat nějakých dětských aplikací, ale je to docela „porod“.

Top 10 aplikací pro iPad podle mojí dcery

Následující výběr vychází ze zkušenosti, s čím se malá dokáže nejlépe / nejdéle zabavit

1.  Jigsaw Box (aneb skládání puzzle)

Aplikací na skládání Puzzle je v App store nekonečně mnoho. Tahle aplikace je mi sympatická tím, že je zdarma. A také tím, že do aplikace mohu vkládat libovolné fotky (které jsou na iPadu). Není tak problém do iPadu nahrát několik fotek či oblíbených obrázků s krtečkem. Další plus, že u obrázku je možné volit obtížnost, tedy to jestli se obrázek rozpadne na 8 – 16 -24 – 36 – 64 – 120 – 144 – 208  – 252 kousků.

Jigsaw Box (aneb skládání puzzle)

Jigsaw Box (aneb skládání puzzle), foto: itunes.apple.com

S touhle aplikací tak malá strávila už několik desítek hodin času. Ale to je dáno i tím, že skládáním puzzle tráví dost času i bez tabletu (puzzle je její druhý nejčastější dárek hned po knížkách).

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/jigsaw-box/id374251470?mt=8

Aplikace je zdarma

2.  LEGO® DUPLO® ZOO (aneb jednoduchá adventura s motivy kostiček Duplo)

Tahle hra mě dost překvapila. Čekal jsem, že to bude jen nějaké skládání kostiček do tvarů. Ale tak tomu není. Hra vás provede několika kapitolami příběhu, ve kterém se pořád musí něco dělat. Sem tam je potřeba něco postavit (autíčko, nemocnici, most přes řeku). A jindy to je o tom, že je potřeba zvířátkům zapálit oheň, zahnat je do stanu, probudit je, nebo jim nalepit náplast, když někde upadnou a natlučou si.

LEGO® DUPLO® ZOO foto: itunes.apple.com

LEGO® DUPLO® ZOO foto: itunes.apple.com

Poprvé jsme to hráli s malou společně a pak to hrála tak 100x sama. V poslední době ji to sice už přestává bavit, ale to je dáno spíše tím, že celý příběh není moc dlouhý a po čase se omrzí.

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/lego-duplo-zoo/id501053294?mt=8

Aplikace je zdarma

3.  Toca Store (aneb nakupování a pokladna)

Další hodně oblíbená aplikace. V principu dost jednoduchá. Dítě si na začátku z obrázkového katalogu vybere pět věcí, které bude nakupovat. A ty pak postupně dává na váhu, zadává cenu, platí penězi z peněženky a dává zpět do tašky. Většinou to doma musíme hrát ve dvou (já nakupuji a malá je u pokladny). Ale zabaví se s tím občas i sama (když teda pominu neustálé otázky „Co chceš koupit“)

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/toca-store/id442705759?mt=8

Aplikace je placená (1,79 Euro)

4. Toca Train (aneb mašinka / vláček)

S touto aplikací si hrála nejvíc prvních pár dní po rozbalení tabletu. Je to docela příjemná hra. Není tady žádné skóre apod. Dá se hrát do nekonečna. Mašinka jede po kolejích po krajině, občas je tunel. Občas nádrží, kde se má zastavit (ale nemusí). Po zastavení se objeví panáček, který chce nastoupit a pak se jede dál. Jindy je potřeba naložit nebo vyložit náklad. A tak pořád dokola. Mašina může zrychlovat, může houkat z komína.

U téhle hry většinou malá vydrží tak 15 – 20 minut a pak jí to přestane bavit. (ani se jí nedivím, je to dost prostoduché, dost možná i pro menší děti)

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/toca-train/id521640355?mt=8

Aplikace je placená (1,79 Euro)

5. Toca House (aneb uklízíme, pereme, žehlíme a věšíme prádlo)

V téhle aplikaci se musí plnit různé úkoly: naházet dopisy do správných schránek, posekat trávník, správně podle barev roztřídit kytičky, umýt okna, zamést podlahu, vysát, dát prádlo do pračky, pověsit ho na šňůru, vyžehlit atp.

Místy jsou tam i nějaké logické prvky, a je to „trošku“ výchovná hra a malou baví, tak proč ji nedoporučit

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/toca-house/id495680460?mt=8

Aplikace je placená (1,79 Euro)

6. EduCards for Pre-School Kids Lite (aneb různé variace na pexeso)

Ve hře je několik různých úrovní, ve kterých se sbírají stejné obrázky / barvy apod. Docela hezká hračka na trénování paměti. Aplikace je v App Store ve 3 verzích: free / lite / full. My jsme si stáhli tu prostřední.

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/hratky-pro-predskolaky-educards/id486977667?mt=8

Aplikace je placená (1,79 Euro)

7.  Learning Games (aneb poznávání částečně skrytých obrázků)

V aplikaci se objevují různé obrázky, které jsou ze ¾ zakryté a je vidět jen jeden trojúhelníkový výřez. Vedle jsou pak 3 možnosti, co je na celém obrázku z čeho se má vybírat. Když se dítě splete tak se postupně odkrývají další zakryté části. Pro naši malou až moc snadná zábava.

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/learning-games-for-kids-by/id573859775?mt=8

Aplikace je zdarma

8. Paint my Wings (kreslení motýlích křídel)

Povedená kreslící aplikace. Místo klasických barviček se tady objevují různé lesní plody (borůvka, malina, ostružina apod.). Prstem se pak dají vymalovávat motýlí křídla. Obrázek se pak dá „vyfotit“ neboli uložit (a skládat třeba jako puzzle ;-))

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/paint-my-wings/id432858701?mt=8

Aplikace je placená (1,79 Euro)

9. Sort it Out (aneb skládání hraček, balónů a mnoha dalších věcí)

V této aplikaci máte na začátku každé hry hromadu různých věcí a 3 police kam to máte uklidit. Věci k sobě logicky patří, část jsou například míče, autíčka nebo panenky. Aplikace je zdarma, ale zdarma máte přístupnou jen jednu hru, další je pak nutné „odemknout“ za 1,79 Euro.

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/sort-it-out-1/id501939025?mt=8

Aplikace je zdarma

10. Remote Files (připojení na naše domácí úložiště)

Poslední aplikace není hra. Je to aplikace, díky níž se dá na dvě kliknutí snadno připojit na náš domácí NAS server (diskové uložiště), kde máme spoustu fotek, filmy a především pohádky s krtečkem.  Díky tabletu a této aplikaci, přestala malá okupovat televizi a naučila si prohlížet fotky nebo pouštět pohádky na svém tabletu

Odkaz: https://itunes.apple.com/cz/app/remote-file-browser/id563102032?mt=8

Aplikace je zdarma, ale má nějaké omezení (nepamatuji si přesně kolik) na počet přenesených souborů za den, a za 2,69 euro se dá omezení odstranit

 

Jinak tohle pochopitelně není vše, kromě toho už máme v tabletu asi dalších 20 aplikací (přesněji her). Nějaké malování, dvě nebo tři další puzzle, pár dalších her s motivy lego nebo i téměř všechny aplikace od Toca (byť ten zbytek už za moc nestojí) atd.

Pokud snad někdo máte tip na nějakou dobrou hru pro 3 – 4 leté dítě, podělíte se v komentáři, díky!

  11Comments

 1. Helena Payerová   •  

  Dobrý den,
  úžasný přehled her, díky!! Zatím nemáme ipod, ale máme tříletou vnučku,které chceme ipod pořídit. Můžete poradit jaký typ pro hraní her?
  Díky za odpověď.
  Helena

  • admin   •     Author

   Osobně jsem zvažoval iPad mini: http://www.alza.cz/ipad-mini-16gb-wifi-blackslate-d364856.htm a iPad 2 http://www.alza.cz/apple-ipad-2-16gb-wi-fi-black-d224820.htm

   Oba v základním provedení, s minimálním množstvím paměti (16 GB není moc, ale na hry to stačí). Hlavním důvodem pro nejnižší cenu, je riziko že ho děti poměrně rychle zlikvidují. Výkonově jsou oba modely pro hraní her OK (resp. menší děti nehrají nějaké akční střílečky nebo závodní honičky, kde by byla nějaké extra grafika s většími nároky na výkon).

   Jestli menší/větší těžko říct. My máme doma iPad 2, vzhledem k rozměrům ho dcera má buď na klíně nebo vedle sebe na gauči/na zemi. Když si zkoušela iPad mini, tak se jí s ním sice lépe manipulovalo, ale zase na některé hry (pexeso, puzzle aj.) byl ten menší display horší …

 2. Sarka   •  

  Dobrý den všem,

  ráda bych přidala další odkaz na krásné ryze české vzdělávací hry pro děti-prověřené našimi třemi dětmi:)

  http://www.KrasneHRY.cz

  Pro autora :
  jestliže se Vaši dcerce i Vám líbí puzzle, pak jistě uvítáte puzzle s Rákosníčkem a to zatím ve dvou kategoriích. Od dvou let a od čtyř let.
  Přeji mnoho krásných a smysluplně strávených chvil s vašimi dětmi.
  A hodně legrace:)

 3. Linda Lee   •  

  Díky za tipy! Já jsem moc spokojená s hrou pro naše předškolní děti Dokážeš si zapamatovat?, která je od českého programátora! Ke stažení je na
  Má moc hezkou grafiku i hudbu a jen za 2 dolary!:)

 4. Adriane   •  

  Mám potřebu říct, jakožto psycholog, že tablety a další elektronika nejsou pro děti – a obzvláště v takto nízkém věku – vůbec vhodné! Vím, že v pubertě se tomu dá asi sotva vyhnout, je to součástí naší doby… ale opravdu je nutné dávat tablety a mobily do ruky dětem, které neumí ještě ani mluvit, chodit???

  Je např. dokázáno, že sledování obrazovek má negativní vliv na fyzický rozvoj oka dítěte, o psychice ani nemluvě. Myslím, že (alespoň) malé dítě do 3 let by mělo trávit čas s matkou, rodinou, hraním si a objevováním světa. (Samozřejmě, čím déle, tím lépe. Ale malé dítě elektroniku samo od sebe vyžadovat nezačne, pokud nevidí rodiče že na tom „visí“ nebo reklamy. Zkuste omezit tyto jevy).

  Chlácholit se tím, že mu tam stáhneme i nějakou tu vdělávací aplikaci už to opravdu nezachrání. Vytváří se už v tak útlém věku vemi nezdravá závislost, nemluvě o negativním vlivu na rozvoj, a stejně to sklouzne ke střílečkám, sledováním sprostých youtuberů apod.

 5. MUDr. Maly   •  

  Já jsem psycholog taky a říkám, že je to v pořádku

  • Lola   •  

   Osobně si myslím, že když na tom dítě nevisí celý den a nezná nic jiného, pak neuškodí! Šle je třeba činnosti střídat ? A díky za inspiraci

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *