V následující kalkulačce si můžete spočítat, jaké je vaše zákonné životní minimum. Kalkulačka vám nabízí výpočet podle aktuálně platných pravidel pro rok 2024. Životní minimum je v roce 2024 stanoveno na 4 860 Kč.

Online kalkulačka: Kolik je životní minimum 2024?

Tento článek a online kalkulačka pro výpočet životního minima vznikl ve spolupráci s webem Sociální dávky 2024. Pro více informací na téma životní minimum, sociální dávky a podpora navštivte tento web. Součástí webu je i online poradna, kde se v diskuzi můžete zeptat na radu, pokud nevíte co a jak, a potřebujete poradit.

V následující kalkulačce si můžete spočítat, jaké je vaše zákonné životní minimum. Kalkulačka vám nabízí výpočet podle aktuálně platných pravidel pro rok 2024. Pokud vás zajímá, jaké je vaše životní minimum, a jestli případně můžete získat nárok na nějaké sociální dávky, podívejte se i na další informace na této stránce.

Další podrobnosti pak najdete i zde: Životní minimum 2024 nebo Existenční minimum 2024.

Zvýšení životního a existenčního minima v roce 2024

V minulém roce došlo ke zvýšení životního a existenčního minima o 5,2%. Během posledních 2 roků, se životní a existenční minimum měnilo dokonce několikrát. Začalo to už během epidemie COVID, a následně byly i další změny, které souvisely s válkou na Ukrajině, s energetickou krizí (zdražení plynu a elektřiny) a obecně s velmi vysokou inflací.

Pro rok 2024, se ale neplánuje žádné zvýšení životního a existenčního minima. Na začátku roku 2024, budou platit stejné hodnoty, jako v předchozím roce. Podle plánu legislativních prací v roce 2024, se možným zvýšením bude vláda zabývat až někdy na podzim 2024. Výhledově se také zvažuje automatická valorizace  – podobně, jako to mají důchody.

Pokud by se ale během roku 2024 nějak zhoršila sociálně-ekonomická situace v ČR (například pokud by inflace po novém roce zase nějak výrazně „vystřelila“ nahoru, tak může vláda rozhodnou o zvýšení i kdykoliv během roku (stačí k tomu jen vydat nařízení vlády, není nutná změna zákona).

Případné zvýšení životního minima, má vliv na oblast sociálních dávek, výpočet exekuce nebo i další oblasti:

 • Při zvýšení životního minima, bude mít nárok na příspěvek na dítě více rodin (nárok je při příjmu do 3,4 násobku životního minima)
 • Při zvýšení životního minima, bude mít nárok na porodné více žen, kterým se narodí první nebo druhé dítě (nárok je při příjmu do 2,7 násobku životního minima)
 • Při zvýšení životního minima se automaticky zvýší i nezabavitelná částka při exekuci na mzdu (či jiný příjem)
 • Při zvýšení životního minima se automaticky zvýší se nezabavitelná částka při exekuci na účet v bance – jedná se o trojnásobek životního minima
 • Více osob může mít nárok na dávky hmotné nouze, nebo se jim zvýší i to, kolik dostávají

Jak se provádí výpočet životního minima?

Životní minimum jednotlivce, rodiny nebo skupiny společně posuzovaných osob se spočítá tak, že se sečtou částky připadající na jednotlivé osoby.

Pro výpočet životního minima, platí v roce 2024 tyto částky:

 • Životní minimum jednotlivce = 4 860 Kč
 • První dospělá osoba ve společné domácnosti = 4 470 Kč
 • Druhá a další dospělá osoba ve společné domácnosti = 4 040Kč
 • Dítě do 6 roků = 2 480 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 3 050 Kč
 • Dítě do 26 roků = 3 490 Kč

Společně posuzované osoby jsou všichni, kdo sdílí společnou domácnost – rodiče s dětmi, další příbuzní, kteří obývají stejný byt, tedy i babička, dědeček, sestřenice aj. Mezi společně posuzované osoby budou patřit i „náhodní“ spolubydlící – pokud na úřadu písmeně nedoloží, že spolu trvale nežijí a že si každý z nich sám hradí náklady na živobytí. Do okruhu společně posuzovaných osob bude patřit i student, který se dlouhodobě nezdržuje v bytě (je na internátu, na koleji nebo třeba na stáži v zahraničí).

Do okruhu společně posuzovaných osob naopak nepatří oba manželé, pokud jsou rozvedeni a nežijí spolu v jednom bytě. Nebo pokud jeden z manželů je déle než 1 rok ve vazbě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody.

Výpočet životní minimum 2024 online

Kalkulačka životní minimum 2024
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 4860 Kč
První osoba - 4470 Kč
Dalsi osoby - 4040 Kč
Děti do 6 roků
2480 Kč
Děti od 6 do 15 roků
3050 Kč
Děti od 15 do 26 roků
3490 Kč
Výpočet

K čemu je dobré životní minimum

Pokud jsou vaše příjmy nižší než vypočítané životní minimum, jedná se o stav hmotné nouze. To znamená, že byste mohli mít nárok na sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi – jedná se o tyto:

Pokud jsou příjmy nižší než 2,7  nebo 3,4 násobek životního minima, vzniká nárok na další sociální dávky, především pak na:

Příklad výpočtu – životní minimum jednotlivce

Pan Novák žije sám ve vlastním bytě. Společně s ním v bytě nežije nikdo další. Pan Novák je plnoletý, svobodný, nemá žádné děti.

Životní minimum v případě p. Nováka odpovídá částce životního minima jednotlivce = 4 860 Kč. Pan Novák nepatří do žádného okruhu společně posuzovaných osob.

Příklad výpočtu – životní minimum rodiny

Pan a paní Dvořákovi mají 3 děti. Nejmladší dítě má 2 roky, druhé dítě má 7 roků a to třetí, nejstarší má 16 roků a studuje střední školu. Během studia přebývá na internátě a doma se tedy většinu času nezdržuje. Celkové životní minimum této rodiny se stanoví takto:

 • Pan Dvořák = 1 dospělá osoba v domácnosti = 4 470 Kč
 • Paní Dvořáková = 2 dospělá osoba v domácnosti =4 040 Kč
 • Nejmladší dítě (do 6 roků) = 2 480 Kč
 • Druhé dítě (6 – 15 roků) = 3 050 Kč
 • Nejstarší dítě (15 – 26 roků) = 3 490 Kč
 • Celkové životní minimum rodiny je 17 530 Kč

Pokud by celkový příjem rodiny Dvořákovy byl nízký, pak by měli nárok na dávky hmotné nouze. Pokud by jejich příjmy byly nižší než 59 602 Kč, pak by měli nárok mimo jiné i na přídavky na děti. Přídavky na dítě se v minulém roce zvýšily o 200 Kč, pro 3 děti v uvedeném věku, je to v roce 2024 částka 4 380 Kč

Příklad výpočtu – životní minimum matky s dítětem

Paní Svobodová je rozvedená a žije sama se svým 5-ti letým synem. Společně s ní už v bytě nikdo další nežije.  Životní minimum by se v tomto případě stanovilo takto:

 • Paní Svobodová je první dospělá osoba ve společné domácnosti = 4 470 Kč
 • Syn má 5 roků = 2 480 Kč
 • Celkové životní minimum je tedy 6 950 Kč

Pokud by příjem paní Svobodové byl nízký, má nárok na dávky pomoc ve hmotné nouzi. Pokud by její příjem byl nižší než 23 630 Kč, bude mít nárok i na přídavky na dítě. Přídavky na dítě pro jedno dítě do 6 roků, jsou v roce 2024 částka 1330 Kč

Životní minimum – další užitečné informace:

Máte nějakou otázku – nebo snad potřebujete s něčím poradit? Zajímají vás nějaké další informace ohledně nároku na životní nebo existenční minimum? Pak se prosím zeptejte v diskusi na webu Sociální dávky 2024.

  1 Komentáře

 1. simon major   •  

  dobry den chci se zeptat zda li je možne byt majetny a mit nárok na socialni davky nebo se první musim nemovitisti zbavit?? diky za info

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *