Služba ProdejToDál.cz

Zkušenost: Prodej věcí přes ProdejToDal.cz

Minulý rok jsem rušil svoji kancelář. Za ty roky se mi tam nahromadilo dost věcí, a pro část z nich jsem již neměl další využití. Takže jsem se rozhodl pro jejich prodej. Vzhledem k tomu, že nemám moc zkušeností s prodáváním někde na Aukro (a podobné weby), a hlavně nemám moc času na to, abych věci fotil a pak odpovídal na dotazy lidí, a pak s tím ještě běhal na poštu, rozhodl jsem se vyzkoušet službu ProdejToDál.cz

Pradávní nepotřebných věcí na ProdejToDál.cz

Služba ProdejToDál.cz (a na internetu se dají najít i další podobné služby), funguje tak, že se zaregistrujete, objednáte si dovoz. Pak přijede auto firmy, naloží vše, čeho se chcete zbavit. Sami si to pak nafotí, vystaví na internet, doplní popisky a řeší vše okolo prodeje.

Je logické, že to nedělají zadarmo, ale berou si příslušnou provizi. Na webu v ceníku píší:

Odměna za prodej věci službou ProdejToDál.cz je stanovena tak, že se z prodejní ceny odečte 59,- Kč a ze zbylé částky 35 %. Pokud je prodejní částka nižší než 59 Kč, odečte se maximálně výše prodejní ceny, nikdy tato částka nejde do záporu. Při prodejní ceně nad 2000 Kč se částka nad tento limit účtuje provizí jen 10 %.

35% je dost, ale tady asi hodně záleží na tom, jak kdo vnímá cenu svého času.

Jak probíhal prodej na ProdejToDál.cz

Registrace do služby a objednání odvozu proběhlo vcelku bez problémů. Pak nastal zádrhel se samotným odvozem. Po objednání se 14 dní nic nedělo, nikdo mě nekontaktovat, nepřišel ani žádný email. To mě trochu znejistělo.

Zavolal jsem tedy na jejich kontaktní linku, tam se mi omlouvali, že měli nějaké potíže s dopravcem a rovnou jsme si domluvili konkrétní termín na další týden. Takže na úvod mají ode mě jeden mínus. Chápu, že s dopravou může nastat problém, ale měli by alespoň jasněji komunikovat.

Odvoz věcí k prodeji

V určený den (dokonce v přesný čas) dorazilo auto. Pán si vše nafotil, na vše dal štítky s čárkovými kódy, menší věci uložil do krabic, které pak přede mnou zaplomboval. Takže samotný odvoz mají podle mě vyřešený dobře.

Prodej věcí přes ProdejToDál.cz

Pak se asi 14 dní nic nedělo, a když jsem poté náhodně zkontroloval webové rozhraní, tak se tam postupně objevovali věci k prodeji. U každé položky jsou doplněné fotky, popisy a ceny. Vždy je tam určena nějaká maximální cena, střední cena a minimální cena. Tyto ceny si pak mohu sám upravit a stanovit je jinak. Jakmile potvrdím jejich nacenění (nebo nastavím svoje), jdou položky do prodeje.

 

Jak rychle se prodá zboží?

Osobně jsem čekal, že se věci prodají podstatně rychleji. Od zahájení prodeje, do prodání poslední položky, to trvalo víc než půl roku – viz tabulka. A k tomu je nutné připočítat ještě další měsíc, než si věci odvezli, nafotili a dali do prodej.

Prodejní cena Provize % provize Počet dní od zahájení prodeje
174 Kč -99 Kč 57,0% 241
47 Kč -47 Kč 100,0% 131
2 805 Kč -899 Kč 32,1% 110
2 948 Kč -833 Kč 28,3% 91
1 467 Kč -629 Kč 42,8% 70
574 Kč -278 Kč 48,4% 49
3 260 Kč -1 109 Kč 34,0% 29
11 275 Kč -3 894 Kč 34,5%

Co se týká nacenění, tak můj pocit je ten, že co se týká elektroniky, tak tam se poměrně dobře vyznají. Ceny byly asi vyšší, než bych si troufnul dávat já (a většinou se to i za tyto vyšší ceny prodalo), takže za mě určitě plus.

U jiných položek už je to horší. Někde se jim podaří hodně podstřelit cenu. Třeba u položky s pořizovací cenou asi 20.000 Kč nastavili prodejní cenu okolo 2000 Kč. Což bylo úplně mimo.

Výplata peněz

Vyplácení peněz (za položky co jsou již prodány) probíhá vcelku dobře. Jakmile je něco prodáno, čeká se na připsání platby od kupujícího. Následně je ihned vystavena faktura, firma si strhne svoji provizi a zbytek je v „peněžence“ k výplatě. Mohu si kdykoliv zadat příkaz k vyplacení peněz na můj účet (nevšiml jsem si, že by měli nějaký minimální limit pro platbu). Po zadání příkazu k převodu se peníze do 2 – 3 dní objeví na mém účtu.

Co mi chybí u této služby

Během doby, kdy jsem prodával, mi chybělo pár věci. Služba neposílá žádné notifikace (emaily), že nějaký položka byla prodána, že jsou v peněžence nějaké peníze k výplatě. Nebo že u nějaké položky je vyžadováno moje rozhodnutí.

Co je pozitivní u této služby

Nemusím se o nic starat. I kdyby se nějaké položky neprodaly, tak je ProdejToDál.cz věnuje na charitu nebo ekologicky zlikviduje. Nebo si je můžete nechat poslat zpět (platí se poštovné, u jedné položky jsem to využil). Takže je to o tom, naložit věci do auta a „zapomenout“. A pak už si jen nechat poslat peníze na účet.

Vyplatí se prodej věcí přes ProdejToDál.cz?

Pro mě osobně je to těžké vyhodnotit. Jak už jsem psal, nemám příliš mnoho zkušeností s prodáváním věcí na internetu. Pokud bych to prodával sám, tak u některých položek asi dosáhnu lepší prodejní ceny (jiné položky bych ale dost možná prodal levněji).

Provize cca 35% není málo. Při tom objemu, co jsem prodával, už to není úplně málo peněz.

Na druhou stranu nedokáži úplně přesně odhadnout, kolik času bych tomu musel věnovat – focení, zadávání inzerátů na internet, dopisování si se zájemci a pak ještě nosit věci na poštu, nebo si domlouvat nějaké termíny, kdy se pro věci někdo zastaví. Vzhledem k tomu, že si svého času cením poměrně vysoko, a v ušetřeném času dokážu vydělat asi více peněz, než prodáváním věcí na internetu, tak za mě je tato služba OK.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *