Za týden (od 25. 5. 2020), se mají znovu otevřít školy. Týká se to prvního stupně základních škol, kam spadají i moje děti.

Otevření škol v květnu (od 25. 5. 2020) – mám poslat dítě do školy?

Za týden (od 25. 5. 2020), se mají znovu otevřít školy. Týká se to prvního stupně základních škol, kam spadají i moje děti. Deváťáci nebo středoškoláci před koncem studia, již mají školu otevřenou. Kvůli epidemii byly děti asi 11 týdnů doma. A já jsem teď řešil dilema – poslat děti do školy, nebo si je na těch 5 týdnů (do prázdnin) nechat doma?

Musím poslat dítě do školy po jejich otevření v květnu?

Vzhledem ke zvláštní situaci, která panovala v souvislosti s epidemií koronaviru (COVID-19) bylo již před nějakou dobou rozhodnuto, že se sice školy v květnu otevřou, ale jen v omezenějším provozu.

Žáci druhého stupně zůstávají doma, až do konce školního roku. Do školy se vrací jen deváťáci, žáci posledních ročníků na středních školách. Anebo právě žáci na prvním stupni základních škol (1 – 5 třída).

Výuka je ale pro děti dobrovolná. Takže rodiče nemají povinnost děti do školy posílat. Ve výsledku to ani nemusí nijak zdůvodňovat (resp. budou to muset zdůvodnit, jen pokud budou i nadále požadovat ošetřovné).

Naše škola požadovala, abychom se do 18. května závazně vyjádřili, jestli dítě (děti) do školy půjdou nebo ne.

Jak budou fungovat školy po otevření v květnu 2020

Nevím přesně, jak je to na jiných školách, ale na té naší (větší základní škola v Praze), je to nastaveno tak, že od 25. 5. 2020 bude škola fungovat ve zvláštním režimu:

  • Děti mohou být ve třídě ve skupině maximálně do 15 dětí
  • Děti nebudou mít „svoji“ paní učitelku (z informací, co nám poslala škola, vlastně ani není jasné, kdo se o ně bude starat)
  • Dítě může jít do školy buď jen na dopolední blok – tj. od 8 do 12 hodin
  • Nebo tam může jít na celý den – tj. i od 12 do 16 hodin
  • Nebudou mít obědy – školní kuchyně bude připravovat jen „obědové balíčky“
  • Děti musí nosit ve škole roušky (minimálně ve společných prostorách)
  • Děti by měli mít roušku i ve třídě (pokud jim učitelka nedovolí si ji sundat)
  • Odchod ze školy je možný pouze v 12:00 nebo v 16:00 (tj. žádné vyzvedávání třeba ve dvě nebo ve tři odpoledne)

Poslat dítě do školy po otevření v květnu ano nebo ne?

Mám doma dvě děti. Jedno chodí do druhé třídy a jedno do čtvrté třídy. Ohledně toho, jestli chceme poslat děti do školy po otevření v květnu (od 25. 5. 2020), jsme měli s manželkou docela dlouhou debatu. Jsou argumenty pro i proti a není to úplně jednoznačné.

Důvody, proč poslat děti do školy:

  • Děti jsou doma už 11 týdnů, a i když nám to doma myslím funguje i bez ponorkové nemoci, je vidět, že dětem ta sociální izolace docela vadí – chybí jim kamarádi a takové to dětské blbnutí
  • Děti doma trochu zvlčily – i když máme doma nastavený nějaký poměrně pravidelný denní režim, s rozdělením na „školní“ část dne (dopoledne), běžnou část dne (odpoledne) a víkend, stejně je to něco jiného, než klasický školní rok
  • Starší dcera (4 třída), je při výuce hodně samostatná a potřebuje jen minimum naší pozornosti. U ní je asi jedno jestli se učí sama doma, nebo ve škole.
  • Mladší syn (2 třída), tam je vidět, že by mu asi o něco málo více vyhovovala výuka ve škole. Přece jen ve druhé třídě ještě mají výuku dost proloženou herními/zábavnými prvky, což asi doma tak úplně neumíme zprostředkovat
  • Manželka se od 25. 5. 2020 vrací do práce, takže pro mě těch dalších 5 týdnů bude jiných. Ve dvou se to dalo zvládat celkem OK (vaření, nákupy, starání se o domácnost, o děti a do toho ještě každý svoji práci), v jednom člověku to asi bude náročnější.

Důvody, proč neposlat děti do školy

  • Dětem sice chybí kamarádi ze třídy, ale není vůbec jisté, zda by se s nimi ve škole potkali – část spolužáků do školy nepůjde, další část může skončit v jiné skupině. A vzhledem k tomu, že vzájemný kontakt mezi skupinami má být omezený, tak by to mohlo dopadnout tak, že děti tam nebudou mít svoje kamarády – výběr, do jaké skupiny bude dítě zařazeno, se na naší škole nedá nijak ovlivnit (ani formou nějakého návrhu/doporučení)
  • Časové rozložení výuky není ideální – vyzvedávat děti striktně v 12:00 nebo v 16:00 není vhodné. Ideální by bylo někdy po obědě, třeba v 14:00 – 15:00
  • Děti nebudou mít pořádné jídlo – po několika zkušenostech s tím, jak v naší škole vypadaly balíčky, co dostávali děti ve škole v minulosti, mám trochu obavy o to, jak by vypadaly jejich obědy po těch 5 týdnů
  • Pro děti je to skoro zbytečná změna režimu – 11 týdnů doma, pak 5 týdnů ve škole a pak 2 měsíce prázdnin. Na začátku května, kdy do konce školního roku zbývaly ještě dva měsíce, by to určitě mělo smysl, teď už ale asi moc ne. Stejně se poslední 1 – 2 týdny před prázdninami ve škole moc neučí, takže se reálně jedná o nějaké 3 – 4 týdny výuky
  • Dcera docela dost výrazně nesnáší nošení roušky – špatně se jí v ní dýchá. I proto jsme během epidemie nechodili moc ven, protože dceři je v ní skoro na omdlení (synovi je to jedno, ten by asi klidně nosil roušku pořád)
  • Děti nebudou mít svoji učitelku – u dcery (4 třída) je to celkem jedno, u syna (2 třída) to už docela vadí

Je i mnoho dalších drobných důvodů okolo, které ani neuvádím. Není to jednoduché rozhodnutí. Škola by dětem určitě prospěla, ale jsou i důvody, proč je chození do školy na těch pár týdnů zbytečné.

Zdravotní ohledy jsme doma moc neřešili. Osobně mám za to, že celá panika kolem koronaviru byla trochu přehnaná. Je určitě smutné, že v souvislosti s COVID-19 zemřeli lidé. Ale celkově mám za to, že se možná rizika (zdůrazňovaná v médiích) dost přeháněla (čistě můj osobní názor)

Nárok na ošetřovné po otevření školy?

U nás doma naštěstí nemusíme řešit finanční efekt otevření školy.

Dokud byly školy zavřené, tak měli rodiče „automaticky“ nárok na ošetřovné. Pokud to byli zaměstnanci, tak bylo ošetřovné nejprve 60%, a potom – od začátku dubna se ošetřovné zvýšilo na 80%. Pokud byli rodiče OSVČ, pak měli nárok na ošetřovné nejprve 424 Kč za den, pak se to zvýšilo na 500 Kč za den (třeba za duben je ošetřovné pro OSVČ 15 000 Kč).

U nás to bylo jednoduché. Manželka je zaměstnanec, ale pracovala dál na home office. Já jsem OSVČ, ale pobyt dětí doma mě nijak neomezil v podnikání, takže i když bych asi formálně splnil nárok na ošetřovné pro OSVČ, žádost jsem si nepodával, protože objektivně/morálně mi to nesedělo.

Po otevření školy je to s nárokem na ošetřovné pro řadu rodičů složitější. Rodiče by údajně měli mít nárok na ošetřovné i po otevření školy, až do konce června 2020 (do 30. 6. 2020). Ale současně budou muset vyplňovat nějaký speciální formulář, kde budou uvádět důvody, proč neposlali dítě do školy. A není mi moc jasné, jak přísné budou podmínky, aby bylo možné mít dítě doma, a dostávat ošetřovné.

  1 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *