Wordpress je celosvětově nejrozšířenější platforma, takže pro něj najdete desítky tisíc návodů, tipů apod.

Návod jak vytvořit webové stránky

Nedávno se na mě obrátil jeden známý s tím, že by potřeboval poradit, jak si má vytvořit webové stránky. Což mě donutilo se nad tím trochu zamyslet. Jaké jsou vlastně možnosti vytvoření jednoduchého webu, pro „běžného“ smrtelníka.

Já osobně mám na toto asi trochu „deformovaný“ pohled, tím že se v tomto prostředí pohybuji, a vytvoření jednoduchého webu vnímám, jako záležitost na 20 minut a ár desítek kliknutí. Pravda, v tomto ohledu asi nejsem „běžný smrtelník“.

Jaké potřebuji webové stránky

Dříve než se někdo pustí do vyrábění webových stránek, nebo do shánění někoho, kdo by to udělal, tak by si asi měl položit poměrně zásadní otázku – tedy jaké vlastně potřebuje webové stránky?

Někdo potřebuje jen jednoduchý web – v zásadě jedna statická stránka, kde budou uvedeny kontakty. To je případ celé řady živnostníků, jejichž podnikání se děje pouze v „off-line“ světě.

Někdo už bude potřebovat trochu větší web, aby tam byl i třeba nějaký jednoduchý katalog služeb/výrobků, možnost zaslat poptávku, ceníky, návody apod. Nebo třeba i jednoduchý eshop (nebo jen nějaký zjednodušený prodejní formulář).

Pokud už někdo potřebuje plnohodnotný eshop nebo větší web, pak zpravidla ví, co a proč potřebuje, takže to nyní zcela vypustím.

Něco jiného pak může být vytvoření osobních webových stránek, jednoduchého blogu, nebo třeba jen fotogalerie ze svatby apod.

Opravdu potřebuji webové stránky?

I když jsem velký fanoušek webu a osobně moc nemusím sociální sítě typu Facebook, Twitter apod., nejsem v tomto ohledu zcela běžný uživatel. Takže je otázka, zda je nutné mít opravdové webové stránky? Pokud se pohybujete v prostředí Facebooku, máte tam hodně kontaktů, a chcete začít propagovat nějaké svoje služby nebo výrobky, pak dost možná stačí založit příslušnou stránku v prostředí Facebooku.

Jak vytvořit jednoduché webové stránky

V zásadě jsou 3 možnosti:

  • Použít nějaké hotové řešení
  • Zprovoznit nějaké vlastní řešení
  • Najít někoho kdo to udělá

Vytvoření jednoduchého webu bez technických znalostí

Existuje celá řada služeb, které se zaměřují na běžné uživatele, a umožňují jim výrobu webových stránek, aniž by museli vědět, jak vlastně funguje internet, nebo webové stránky. Nebo co je to doména, kde ji koupit apod.

Pro menší web, jednoduché prezentace s kontakty a přehledem služeb nebo výrobků, tyto služby plně vyhovují. Pokud se o webové stránky nechcete nijak starat, nebo si platit někoho, kdo by se o ně staral, pak je určitě lepší použít nějaké existující hotové řešení.

Jen namátkou mohu zmínit třeba:

  • https://www.webnode.cz/ – česká služba, založení vlastního webu je záležitost na pár minut a měl by to zvládnout i méně znalý uživatel internetu, služba je zpoplatněná od 75 Kč měsíčně
  • https://www.inpage.cz/ – další český projekt, opět jednoduché založení a administrace webu, demo verze zdarma, jinak od 70 Kč za měsíc
  • https://www.estranky.cz/ – opět český projekt, nabízí jak komerční, tak nekoneční webové stránky, vše se dá „naklikat za pár minut“.

Tyto a další řešení zpravidla umožňují, abyste měli webové stránky na vlastní doméně – tedy něco jako www.honza-novak.cz

Vytvoření vlastního webu na WordPress

Jinou možností, která už ale vyžaduje alespoň základní znalost toho, jak fungují webové stránky je vytvořit si vlastní web na platformě Wodrpess (nebo jiné podobné). To pak znamená zaplatit si u nějaké firmy webhosting (často již od 200 – 300 Kč na rok) a koupit si vlastní doménu.

Osobně mám poměrně dobrou zkušenost s webhostingovou společností Wedos (https://hosting.wedos.com/cs/). Webhosting pro Wodrpess zde stojí 360 Kč na rok, domény pak stojí podle toho, jakou chcete (.cz, .eu, .com. .info. nebo pár desítek dalších).

Založení hostingu je jednoduché – vyplníte objednávku, chvíli počkáte a máte „web“. Pak už jen stačí nainstalovat WordPress – což se dá i na „jedno kliknutí“ z administračního rozhraní a můžete si začít „hrát“.

Třeba zrovna WordPress je určený pro méně zkušené uživatele. Je přeložený do češtiny (byť ne 100% vše). Základní nastavení a přizpůsobení webu je snadné. Nemusíte vědět nic o tom co je to html, css nebo jak se programuje. Většina základních věcí je „jen klikání“.

Výhodnou WordPress je to, že pro něj existují desítky tisíc různých šablon (tedy toho, jak web vypadá) a různých pluginů – tedy rozšiřujících funkcí. Není tak problém udělat jednoduchý web s kontakty a časem tam přidat třeba objednávkový formulář, rezervační formulář, malý eshop i s možností platit kartou apod. Navíc pro WordPress je celosvětově nejrozšířenější platforma, takže pro něj najdete desítky tisíc návodů, tipů apod.

Nechte někoho, ať to udělá za vás

Pokud se s internetem a webem moc nekamarádíte, pak je asi nejjednodušší, ať to udělá někdo za vás. Pokud vám stačí jednoduchý web, nepožadujete nějaké speciální funkce, pak je to záležitost od několika desítek minut po maximálně pár hodin. Tedy nic co by vás stálo hodně peněz.

Myslím, že s vytvořením webu vám pomůže každý druhý student nějaké střední školy technického směru, nebo i jakýkoliv student škol typu VUT, ČVUT apod. Spoustu „nefiremních“ programátorů najdete i na různých webových tržištích, jako je například český web trh – https://webtrh.cz/f48.

Pokud pochopitelně vyžadujete nějaké speciální funkce nebo jinak náročné řešení, pak se cena nového webu může pohybovat v řádu desítek nebo i stovek tisíc. Profesionální řešení pak může snadno stát i několik miliónů korun, ale v takovém případě už obvykle lidé „tuší“ co, a proč potřebují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *