Foto: Ludvík Hradilek/Akualne.cz

Staronový pan prezident Zeman se stále chová jako buran z „horní dolní“.

Foto(zdroj): Ludvík Hradilek/Akualne.cz

Tak nám včera už podruhé inaugurovali „Miloše“, tedy pana prezidenta. A tento náš velký státník si ve svém inauguračním projevu (jako ostatně skoro ve všech jeho veřejných výstupech), neodpustil „kopnout“ si do novinářů a dalších skupin. Má to vůbec zapotřebí? I při slavnostním státním aktu, jakým je bezesporu inaugurace prezidenta?

Proč se proboha Zeman chová tak jak se chová?

Přiznám se, že já osobně určitě nepatřím mezi fanoušky našeho staronového prezidenta. A přesto nemám problém o něm mluvit, jako o panu Zemanovi, resp. panu prezidentovi Zemanovi. Minimálně z respektu k prezidentskému úřadu.

Poměrně silně mě irituje, že tato naše hlava státu není schopná základní, elementární slušnosti. I když chápu, že nejenom pro Zemana, ale i pro spoustu dalších politiků jsou novináři pěkná „osina v p…“. Protože se neustále na něco ptají, do něčeho šťourají. Protože jin není blbé poukazovat na to, že politik s příjmem pod 100 tisíc si najednou kupuje vilu za 20 miliónů a tak podobně. Chápu, že mnoha politikům vadí skupina lidí, kteří jaksi z principu „nedrží hubu a krok“.

Na druhou stranu, tohle je riziko „podnikání“. Když už se dá někdo na politiku, musí počítat s tím, že bude pod drobnohledem médií.

A zvláště pokud se někdo chová jako náš staronový prezident. Ať už to jsou jeho chřipky, popelníčky nebo vyložené nadávky lidem s nimž nesouhlasí. To je pak vděčný cíl pro každého novináře.

Osobně mám ale za to, že drtivá většina novinářů to bere čistě jen jako práci. Pochybuji že (snad kromě pár výjimek), někdo z novinářů bere psaní o Zemanovi, jako nějakou svoji osobní vendetu. Prostě jen píší o tom, co se stalo.

Představa že třeba Bakala (Hospodářské Noviny, Respekt, Respekt.cz, Aktuálně.cz, Ihned.cz, Centrum.cz apod.) úkoluje svoje novináře, aby se naváželi do Zemana, a že naopak Babi (Idnes.cz, MF Dnes, Lidové noviny, lidovky.cz) bude pro změnu úkolovat svoje novináře, aby nepsali o Čapím hnízdě a o EET psali jen pozitivně, mi přijde hodně naivní. Pár novinářů jsem už potkal, a i když to asi neplatí obecně, tak většina z nich by asi nepsala nic, s čím by oni sami nesouhlasili. Naopak redaktoři jsou obvykle velmi hákliví na svobodu slova. A psát podle nějaké „zadání“ je asi jen tak nedonutíte. Tohle možná fungovalo za komunistů, ale také ne zcela plošně.

Zeman proti všem

Opravdu mě udivuje, proč má pan prezident Zeman neutuchající potřebu neustále proti někomu bojovat. Proti České televizi, proti Bakalovi (i když to je trochu pochopitelné po kauze OKD), proti aktivistům, proti téměř komukoliv. Stojí mu to za to?

U jeho prvního volebního období se to možná dalo omlouvat tím, že jen populisticky usiluje o znovuzvolení, což se mu nakonec povedlo. A tím už končí. Potřetí kandidovat nemůže. A vzhledem k tomu, jak v poslední době Zeman vypadá, tak asi bude rád, když se vůbec dožije konce svého druhého volebního období.

Tak nějak jsem doufal, že v tomto druhém volebním období se Zeman začne více starat o to, jaký zanechá dojem pro „budoucí generace“. Jestli se na něj bude vzpomínat jen jako nejhulvátštějšího prezidenta, kterého ČR měla, nebo jako na „poněkud výstředního“ ale přesto rozumného politika. Ale pan Zeman opět „nezklamal“ a vyvedl mě z omylu. Evidentně hodlá pokračovat v tom, co zde předváděl posledních 5 roků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *