Kolik je životní minimum v roce 2022?

Online kalkulačka: Kolik je životní minimum 2022?

Tento článek a online kalkulačka pro výpočet životního minima vznikl ve spolupráci s webem Sociální dávky 2022. Pro více informací na téma životní minimum, sociální dávky a podpora navštivte tento web. Součástí webu je i online poradna, kde se v diskuzi můžete zeptat na radu, pokud nevíte co a jak, a potřebujete poradit.

V následující kalkulačce si můžete spočítat, jaké je vaše zákonné životní minimum. Kalkulačka vám nabízí výpočet podle aktuálně platných pravidel pro rok 2022. Pokud vás zajímá, jaké je vaše životní minimum, a jestli případně můžete získat nárok na nějaké sociální dávky, podívejte se i na další informace na této stránce.

Další podrobnosti pak najdete i zde: Životní minimum 2022 nebo Existenční minimum 2022.

Zvýšení životního a existenčního minima od 1. 4. 2022

Na konci března 2022, rozhodla vláda o zvýšení životního a existenčního minima o 10%. K poslednímu zvyšování došlo před 2 roky (od dubna 2020). Nyní se od 1. 4. 2022, zvýší všechny částky životního a existenčního minima.

Zvýšení životního minima, má vliv na oblast sociálních dávek, výpočet exekuce nebo i další oblasti:

 • Díky zvýšení životního minima, bude mít nárok na příspěvek na dítě více rodin (nárok je při příjmu do 3,4 násobku životního minima)
 • Díky zvýšení životního minima, bude mít nárok na porodné více žen, kterým se narodí první nebo druhé dítě (nárok je při příjmu do 2,7 násobku životního minima)
 • Zvýší se nezabavitelná částka při exekuci na mzdu (či jiný příjem) o cca 300 Kč
 • Zvýší se nezabavitelná částka při exekuci na účet v bance – jedná se o trojnásobek životního minima
 • Více osob může mít nárok na dávky hmotné nouze, nebo se jim zvýší i to, kolik dostávají
 • U některých osob/rodin to může negativně ovlivnit výši příspěvku na bydlení

Jak se provádí výpočet životního minima?

Životní minimum jednotlivce, rodiny nebo skupiny společně posuzovaných osob se spočítá tak, že se sečtou částky připadající na jednotlivé osoby.

Pro výpočet životního minima, platí od 1. 4. 2022 tyto částky:

 • Životní minimum jednotlivce = 4 250 Kč
 • První dospělá osoba ve společné domácnosti = 3 910 Kč
 • Druhá a další dospělá osoba ve společné domácnosti = 3 530Kč
 • Dítě do 6 roků = 2 170 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 2 670 Kč
 • Dítě do 26 roků = 3 050 Kč

Společně posuzované osoby jsou všichni, kdo sdílí společnou domácnost – rodiče s dětmi, další příbuzní, kteří obývají stejný byt, tedy i babička, dědeček, sestřenice aj. Mezi společně posuzované osoby budou patřit i „náhodní“ spolubydlící – pokud na úřadu písmeně nedoloží, že spolu trvale nežijí a že si každý z nich sám hradí náklady na živobytí. Do okruhu společně posuzovaných osob bude patřit i student, který se dlouhodobě nezdržuje v bytě (je na internátu, na koleji nebo třeba na stáži v zahraničí).

Do okruhu společně posuzovaných osob naopak nepatří oba manželé, pokud jsou rozvedeni a nežijí spolu v jednom bytě. Nebo pokud jeden z manželů je déle než 1 rok ve vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody.

Druhé zvýšení životního minima v roce 2022 – od 1. července se zvyšuje o 8,8%

V roce 2022, se bude mimořádně zvyšovat životní minimum i podruhé. Už od začátku července (od 1. 7. 2022). dojde ke zvýšení životního a existenčního minima o 8,8%.

Životní minimum jednotlivce, se od 1. července 2022, zvýší o 370 Kč na 4 620 Kč. Existenční minimum se zvýší o 240 Kč na 2 980 Kč. Aktuální kalkulačku, pro výpočet životního minima od července 2022, najdete zde.

Výpočet životní minimum 2022 online

Kalkulačka životní minimum od 1. 4. 2022
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 4250 Kč
První osoba - 3910 Kč
Dalsi osoby - 3530 Kč
Děti do 6 roků
2170 Kč
Děti od 6 do 15 roků
2670 Kč
Děti od 15 do 26 roků
3050 Kč
Výpočet

K čemu je dobré životní minimum

Pokud jsou vaše příjmy nižší než vypočítané životní minimum, jedná se o stav hmotné nouze. To znamená, že byste mohli mít nárok na sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi – jedná se o tyto:

Pokud jsou příjmy nižší než 2,7 násobek životního minima, vzniká nárok na další sociální dávky, především pak na:

Příklad výpočtu – životní minimum jednotlivce

Pan Novák žije sám ve vlastním bytě. Společně s ním v bytě nežije nikdo další. Pan Novák je plnoletý, svobodný, nemá žádné děti.

Životní minimum v případě p. Nováka odpovídá částce životního minima jednotlivce = 4 250 Kč. Pan Novák nepatří do žádného okruhu společně posuzovaných osob.

Příklad výpočtu – životní minimum rodiny

Pan a paní Dvořákovi mají 3 děti. Nejmladší dítě má 2 roky, druhé dítě má 7 roků a to třetí, nejstarší má 16 roků a studuje střední školu. Během studia přebývá na internátě a doma se tedy většinu času nezdržuje. Celkové životní minimum této rodiny se stanoví takto:

 • Pan Dvořák = 1 dospělá osoba v domácnosti = 3 910 Kč
 • Paní Dvořáková = 2 dospělá osoba v domácnosti = 3 530 Kč
 • Nejmladší dítě (do 6 roků) = 2 170 Kč
 • Druhé dítě (6 – 15 roků) = 2 670 Kč
 • Nejstarší dítě (15 – 26 roků) = 3 050 Kč
 • Celkové životní minimum rodiny je 15 330 Kč

Pokud by celkový příjem rodiny Dvořákovy byl nízký, pak by měli nárok na dávky hmotné nouze. Pokud by jejich příjmy byly nižší než 52 122 Kč, pak by měli nárok mimo jiné i na přídavky na děti.

Příklad výpočtu – životní minimum matky s dítětem

Paní Svobodová je rozvedená a žije sama se svým 5-ti letým synem. Společně s ní už v bytě nikdo další nežije.  Životní minimum by se v tomto případě stanovilo takto:

 • Paní Svobodová je první dospělá osoba ve společné domácnosti = 3 910 Kč
 • Syn má 5 roků = 2 170 Kč
 • Celkové životní minimum je tedy 6 080 Kč

Pokud by příjem paní Svobodové byl nízký, má nárok na dávky pomoc ve hmotné nouzi. Pokud by její příjem byl nižší než 20 672 Kč, bude mít nárok i na přídavky na dítě.

Životní minimum – další užitečné informace:

Máte nějakou otázku – nebo snad potřebujete s něčím poradit? Zajímají vás nějaké další informace ohledně nároku na životní nebo existenční minimum? Pak se prosím zeptejte v diskusi na webu Sociální dávky 2022.

  1 Komentáře

 1. simon major   •  

  dobry den chci se zeptat zda li je možne byt majetny a mit nárok na socialni davky nebo se první musim nemovitisti zbavit?? diky za info

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *