Na konci února (26. 2. 2021), byl schválen nový zákon, o kompenzačním bonusu pro rok 2021. Na rozdíl od poměrně nesmyslného a tvrdého zákona na podzim 2020, má ten nový, poměrně jasné a srozumitelné podmínky. Bude nárok na 1000 Kč za den, při poklesu příjmu z podnikání o 50%.

Nový kompenzační bonus pro OSVČ za únor a březen 2021

I když se to nezdá, i naše vláda umí občas vymyslet něco celkem rozumného. Minulý týden (26. 2. 2021), byl definitivně schválen nový kompenzační bonus pro podnikatele (OSVČ, společníky malých s.r.o., a případně i „dohodáře“). Jedná se o zákon číslo 95/2021 Sb. Podle nových podmínek bude nárok až na 1000 Kč za den.

Oproti tomu „paskvilu“, co vláda nechala schválit na podzim 2020 (zákon 438/2020 Sb.), má nový kompenzační bonus celkem rozumné podmínky.

Je dost velká šance, že za únor a březen 2021, bude mít nárok na kompenzace podstatně více lidí (na podzim to chtělo hodně štěstí a pevné nervy – mnoho žádostí bylo rovnou zamítnuto).

Máš kvůli epidemii COVID omezené podnikání? Dostaneš 1000 Kč za den

Základní princip nového kompenzačního bonusu je jednoduchý. Pokud u podnikatele dojde ke snížení příjmu (tržeb), alespoň o 50%, tak dostanete kompenzaci 1000 Kč za den.

To je poměrně jednoduché a srozumitelné. Pokud u někoho došlo k poklesu příjmu, tak se dá očekávat, že za to mohla epidemie a má tedy nárok na kompenzaci. Pokud příjem nepoklesnul, tak se mu asi daří i během epidemie, a je tedy zbytečné „vyhazovat“ peníze za kompenzace.

Během podzimu, byly podmínky pro kompenzační bonus, velmi složité a dá se i říci, že vyloženě nepřátelské. Nárok byl, jen když podnikatel musel uzavřít provozovnu. Kdo neměl provozovnu, tak měl smůlu (zjednodušeně – byla řada výjimek, ostatně v zákoně se přímo o provozovně nemluvilo). A to, i když byl během epidemie zcela bez příjmu.

Menší část OSVČ přesto nemusí splnit podmínky

I u nového kompenzačního bonusu ale platí, že to nebude jako na jaře 2020. Kdy onu mediálně známou „pětadvacítku“ dostal „snad úplně každý, kdo si o ni řekl“. I u nových podmínek v roce 2021, nebude mít na kompenzaci nárok kdokoliv.

I u nových podmínek, nastane poměrně hodně hraničních situací. A s tím dokládáním poklesu příjmu (o minimálně 50%), to není až tak jednoduché.

Posuzují se příjmy za předchozí měsíc. Tedy u kompenzace za únor 2021, to budou příjmy (tržby za leden 2021).

Existují ale služby, kde se platí například roční předplatné. A to se velmi často platí v lednu. Takže OSVČ, může mít zrovna za leden nadprůměrný příjem (i když to je příjem, ze kterého pak „žije“ další část roku).

Tyto příjmy za předchozí měsíc, se pak porovnávají s průměrnou výší příjmu za 3 měsíce v minulosti.

U kompenzace za únor 2021, by se příjem za předchozí měsíc (leden 2021), porovnával s průměrnou výší příjmu (tržeb), za měsíce listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020.

A co když někdo začal podnikat později? I na to se myslelo, a noví podnikatelé, mohou použít průměr za kterékoliv 3 měsíce, během prvních 8 měsíců od zahájení podnikání.

Ani na nový kompenzační bonus nebude mít nárok kdokoliv

Může nastat řada situací, kdy to takto jednoduše prostě nevyjde.

Například já jsem OSVČ už někdy od roku 2012. Zrovna ale v období 2018 – 2020, jsem se tomu moc nevěnoval. Vlastně jsem se k tomu pořádně vrátil až po začátku epidemie, kdy jsem na to zase měl trochu času, a také jako hlavní zdroj příjmů. A i když moje podnikání během epidemie určitě „trpí“, tak podmínky pro tuto kompenzaci prostě nesplním.

Na druhou stranu oceňuji, že podmínky jsou napsány poměrně srozumitelně, a nejsou zde nesmysly jako v původním zákonu (461/2020 Sb.).

Tam byl například nárok na kompenzaci, i v případě omezení činnosti alespoň o 80%, ale jen pokud byl podnikatel schopen doložit, že dané služby/výrobky „není schopen bez zásadních obtíží dodat někomu jinému“.

Což je formulace, kterou si každý může vyložit, jak chce.

A úředníci na Finančním úřadu si to pak vykládali například tak, že když někdo fotí třeba svatby (které se hodně omezily) nebo veletrhy (které se nekonaly), tak mohl jít fotit do přírody zvířata. Fotka jako fotka, ne? A v podobném duchu, pak nemalou část žádosti o kompenzační bonus zamítli.

Nové podmínky pro kompenzační bonus jsou poměrně srozumitelné

U nového zákona je to vše jasnější. Nárok na kompenzační bonus v roce 2021, je v případě:

  • Při nutnosti uzavřít nebo omezit činnost provozovny
  • Při karanténě nebo izolaci
  • Při nutnosti pečovat o dítě (nebo omezení u zaměstnanců z důvodu péče o dítě)
  • Při omezení poptávky po nabízených službách a výrobcích
  • Při omezení dodávek vstupů potřebných pro podnikání

Stačí k tomu jen pokles příjmu alespoň o 50% (u karantény není potřeba ani to), a splnit i další podmínky.

Jako například to, že příjem z podnikání musí být hlavním zdrojem příjmu. To také dává logiku. Pokud má někdo hlavní příjem ze zaměstnání, tak moc nedává smysl, aby stát kompenzoval i výpadek minoritního příjmu.

Nebo nebýt nespolehlivým plátcem podle zákona o daních z příjmů (což také dává logiku). A některé další podmínky.

Kompenzační bonus jsou ale jen „drobné“

Na druhou stranu samotný kompenzační bonus, jsou ale ve výsledku jen „drobné“, které řeší jen případy „akutní hmotné nouze“.

Pokud je OSVČ zcela bez příjmů, tak se i těch 28 0000 Kč za únor nebo 31 000 Kč za březen hodí, aby bylo alespoň na jídlo a jiné běžné výdaje.

Neřeší to ale jiné náklady spojené s podnikáním. Například pokud má OSVČ drahé technologie, musí platit splátky za leasing, platit drahé pronájmy. Na to jsou určeny jiné programy. V těch je ale pořádný zmatek. A snad žádný OSVČ nemůže tvrdit, že by mu státní podpora, pokryla vše.

Pokud by to byla záležitost pár týdnů nebo měsíců, tak si asi není na co stěžovat. Je to riziko podnikání. Tato situace už trvá rok, a zatím bez výhledu na zlepšení…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *