Svátky, kdy obchody zůstávají otevřené - 1. května – Svátek práce

Oslavuj, ale prací!

Zítra je 1. května 2018. Vzhledem k tomu, že mám trochu zmatek v tom, ve které státní svátky jsou obchody otevřené, a kdy jsou zavřené, tak jsem si včera hledal na internetu, jaká je tedy 1. května otevírací doba (abych s ohledem na to přizpůsobil pondělní nákup jídla). A výsledek mě opravdu pobavil. Myslím, že to hezky ilustruje absurditu tohoto zákona.

Otevírací doba obchodů během státních svátků

Už je to nějakou dobu, co se řešilo, že během některých státních svátků budou některé obchody povinně zavřené. I když …. Jsou to jen některé státní svátky (netýká se to všech) a jenom některé obchody (klidně tak může nastat situace, kdy je v obchodním centru jedna polovina obchodů zavřená a druhá otevřená).

A vzhledem k tomu, že žijeme v Kocourkově, tak je to dokonce tak, že obchody sice mohou být otevřené, ale jenom nesmí prodávat. Takže zaměstnavatel klidně může zaměstnance „nahnat“ do práce s tím, že tam budou dělat inventuru, nebo doplňovat zboží, a to je z pohledu zákona OK. Jen nesmí prodávat.

Omezení prodejní doby ve svátky

Celý tento zákon je dle mého nesmysl. O tom, kdy bude/nebudou mít otevřeno by si myslím měl rozhodovat podnikatel/firma. Zaměstnavatel tak jako tak nemůže nutit zaměstnance, aby šli pracovat i o víkendu. To se řeší již v zákoníku práce. Když pominu specifické profese, jako jsou třeba hasiči, police, zdravotníci apod., tak je to stejně na rozhodnutí zaměstnance, jestli půjde o víkendu/ve státní svátek pracovat.

Ano, chápu, že dost často se jedná o „dobrovolně povinné“ rozhodnutí, ale to je myslím na jinou debatu. Navíc při současném nedostatku zaměstnanců si už asi moc zaměstnavatelů netroufne na to co dřív – aby zaměstnancům něco striktně přikazovali.

Také si myslím, že pro nemalou část zaměstnanců je práce během státního svátku výhodná. Nejsem si úplně jistý, ale mám pocit, že za práci ve státní svátek je příplatek 50% nebo dokonce 100%. Navíc ve svátky také hodně chodili na brigády studenti, kteří na to v běžné pracovní dny nemají až tolik času.

Svátek práce oslavujeme prací.

Asi nejvtipnější ve vztahu k otevírací době ve státní svátky je to, že zítra, kdy je Svátek práce, jsou obchody otevřené.

Pamatuji si debatu kolem schvalování tohoto zákona, kdy někteří poslanci argumentovali tím, že chtějí zaměstnancům velkých obchodů dopřát možnost být více s rodinou apod. Přijde mi, že zrovna Svátek práce (tedy jakýsi mezinárodní den všech zaměstnanců), by měl být ideálním dnem, kdy by tedy měly být obchody zavřené.

Ale ne. Ve Svátek práce se obchody nezavírají, ale bude se vesele pracovat.

Kdy mají obchod otevřeno / zavřeno ve státní svátky

Pokud by to někoho zajímalo, tak tady je přehled, kdy mají obchody otevřeno nebo zavřeno v jednotlivé státní svátky v roce 2018:

Svátky, kdy musí mít obchody s plochou nad 200 m2 zavřeno

1. ledna – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok

Velikonoční pondělí

8. května – Den vítězství

28. září – Den české státnosti

28. října – Den vzniku samostatného československého státu

24. prosince – otevřeno jen do 12 hodin

25. prosince – 1. svátek vánoční

26. prosince – 2. svátek vánoční

Svátky, kdy obchody zůstávají otevřené

Velký pátek

1. května – Svátek práce

5. července – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

6. července – Den upálení mistra Jana Husa

17. listopadu – Den boje za svobodu a demokracii

24. prosince – otevřeno jen do 12 hodin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *