Jak tedy probíhalo přeinstalování Windows 7. Vzhledem k tomu že mám originální instanční DVD, tak jsem nemusel řešit shánění inflačních souborů online.

Přeinstalování systému Windows 7 snadno a rychle

Před několika dny jsem se po delším čase odkládání konečně pustil do přeinstalování systému na svém domácím (pracovním) počítači. Důvodů bylo hned několik. Jednak jsem v počítači měnil pár komponent (nová grafika, rozšíření RAM), a hlavně mě v poslední době už počítač zlobil, odmítal se budit z režimu spánku, občas během běžné práci spadnul, ap.

Díky své práci se považuji minimálně za „poučeného“ uživatele PC. Rozhodně nejsem „auťák“ jak mě vnímají někteří lidé z mého okolí. Pro část lidí jsem ale prostě „IT guru“ protože umím spustit příkazový řádek, vím co je to Linux a vím co je to IP adresa J. V práci se ale běžně potkávám s lidmi, kteří patří mezi vysoký nadprůměr v IT branži, takže vím, že jsem jen hloupý uživatel. Z toho vyplývá i to jak používám počítač, občas tam něco nainstaluji, občas něco odinstaluji, občas smažu něco, co bych mazat neměl a pak se divím, že počítač nedělá to, co bych chtěl.

Reinstalace Windows 7 na stolním PC

Přeinstalování systému jsem dlouho odkládal, protože jsem se toho „bál“ ve smyslu že to zabere příliš mnoho času, než opět nastavím vše, tak jak jsem zvyklý, a než doinstaluji všechny programy. Také mám v živé paměti, jak probíhala reinstalace Windows XP.

Nevím, jestli to bylo tím, že Windows XP byly tak hloupý systém, nebo jestli jsem v té době (pár let zpět) byl ještě taková „lama“. Ale pamatuji si, že každé přeinstalování Windows XP bylo peklo. Myslím, že jsem to dělal tak 5x – 6x. Hlavně z toho důvodu že tehdy jsem ještě jako student poměrně často měnil počítač. Když jsem někde levně přišel k nějakému použitému počítači tak jsem si z něj vzal nějaké komponenty, disk, paměť, procesor apod. Zatímco za posledních 5 roků jsem vystřídal dva počítače (3 roky notebook, a poslední 2 roky stolní PC), v dobách studia na VŠ jsem za těch 5 roků vystřídal snad 5 – 6 počítačů (byť skříň se tolik neměnila, ale to, co bylo uvnitř, prošlo několikanásobnou obměnou).

Při instalaci Windows XP jsem měl vždy problém s tím, že se mi nikdy nepovedlo nainstalovat tento OS na stejný disk, kde byl před tím. Možná to jde (asi určitě), ale já to tehdy musel dělat tak, že jsem nainstalovat čistý systém na jiný disk a ten původní pak zformátoval. No nic. To je historie. Ale z té doby mám prostě zažito, že reinstalace operačního systému je práce na pár hodin a je s tím spousta trápení.

Jak probíhá přeinstalování Windows 7

Nechám vzpomínání a přejdu rovnou k věci. Jak tedy probíhalo přeinstalování Windows 7. Vzhledem k tomu že mám originální instanční DVD, tak jsem nemusel řešit shánění inflačních souborů online. Prostě jsem spustil instalaci z mechaniky. Proběhl standardní dialog a spustila se instalace. Vzhledem k tomu že mám v PC SSD disk, tak vše běželo velmi rychle. Během instalace mi bylo oznámeno, že původní systémové soubory a všechna uživatelská data budou zazálohována na jiné disku v PC. Na druhém disku (klasický HDD) se vytvořil adresář old.windows, kde pak byla všechna data.

Myslím, že tak za 15 minut už byl počítač nainstalovaný. Následovalo obvyklé kolečko = tj. druhé DVD od základní desky a doinstalování všech potřebných ovladačů a následně 3 DVD od grafické karty.

Pak nastal menší zádrhel.

Instalace aktualizací do Windows 7

Trochu jsem neodhadnul, jak dlouho bude trvat instalace aktualizací. Nechal jsem totiž restartovat počítač s tím, aby tam nainstaloval všechny aktualizace. Čekal jsem, že to bude pár minut a pak budu moci vesele pokračovat v instalaci konkrétních programů. To jsem se ale spletl. Na obrazovce se objevila hláška, že počítač instaluje 1 aktualizaci ze 178 a já věděl, že si mohu jít pustit nějaký film, protože tohle bude nadlouho. Můj odhad je tak hodina, hodina a půl než jsem se dostal zase k práci s počítačem.

Instalace všech programů

No a nakonec následovalo „peklo“ instalace všech programů, které běžně používám. Odhadem je jich tak 20 – 30. Jen orientačně: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Safari, iTunes, BS player, Total Commander, AIMP3, Windows Office 2010, Viruální PC s XP, Notepad 2, PSPad, WinSCP, Kwirc, Skype, Zoner photo studio, IrfanView, Vertrigoserver, 7zip, WinRar, Toggl, …. A pár dalších.

Nejprve jsem si trochu nadával, že jsem nějak pozapomněl zazálohovat věci jako třeba profil ve Firefox abych nepřišel o záložky, hesla, apod. naštěstí díky tomu, že všechna kompletní data, byla uložena v tom adresáři old.windows, bylo velmi snadné přenést všechny příslušné konfigurační soubory, takže po instalaci daného programu stačilo zkopírovat pár souborů a nebylo většinou potřeba nic nastavovat.

Celkem to byla práce asi na 3 hodiny (byť ne nijak intenzivní)

Problém při instalaci starších programů

Narazil jsem na několik menších problémů. Mám například licenci na Office 2010. Licence je ale jen v podobě klíče, instalační soubory jsem si stahoval online. A když jsem teď na webu MS hledal instalačky, nebyl jsem je schopný najít, pořád mi byla vnucována jen nejnovější verze a tu já nechci. Nakonec jsem měl štěstí na jednom z „download“ webů.

Podobné to bylo i se 2 dalšími programy. Používám starší verze, ke kterým jsem si koupil licenci a vzhledem k tomu že mi plně vyhovují, tak nemám důvod přecházet na novější. Najít ale instalační soubory je docela problém. Takže jsem si pro jistotu všechny tyhle „vzácné instalace“ po nainstalování raději zazálohoval, abych je za 2 roky nemusel shánět znovu.

Docela otravné také bylo u všech free programů hlídat co vše se mi během instalace snaží podstrčit – od různých lištiček, přes jiné vyhledávače, domovské stránky nebo další přibalí programy. Vtipné bylo i to, že při instalaci jednoho programu staženého ze stahuj.centrum.cz mi program nabízel instalaci tollbaru od Seznam.cz. Nevím proč, ale měl jsem za to, že seznam.cz a centrum.cz jsou „konkurenti“.

Vtipné také bylo to, že když jsem na webi office.com hledal instalační soubory office 2010 tak jeden z prvních výsledků vyhledání (mají tam bing) vede na stahuj.centrum.cz. Raději jsem nelistoval výsledky dál, možná tam byl i nějaký „share/torrent“ J

  2Comments

  1. YETT   •  

    A jak lehce odinstalovat W7?

  2. jiri franta   •  

    atahl jsem si hru a po stazeni je tam napsane ze si mam preinstalovat program
    ale nevim jak to mam udělat prosim o radu děkuji s pozdravem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *