Kolik je životní minimum v roce 2021?

Online kalkulačka: Kolik je životní minimum 2021?

Tento článek a online kalkulačka pro výpočet životního minima vznikl ve spolupráci s webem Sociální dávky 2021. Pro více informací na téma životní minimum, sociální dávky a podpora navštivte tento web. Součástí webu je i online poradna, kde se v diskuzi můžete zeptat na radu, pokud nevíte co a jak, a potřebujete poradit.

V následující kalkulačce si můžete spočítat, jaké je vaše zákonné životní minimum. Kalkulačka vám nabízí výpočet podle aktuálně platných pravidel pro rok 2021. Pokud vás zajímá, jaké je vaše životní minimum, a jestli případně můžete získat nárok na nějaké sociální dávky, podívejte se i na další informace na této stránce.

Další podrobnosti pak najdete i zde: Životní minimum 2021 nebo Existenční minimum 2021.

Jak se provádí výpočet životního minima?

Životní minimum jednotlivce, rodiny nebo skupiny společně posuzovaných osob se spočítá tak, že se sečtou částky připadající na jednotlivé osoby.

Pro výpočet platí tyto částky:

 • Životní minimum jednotlivce = 3 860 Kč
 • První dospělá osoba ve společné domácnosti = 3 550 Kč
 • Druhá a další dospělá osoba ve společné domácnosti = 3 2 00Kč
 • Dítě do 6 roků = 1 970 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 2 420 Kč
 • Dítě do 26 roků = 2 770 Kč

Společně posuzované osoby jsou všichni, kdo sdílí společnou domácnost – rodiče s dětmi, další příbuzní, kteří obývají stejný byt, tedy i babička, dědeček, sestřenice aj. Mezi společně posuzované osoby budou patřit i „náhodní“ spolubydlící – pokud na úřadu písmeně nedoloží, že spolu trvale nežijí a že si každý z nich sám hradí náklady na živobytí. Do okruhu společně posuzovaných osob bude patřit i student, který se dlouhodobě nezdržuje v bytě (je na internátu, na koleji nebo třeba na stáži v zahraničí).

Do okruhu společně posuzovaných osob naopak nepatří oba manželé, pokud jsou rozvedeni a nežijí spolu v jednom bytě. Nebo pokud jeden z manželů je déle než 1 rok ve vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody.

Výpočet životní minimum 2021 online

Kalkulačka životní minimum 2021
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 3860 Kč
První osoba - 3550 Kč
Dalsi osoby - 3200 Kč
Děti do 6 roků
1970 Kč
Děti 6 - 15 roků
2420 Kč
Děti do 26 roků
2770 Kč
Výpočet

K čemu je dobré životní minimum

Pokud jsou vaše příjmy nižší než vypočítané životní minimum, jedná se o stav hmotné nouze. To znamená, že byste mohli mít nárok na sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi – jedná se o tyto:

Pokud jsou příjmy nižší než 2,7 násobek životního minima, vzniká nárok na další sociální dávky, především pak na:

Příklad výpočtu – životní minimum jednotlivce

Pan Novák žije sám ve vlastním bytě. Společně s ním v bytě nežije nikdo další. Pan Novák je plnoletý, svobodný, nemá žádné děti.

Životní minimum v případě p. Nováka odpovídá částce životního minima jednotlivce = 3 860 Kč. Pan Novák nepatří do žádného okruhu společně posuzovaných osob.

Příklad výpočtu – životní minimum rodiny

Pan a paní Dvořákovi mají 3 děti. Nejmladší dítě má 2 roky, druhé dítě má 7 roků a to třetí, nejstarší má 16 roků a studuje střední školu. Během studia přebývá na internátě a doma se tedy většinu času nezdržuje. Celkové životní minimum této rodiny se stanoví takto:

 • Pan Dvořák = 1 dospělá osoba v domácnosti = 3 550 Kč
 • Paní Dvořáková = 2 dospělá osoba v domácnosti = 3 200 Kč
 • Nejmladší dítě (do 6 roků) = 1 970 Kč
 • Druhé dítě (6 – 15 roků) = 2 420 Kč
 • Nejstarší dítě (15 – 26 roků) = 2 770 Kč
 • Celkové životní minimum rodiny je 13 910 Kč

Pokud by celkový příjem rodiny Dvořákovy byl nízký, pak by měli nárok na dávky hmotné nouze. Pokud by jejich příjmy byly nižší než 37 557 Kč, pak by měli nárok mimo jiné i na přídavky na děti.

Příklad výpočtu – životní minimum matky s dítětem

Paní Svobodová je rozvedená a žije sama se svým 5-ti letým synem. Společně s ní už v bytě nikdo další nežije.  Životní minimum by se v tomto případě stanovilo takto:

 • Paní Svobodová je první dospělá osoba ve společné domácnosti = 3 550 Kč
 • Syn má 5 roků = 1 970 Kč
 • Celkové životní minimum je tedy 5 520 Kč

Pokud by příjem paní Svobodové byl nízkýKč, má nárok na dávky pomoc ve hmotné nouzi. Pokud by její příjem byl nižší než 14 904 Kč, bude mít nárok i na přídavky na dítě.

Životní minimum – další užitečné informace:

Máte nějakou otázku – nebo snad potřebujete s něčím poradit? Zajímají vás nějaké další informace ohledně nároku na životní nebo existenční minimum? Pak se prosím zeptejte v diskusi na webu Sociální dávky 2021.

  1 Komentáře

 1. simon major   •  

  dobry den chci se zeptat zda li je možne byt majetny a mit nárok na socialni davky nebo se první musim nemovitisti zbavit?? diky za info

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *