Změna času – ze zimního na letní se čas změní března 2020 a to z 2:00 na 3:00

Změna času na letní – březen 2020 (letos naposledy?)

Zítra, tj. v neděli 29. března 2020 se ve dvě hodiny ráno bude měnit čas na letní. To znamená, že ten, kdo v neděli vstává obvykle třeba v osm hodin ráno, se probudí v obvyklý čas, ale už bude 9 hodin. Takže bude „o hodinu méně spát“ (pokud by chtěl vstát ve svých obvyklých nedělních 8 hodin ráno, musel by mít budík na sedmou hodinu).

Změna času v roce 2020

  • Změna času – ze zimního na letní se čas změní března 2020 a to z 2:00 na 3:00
  • Změna času – z letního na zimní čas dojde října 2020 a to z 3:00 na 2:00

Proč se mění čas?

Změna času je dána historicky. Kdysi dávno bylo hlavní motivací pro změnu času to, že se ušetří energie za svícení atd. V létě je čas posunutý oproti přirozenému času o jednu hodinu dopředu. Dříve, když byla jednou z velkých položek ve spotřebě energie ta za svícení, tak to zřejmě nějaký ekonomický smysl mělo. I proto se změna času začal zavádět během války.

Během přirozeného letního času v létě vychází slunce už cca 3:30 – 4:00 a zapadá po 20:00. Díky změně na letní čas, je sice ráno o něco déle tma, ale to stejně všichni spí, a naopak večer je déle světlo, kdy jsou všichni vzhůru a aktivní.

Aktuálně pro změnu času ale v zásadě není žádný ekonomický důvod. Případné úspory energie jsou naprosto minimální. Vzhledem k tomu, že množství energie, které se spotřebuje na svícení, je ve srovnání s ostatními položkami (topení, klimatizace, průmysl, atd.) zanedbatelné. Zde se jakákoliv úspora energie neprojeví.

Naopak existují vědecké studie, že změna času má negativní ekonomický dopad. Lidé po změně času (především pak po té co nás nyní čeká), mají nižší produktivitu. Stává se více dopravních nehod. V průmyslové výrobě je větší chybovost („zmetkovost“) atd.

Pravidelná změna času je nepřirozená

Pravidelná změna času 2x ročně je pro lidský biorytmus nepřirozená. Hlavně pak ten přechod na letní čas. Díky tomu, že lidé několik dní po změně vstávají dříve, než je jejich přirozený vnitřní čas, tak jsou nevyspalí, více podráždění, méně pozorní. Podzimní změna času, kdy se naopak vstává o hodinu později, tak velký dopad nemá.

Pro někoho je možná změna času něco nedůležitého a ani si toho pořádně nevšimne (kromě toho že si doma musí změnit čas na 10-ti různých zařízeních – díky bohu, že dnes už si to většina věcí mění sama, automaticky).

Třeba ale u malých dětí, nebo naopak u starších lidí má změna času nepoměrně větší vliv. Tyto skupiny jsou na změnu času podstatně citlivější.

Změna času – letos naposledy?

Již před několika roky vznikla inciativa v rámci EU, že by se pravidelná změna času zrušila. Do letošního dubna, se mají jednotlivé země vyjádřit a od příštího roku (tj. od roku 2021) by se změna času měla zrušit. Tak uvidíme, jak to dopadne, jestli s tím neudělá něco aktuální pandemie koronaviru.

Zatím ani není 100% jasné, jaký by byl ten výsledný čas v ČR? Přirozený čas pro Českou republiku je ten zimní. Mnoho lidí má ale zase rádo to, že je v létě dlouho večer světlo a oni si tak mohou prodloužit letní dny, kdy mají dovolenou atd.

Většina lidí tak asi podporuje zrušení střídání času, ale současně se nedokáží shodnout, který čas by chtěli ponechat. Nemálo z těch, co podporují zrušení změny času, by totiž preferovala ponechání letního (nepřirozeného) času nastálo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *