V roce 2024 se mění podmínky pro přihlášky na střední školy. Nově jsou maximálně 3 školy s volbou pořadí (priority). Přihlášku na přijímačky je možné podat přes internet (elektronicky s bankovní identitou). První kolo bude mít termíny v pátek 12. dubna 2024 a v pondělí 16. dubna 2024.

Přijímačky 2024 – přihláška na střední školu elektronicky (s bankovní identitou)

Mnoha loňským deváťákům reálně hrozilo, že v 15 letech skončí na pracáku. Loňské přijímačky na střední školy byly opravdu „výživné“ (kdo má doma středoškoláka, ten by mohl vyprávět).

V roce 2024, by snad mohly přijímačky na střední školy proběhnout bez nervů. Může za to několik novinek, které byly urychleně schváleny, aby se neopakovala stejná situace jako v minulém roce.

Hlavní změny přijímačky 2024

 • Změny platí pro střední školy a víceletá gymnázia
 • Přihlášky bude možné podat elektronicky
 • Přihláška přes internet půjde vyřídit s bankovní identitou
 • Bude se volit preferovaná škola (první volba)
 • Přihláška na maximálně 3 školy

V roce 2024, ale zůstane i nadále zachována možnost podat přihlášku „analogově“, tedy prostřednictvím klasického papírového formuláře s přílohami.

Jak se změnily přihlášky na střední školy 2024?

Hlavní změnou pro přijímací řízení na střední školy (včetně přihlášek na víceletá gymnázia), je možnost přihlášení na 3 školy. Přičemž jednotlivé školy, budou seřazeny podle priority (kam by chtěl student chodit nejvíce).

Další novinkou je možnost podat přihlášku na SŠ i přes internet. Pro elektronickou přihlášku, bude nutná elektronická identita (bankovní identita nebo případně mobilní klíč eGovermentu, MojeID, nebo i další způsoby ověřeného přihlášení).

Elektronická přihláška na střední školy je možnost – není to povinné. Je to ale asi ta nejpohodlnější varianta. I v roce 2024, je ale stále možné přehlášení, i vyplněním příslušného papírového formuláře.

Termín pro podání přihlášky na střední školu – do 20. 2. 2024

Přihlášky na střední školu, bude nutné podat nejpozději do 20. února 2024. Resp. pro přihlášení budou dispozici cca 3 týdny – od 1. 2. 2024 do 20. 2. 2024.

Ředitelé škol mají povinnost, aby do 31. ledna 2024, zveřejnili kritéria pro přijetí na jejich střední školu. Nově je také prospěch, už jenom volitelným kritériem (nebude se uvádět do přihlášky).

Jak podat přihlášku na střední školu

V roce 2024 jsou 3 možnosti, jak přihlásit dítě na střední školu:

 • Elektronicky (s ověřenou elektronickou identitou)
 • Podáním výpisu vytištěného z online systému
 • Podáním vyplněného formuláře s přílohami

Pro přihlášení přes internet (elektronická přihláška) bude nutné přihlášení přes bankovní identitu (nebo MojeID, nebo jiný podporovaný způsob přihlášení).

Vyplnění přihlášky na střední školu přes internet

V online přihlášce není potřeba skoro nic vyplňovat – systém je napojený na centrální registr obyvatel. Po přihlášení systém pozná, kdo jste (proto bankovní identita) a jaké máte děti.

Stačí tedy vybrat dítě a zvolit školu (3 možnosti, které seřadíte podle priority).

Pokud škola požaduje i nějaké další dokumenty (potvrzení, apod.), pak uvidíte jejich seznam. Dokumenty naskenujete (vyfotíte mobilem) a nahrajete do systému.

Nakonec vám přijde potvrzovací email, že přihláška na přijímací zkoušky byla úspěšně podána.

Pozvánka na zkoušku, bude doručena 14 dní předem na email.

Kdy se budou konat přijímačky na střední školy v roce 2024?

V roce 2024 jsou stanoveny tyto termíny pro přijímačky:

1 kolo přijímacích zkoušek 2024:

 • Čtyřleté obory a obory nástavbového studia = 12. 4. 2024
 • Obory šestiletých a osmiletých gymnázií = 16. 4. 2024
 • Náhradní termín = 29. 4. 2024
 • Výsledky pro 1 kolo = 15. 5. 2024

Místo konání přijímací zkoušky určuje CERMAT (dozvíte se z pozvánky, která bude doručena nejpozději 14 dní před termínem).

2 kolo přijímacích zkoušek 2024:

 • Přihlášky do druhého kola = do 24. 5. 2024
 • Výsledky pro 2 kolo = 21. 6. 2024

Případné třetí kolo přijímacích zkoušek, si řeší jednotlivé školy samy (stejně jako dříve).

Nová podoba přijímaček na střední školy

Předpokládá se, že díky novému systému pro přihlášky na střední školy, by většina míst měla být rozdělena už během prvního kola.

Neočekává se, že by i letos byly stejné zmatky, jako v minulém roce, kdy se poměrně hodně lidí snažilo „udat“ svoje dítě téměř kamkoliv. Hlavní problémy byly loni v Praze a ve Středočeském kraji. Jestli to bude letos jiné, se uvidí na jaře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *