Autor: Jindřich Nosek (NoJin) – Vlastní dílo, CC BY 3.0,

Zeman se už asi definitivně zbláznil

Několik posledních dní nevycházím z úžasu při sledování toho, co předvádí náš prezident. To, že prezident Zeman není asi tak úplně normální, je myslím jasné už delší dobu. Jen mám pocit, že s koncem jeho volebního období, se to čím dál tím více zhoršuje.

Když pominu drobnosti typu jeho slavná „chřipka“ u korunovačních klenotů nebo „popelníček“ v České televizi, je i mnohem více závažnějších témat. Třeba ta neskutečná šaškárna kolem prověrky Mlynáře. Nebo ta neskutečná trapnost s hledáním Peroutkova článku. I když to nakonec uznal i soud a přikázal se omluvit, tak Zeman vesele dál dělá, že se ho nic z toho netýká.

Vtipná byla i ta kauza, jak prezidentovi někde do počítače „nainstaloval“ dětské porno.

Prezident se chová jako trucovité dítě

To, co ale předvádí v posledních dnech, „mi už hlava nebere“. To, že nemá rád Sobotku je jasné už od té doby, co byly poslední volby (ostatně mě Sobotka také není nijak extra sympatický, resp. jako člověka ho neznám, ale to co prosazuje a jak to dělá, mi nevyhovuje).

Vzhledem k tomu, jak máme nastavené zákony (zde především ústava), je v naší republice postava prezidenta z větší části spíše reprezentativní. Jeho skutečná „moc“ je jen minimální a má se uplatnit jen ve zcela výjimečných případech.

Pokud má senát fungovat jako pojistka parlamentu, pak prezident funguje jako jakási pomyslná „záchranná brzda“ ve chvíli, kdy už je něco hodně špatně. A jinak by jeho hlavní prací měla být reprezentace ČR. Což Zeman dle mého absolutně nezvládá.

Prezident by se měl chovat slušně

Kauza, kdy prezident ukazuje holí na premiéra (mimochodem druhá nejdůležitější postava české politiky, a reálně, dle „moci“ je na prvním místě), jako kdyby to byl nějaký sousedovic kluk, kterého nachytá v zahradě, jak mi tam trhá jablka. To, že ho nenechá ani domluvit je vrchol neslušnosti.

Osobně si myslím, že Zeman má plné právo cítit k Sobotkovi jakékoliv antipatie. Ale pokud se jedná o oficiální státní ceremonii, měl by se chovat jako prezident, což Zeman příliš často nedělá.

Jednou z posledních věcí, která mě „dostala“, je prezidentská milost pro Kájínka. Když pominu to, jak halasně Zeman po svém zvolení prohlašoval, že on bude dávat milosti jen v opravdu oprávněných případech (nezávažný trestný čin, zásadní zdravotní problémy a rodinné zázemí). A ocenil jsem, že se toho celou dobu držel (pokud vím tak udělil jen 7 milostí).

Prezidentská milost pro Kájínka

O kauze Kájínek toho moc nevím – resp. netuším kde je tam pravda. Ten případ vzbuzuje mnoho různých pochybností. Mohlo to být tak i tak. Takže jsem ochotný akceptovat, pokud Kájínka po cca 20 letech pustí na svobodu.

Ale moc se mi nelíbí, když to Zeman dělá právě teď. Myslím, že pro to má hned dvojí důvod. Jednak tím zakrývá to, že se chová jako „malý kluk“, kdy trucuje a snaží se oddálit svou povinnost odvolat Babiše, jak mu to navrhnul premiér Sobotka (přičemž dle ústavy je to v zásadě jeho povinnost). Namísto toho si vyrazí na výlet do Číny a zároveň vypustí kouřovou clonu v podobě milosti pro Kájínka.

Zdá se, že předvolební kampaň Miloše Zemana právě začala

Druhým důvodem – a myslím, že to je více, než zřejmé je to, že Zeman dává Kájínkovi milost v rámci „předvolební kampaně“.

Co si budeme povídat – Kájínek už je tak trochu zlidovělý hrdina. Minimálně pro část národa je to tak trochu novodobý Jánošík. Tenhle sice jen bral a nic nedával (Kájínkův trestní rejstřík před událostmi, za něž má nyní doživotí, je více než pestrý). Ale díky tomu, že se mu podařil „senzační“ útěk z nejstřeženější věznice, je to prostě takový český „šikula“.

Takže myslím, že Zeman prostě jen „zabíjí dvě mouchy jednou ranou“. Milost pro Kájínka teď na pár dní zaplní první místa na všech zpravodajských portálech, čímž se odsune do pozadí kauza s nedovoláním Babiše (a Zemanovým pohrdáním ústavou). A zároveň si tím u části voličů připisuje kladné body – „ten Miloš asi nemůže být až tak špatný, když nakonec pustí toho frajera Kájínka na svobodu“.

Vše co poslední dobou dělá, nasvědčuje tomu, že Zeman by se rád na Hradě zdržel ještě jedno volební období. Jen nevím. Když pozoruji sestupnou tendenci jeho mentálních schopností a schopnosti elementární slušnosti vůči okolí za poslední roky, jak by to vypadalo na konci jeho druhého volebního období? To už bych se fakt musel stydět za to, že jsem čech.

Úvodní foto: Autor: Jindřich Nosek (NoJin) – Vlastní dílo, CC BY 3.0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *