Zkušenosti & recenze - HUAWEI Ascend P7 Black (můj nový mobil), foto: www.ascendp7.cz

Zkušenosti & recenze – HUAWEI Ascend P7 Black (můj nový mobil)

Před několika dny mi začal umírat můj starý mobilní telefon. Vzhledem k tomu, že už ho mám 2,5 roku, tak jsem vzdal pokusy o resuscitaci, a poohlédl se po náhradě. Volba nakonec padala na relativně nový mobilní telefon HUAWEI Ascend P7 Black. Tady je několik postřehů po prvních pár dnech používání.

HUAWEI Ascend P7 Black – první dojem

Můj první dojem po vybalení z krabice byl – „moc velký“. Můj předchozí telefon byl také Huawei, ale Huawei U8860 Honor. Ten měl velikost 122×62 mm, úhlopříčku 4 place. Ascend P7 Black má 139,8×68,8 mm a 5 palců. Osobně mi vyhovovala velikost právě těch 4“, ale v této kategorii jsem už nebyl schopný najít žádný rozumný telefon. Všechno to už byly jen „zastaralé“ modely, snad žádný neměl nejnovější verzi Androidu apod. Takže jsem – i když trochu nerad – šel do 5 palcového telefonu.

Po prvních pár dnech jsem si už celkem zvyknul. Myslím, že tahle velikost je tak maximum, abych telefon zvládl držet v jedné ruce, a ovládat všechny ikony palcem. Větší velikost má pochopitelně i pár výhod – třeba jako že se lépe píše na klávesnici, nebo se to hodí i při brouzdání na netu apod.

Můj „druhý“ první dojem byl, že ten telefon vypadá strašně „křehce“. I když je větší než starý Huawei Honor, tak ten vážil 140 g, a Ascend P7 Black má „jenom“ 124 g – je lehčí i při větších rozměrech. Je tenčí, celkově mi přijde na první pohled „méně odolný“ – ale to jenom subjektivní dojem ve chvíli, kdy v jedné ruce držím starý mobil a ve druhé nový. Jinak zatím nemám žádný problém s tím, že by se telefonu něco stalo.

HUAWEI Ascend P7 Black – nejnovější verze Androidu

I když na jednu stranu jsem nový mobilní telefon vybíral i s ohledem na to, aby tam byla nejnovější verze Androidu, zároveň to byla jedna z věcí, které jsem se dost „obával“. Starý Huawei U8860 Honor měl Android 2.3, zatímco HUAWEI Ascend P7 Black má Android 4.4 KitKat. Což je dost velký generační rozdíl.

Po pár dnech bych to možná přirovnal k přechodu z Windows XP na Windows 7 nebo 8.1. I když objektivně vidím mnoho zlepšení (třeba jen taková blbost že na Androidu 2.3, když jsem potřeboval screen obrazovky, tak jsem musel do developer módu, na počítači mít SDK pro Android a pomocí nějaké ladící utility dělat screeny, zatímco v novějších verzích Androidu je to už běžná systémová funkce). Subjektivně jsem si na novou podobu operačního systému Android ještě tak úplně nezvykl. Některé funkce, nebo možnosti, na které jsem byl zvyklý, mi zmizely a já zatím nenašel adekvátní náhradu. Trochu s tím bojuji, ale to se poddá.

HUAWEI Ascend P7 Black = levný čínský telefon?

Před koupí nového mobilního telefonu jsem procházel diskuse/recenze. Na pár místech jsem se setkal s tím, že Huawei je pořád vnímám jako levný čínský telefon. Což o to, ve srovnání s „špičkovým“ Samsungem nebo nejnovějším modelem iPhone je opravdu levný. I když …já ho kupoval na Alza.cz za nějakých 9 490 Kč (plus k tomu ještě pojištění proti rozbití, takže fakticky 11 578 Kč), což úplně „levné“ není.

Vzhledem k tomu, že už je to můj druhý Huawei a celkově 3 čínský telefon, tak mám asi jiný pohled než „levný čínský šmejd“. Předchozí Huawei U8860 Honor jsem měl něco málo přes 2,5 roku. Za celou tu dobu bez problému. To, že nyní umřel, je z velké části dáno i tím, že jsem s ním nezacházel moc hezky. A nejenom já, mám dvě malé děti, a ty ho za poslední 2 roky pustily už několikrát na zem. Telefon mi párkrát zmokl, apod. Myslím, že na to, jak „hrubě“ jsem s ním zacházel, se držel hodně dobře.

Pamatuji si svůj první čínský telefon (někdy kolem roku 2009). Kupoval jsem ho proto, že to byl tehdy jeden z mála dostupných telefonu pro 2 sim karty. Už nevím přesnou značku. Tehdy to ale byl opravdu levný čínský šmejd. Fyzicky byl telefon napodobenina nějaké modelu od HTC. Uvnitř byl nějaký nemožný operační systém – strašlivé omalovánky, jako by to kreslilo 5-ti leté dítě. Celkově nic moc. Telefon se dal použít na telefonování a SMS, všechny ostatní funkce byly spíše jen na ozdobu, resp. nepoužitelné. Telefon si hrál na dotykový, ale reálně nešel bez klávesnice ovládat. Sice byl hodně levný, ale kdyby neuměl ty dvě sim karty, tak to tehdy byly jenom vyhozené peníze.

Současné telefony od Huawei (nebo i od jiných čínských výrobců) považuji za plně srovnatelné s tím, co nabízí jakýkoliv jiný výrobce. A upřímně, i když máme doma dva tablety iPad, telefon iPhone bych si nikdy nekoupil, protože mi přijde zbytečně drahý. Myslím že HUAWEI Ascend P7 Black je (alespoň z mého pohledu) plně srovnatelný s tím, co nabízí o nějakých 10 tisíc dražší iPhone.

HUAWEI Ascend P7 Black = další postřehy

Telefon je rychlý – i tohle je dáno mým „mezigeneračním“ přesunem. Dřív mi to nepřišlo, ale po pár dnech s novým telefonem vidím, jak byl můj starý telefon neuvěřitelně pomalý.

Baterie u HUAWEI Ascend P7 Black se „strašně“ dlouho nabíjí. Baterie má kapacitu 2 500 mAh a starý Huawei Honor měl u baterky jenom 1900 mAh. A je to docela poznat, telefon teď musí být delší dobu na nabíječce.

Na druhou stranu, protože nepoužívám nijak extra moc náročné aplikace, tak při stejně intenzivním využívání telefonu mi vydrží nabitý delší dobu. Zatímco starý telefon jsem musel nabíjet každý den večer, a občas, když jsem tam měl delší dobu zapnutou GPS, potřeboval „nakrmit“ i přes den, nový telefon vydrží celkem v pohodě i dva dny. A to jsem do toho starého telefonu asi před půl rokem dával novou baterii, takže na starou baterku se to svést nedá.

To je asi tak vše z mých prvních dojmů. Běžné funkce jako telefonování, SMS, internet, foťák apod. fungují. To jestli foťák fotí dobře, skvěle nebo jen průměrně moc nepoznám. Vyzkoušet LTE nebo NFC, které tento telefon podporuje, jste také zatím ještě nestihl.

Za mě zatím v zásadě spokojenost. Resp. telefon jako takový je super, jenom jsem se ještě nesžil s novou verzí Androidu, ale to je hlavně můj problém, že jsem byl tak dlouho u tak staré verze Androidu (2.3 je už fakt „pravěk“).

  7komentářů

 1. bolo   •  

  Pěkně napsané , dost pomohlo při rozhodování ohledně nového stroje 🙂

 2. Karel   •  

  Ahoj, to že napíšeš, že se telefon hodně dlouho nabíjí, nám toho moc neřekne. Jinak díky za recenzi, zatim na čínu každej kydá hnůj, nebo přeloží čínský popis do češtiny a to je vše.

  • Anna   •  

   Presne

 3. potenciální kupec   •  

  Často se setkávám s tím, že telefony z Číny mají některá menu částečně v čínštině. Asi je to problém spíše značek jako je Xiaomi, protože ta má nad androidem svou nadstavbu v podobě MIUI. Protože ale vážně uvažuji o koupi P7, uvítal bych, kdybyste své zkušenosti s telefonem doplnil ještě o tuhle informaci. Třeba ve formě odpovědi tady v diskuzi.

 4. daham   •  

  Moc jsem nepochopil proč tenhle článek vznikl a co měl říct… Do recenze daleko, spíš jen takový tlachání „jak jsem si koupil nový mobil“ … nevím… nevím.. ,-)

 5. Magnum9   •  

  Podle mě je tento telefon jeden z nejlepších kouskůod Huawei. Spojuje dokonalý výkon, baterii, fotoaparát, dysplej ,který je velmi ostrý, RAM 2GB ,což je super a nemá snad skoro žádné mínus. Dokonalý kousek a vyšší modely jsou toho jen důkazem, že Huawei jde stále nahoru 🙂 (Huawei P7)

 6. Lojza   •  

  Koupil jsem před týdnem jako náhradu, za staré HTC One S a zatím lepší pochopitelně, jen baterie max. jeden den snad. Volil jsem cenu €229 vs €468 Nexus 5X a cena a design vyhrála.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *