Kdy se mění letní čas na zimní - už zase nás čeká posun času, tentokrát budeme o hodinu déle spát.

Změna času na zimní – říjen 2014 (nemohlo by se to už zrušit?)

O víkendu se mě manželka ptala, jestli nevím, kdy se zase bude měnit čas. Takže mi došlo, jak se pomalu blíží konec října, tak nás zase čeká pracné přenastavování všech hodinek, hodin a jiných „budíků“ s časem (čeká nás to poslední víkend v říjnu). A hlavně, že nás zase čeká přenastavování našich biorytmů.

Změny času na letní nebo zimní jsou tak strašně zbytečné

Pravda, podzimní změna času, kdy se mění letní čas na zimní, je myslím pro organismus méně náročná, než ta jarní změna kdy spíme o hodinu méně. Když se mění čas z letního na zimní, tak nám to přidává hodinu spánku navíc. Osobně mi tedy přijde, že se to lépe snáší a lépe se tomu přivyká, než když se na jaře hodina spánku ubere.

Každopádně si ale myslím, že změny času možná měly smysl kdysi dávno, před 50-lety, kdy podíl spotřebované elektrické energie na svícení, hrál nějakou významnější roli. Dnes, kdy to je již pod rozlišovací schopností energetiků, je to úplná zbytečnost. Pokud vím, tak dnes už ani není výraznější rozdíl ve spotřebě elektrické energie. V zimě se více svítí a topí, v létě zase více jednou klimatizace a větráky.

Kdy s mění letní čas na zimní – 26. říjen 2014

Změna letního času na zimní, proběhne jako obvykle poslední víkend v říjnu, v noci ze soboty na neděli. Letos tento poslední víkend připadá na neděli 26. 10. 2014. Takže příští víkend se v sobotu v noci (teda přesněji v neděli brzo ráno) ručičky hodin posunou ve 3:00 —> 2:00.

Ten, kdo je zvyklý vstávat každý den v sedm ráno, se tedy vzbudí jako obvykle, ale bude teprve 6 hodin. Venku by sice již mělo být světlo, ale to už dlouho nevydrží, protože teď v říjnu a v listopadu se dny velmi rychle zkracují.

K čemu je dobré měnit čas 2x za rok?

Tak na tuhle otázku si mohou klidně odpovědět sám. Úplně k ničemu. Ostatně, nad tím jsem se tady na blogu „rozčiloval“ už letos na jaře viz zde: Změna času ze zimního na letní v roce 2014.

V diskusi pod tímto mým příspěvkem se objevil zajímavý postřeh:

V pondělí po zavedení letního času, kdy se den o hodinu zkrátí, se počet infarktů zvýšil oproti jiným pondělkům o 25 procent. Naopak, když se zavádí zimní čas a den se o hodinu prodlouží, počet srdečních záchvatů poklesl o 21 procent.

Takže ve výsledku (když odečtu pokles od nárůstu) má dvojí změna času efekt v tom, že celkově se zvýší počet infarktů o 4%. Bohužel v odkazovaném zdroji nejsou uvedena absolutní čísla, takže nevíme, kolik tyhle změny času ročně „zabijí“ lidí.

Negativní dopady každoroční změny času

Myslím, že těch negativních efektů bude mnohem více. Změny času mají vliv na lidskou psychiku, lidé jsou více podráždění atp. Pár dní po změně času jim nutně musí o pár procent klesnout výkonost = to by se myslím mělo dát ekonomicky vyčíslit.

Z praktické zkušenosti rodiče pak vím, že velký problém se změnou času mají malé děti, které mají nastavené nějaký svůj pravidelný režim. Takže třeba naše děti se po změně času budou několik dní budit o půl šesté nebo v šest (místo obvyklých půl sedmé až sedm). Večer pak budou dříve utahané a protivné.

Ano, uznávám, zrušení pravidelné změny času by také asi něco stálo. A dost možná by to byla i hodně velká suma (úprava všech počítačových systémů, které se změnou počítají apod.), ale byl by to pouze jednorázový výdaj, který by se postupem času vrátil.

Prostě a jednoduše, změna času je dle mého soukromého názoru absolutně zbytečná. Nevidím žádná pozitiva. Ty negativní dopady možná nejsou nijak extrémně velké (škoda že je nikdo přesně nevyčíslil), ale jsou. Chápou, že naši politici a vůbec všichni mají trochu důležitější starosti.

Na druhou stranu mě ale překvapuje, že se toho žádná politická strana v letošních volbách nechytla. Volby byly jen pár dní před změnou času. Takže by to bylo celkem vhodné téma. Pokud se mohly slibovat takové populistické „blbosti“ jako MHD v Praze za 10 Kč a další, tak proč si někdo nedal jako volební program, že zruší letní a zimní čas? Věřím, že tohle by dost lidí podpořilo!

  1 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *