Termín pro daňové přiznání v roce 2024 je 2. duben 2024 (v papírové podobě) a 2. květen 2024 (v elektronické podobě). Daňové přiznání je možné vyplnit i online – viz interaktivní formulář pro daňové přiznání na webu Moje Daně. Nebo je možné použít i různé online kalkulačky a další aplikace.

Jak vyplnit daňové přiznání 2024? Formulář ke stažení, online kalkulačka

Termín pro daňové přiznání, je letos až na začátku dubna (úterý 2. 4. 2024). Ten, kdo je moderní (nebo pro koho je to povinné, což platí pro všechny OSVČ) a řeší daně přes internet, má čas až do začátku května (čtvrtek 2. 5. 2024).

Správné vyplnění daňového formuláře, je každoroční radost. Někdo na to má daňového poradce, někdo zná šikovnou účetní, a zbytek lidí si to řeší sám.

Existuje několik užitečných nástrojů (placené i zdarma), které mohou vyplnění daňového přiznání značně ulehčit.

Díky různým interaktivním formulářům a online kalkulačkám, může být daňové přiznání záležitost na 15 minut, včetně odeslání přes internet. A nebo taky ne.

Jaké jsou termíny pro daňové přiznání v roce 2024

Termíny, do kdy je nutné „nakrmit“ Finanční úřad, jsou letos v podstatě stejné, jako každý rok.

Výjimkou je jenom drobný posun u základního termínu, až na 2. duben 2024. Protože v pondělí 1. 4. 2024 jsou Velikonoce. A to nemalá část české populace nebude ve stavu, že by měla řešit daně.

Termíny daňové přiznání 2024:

  • Únor 2024 – roční zúčtování daně pro zaměstnance
  • Duben 2024 – základní termín pro daňové přiznání (papírová podoba)
  • Květen 2024 – termín pro elektronické daňové přiznání
  • červenec 2024 – pouze když máte daňového poradce

Aktuální formuláře – daňové přiznání 2024

Aktuální „tištěný“ formulář pro DPFO, se dá najít ke stažení na webu Finanční správy (viz všechny daňové formuláře)

  • Daňové přiznání 2024 – PDF dokument ke stažení je zde
  • Daňové přiznání 2024 – online formulář je zde
  • Pokyny jak vyplnit daňové přiznání jsou zde

Kdo musí podávat daňové přiznání v roce 2024 (příjmy za rok 2023)

V roce 2024 platí několik změn. Největší změna se týká toho, kdo musí podávat daňové přiznání. Došlo ke zvýšení limitu, od jakého příjmu je nutné podat přiznání DPFO.

Daňové přiznání se musí podat, pokud byly příjmy za rok 2023 vyšší než 50 000 Kč (ještě minulý rok to bylo jenom 15 000 Kč).

Kromě toho, je ale daňové přiznání povinné i v některých dalších případech (kdy je sice příjem nižší, ale přesto je nutné „nakrmit finančák papíry“).

Změnil se i limit pro zaměstnance, co mají nějaký příjem „bokem“ při zaměstnání. V takovém případě je daňové přiznání povinné, pokud je příjem za rok 2023 vyšší než 20 000 Kč (příjmy z podnikání, z pronájmu, z nějaké další práce nebo brigády, apod.).

Online kalkulačky, interaktivní formulář nebo jiné nástroje na vyplnění daňového přiznání

Různých užitečných aplikací, interaktivních formulářů, „chytrých“ excelových tabulek, nebo jiných nástrojů, je na internetu „bambilión“. Některé jsou zdarma, jiné jsou placené.

Osobně mám zkušenosti s těmito 3 nástroji:

1) Interaktivní formulář v Excelu na webu Idnes.cz

Pro předvyplnění daňového přiznání, jsem několikrát použil XLS tabulku z webu idnes.cz, která nabízela zjednodušenou podobu daňového přiznání – stačilo vyplnit několik základních údajů, a tabulka to pak doplnila do správných kolonek v daňovém formuláři a provedla všechny potřebné výpočty. Stačilo pak jen vytisknout, podepsat a poslat.

Jestli je na idnes.cz připravena i aktuální tabulka pro rok 2024 ale netuším. Vzhledem k tomu, jak se posunuly možnosti pro vyplnění daňového přiznání online, je to dnes už asi trochu „old school“ řešení.

Hlavní výhodou této „chytré tabulky“, byla určitá důvěryhodnost a také to bylo zadarmo.

2) Placená aplikace onlinepriznani.cz

Z placených aplikací jsem vyzkoušel pouze interaktivní formulář na webu onlinepriznani.cz. Celé daňové přiznání, včetně přehledů pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ (což se týká OSVČ), tam stálo cca dvě stovky.

Aplikace se na začátku poměrně srozumitelnou formou zeptala na několik otázek. Bylo potřeba zadat pár základních údajů, a pak už vše ostatní vygenerovala aplikace. Včetně kompletních formulářů – buď jako PDF dokumenty ke stažení, nebo případně i jako XML soubory pro odeslání přes datovou schránku.

Spočítalo mi to daňový přeplatek (kolik mi mají vrátit) nebo naopak nedoplatek, včetně čísla účtu, kam mám poslat peníze, abych měl od FÚ zase na rok pokoj.

Celé daňové přiznání byla práce maximálně na 5 minut, včetně zaplacení. Dvě stovky (možná o něco více/méně, už si to přesně nepamatuji) nebyla žádná horentní suma. Hotové formuláře stačilo jenom odeslat, zaplatit nedoplatek, a hotovo.

Opět, vzhledem k tomu, jak se změnily daňové formuláře přímo od finančního úřadu, je to už trochu překonané řešení.

3) Online formuláře – Moje daně

Už nějakou dobu, je k dispozici online finanční úřad – portál Moje daně (elektronické formuláře EPO).

Finanční úřad, se už přesunul z internetového pravěku, kdy bylo vyplňování formulářů celkem peklo, do poměrně uživatelsky přívětivé podoby – viz online průvodce pro daňové přiznání zde.

Poznámka: O uživatelské přívětivosti, se ale dá mluvit jen u klasického DPFO, ostatní daňové formuláře (alespoň tedy ty, se kterými se setkávám já), stále vypadají jak z internetového pravěku, a práce s nimi není zcela „user friendly“

Vyplnění daňového přiznání online, je tak poměrně snadné (pokud neřešíte nějaké komplikovanější věci okolo daní) a dá se bez problému zvládnout za pár minut. Rozpracované přiznání se dá uložit. A po dokončení se dá rovnou odeslat v elektronické podobě, takže už není nic dalšího potřeba řešit.

Základní vyplnění online formuláře, je možné i bez přihlášení (pak se dá formulář vyexportovat v PDF nebo XML). Pro uložení nebo odeslání online na FÚ, je nutné přihlášení přes e-identitu (bankovní identita, datová schránka, MojeID a různé další).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *