Musím platit zdravotní pojištění, když jsem dlouhodobě v zahraničí?
Jak je to s placením zdravotního pojištění, pokud se chystáte na dlouhodobý pobyt v zahraničí? Nedávno jsem si to zjišťoval, jak je to s placením zdravotního pojištění (a se vším ostatním co souvisí s delší nepřítomností v ČR) a byl jsem trochu překvapen.
Kdy musím platit zdravotní pojištění
Placení zdravotního pojištění je „hodně povinné“. Platit si ho musí každý od narození do smrti (resp. vždy ho za vás musí někdo zaplatit, jinak je to na vás). V zásadě se dá říci, že u zdravotního pojištění jsou jen 3 možnosti:
Zdravotní pojištění platí stát = to se týká malých dětí, školáků studentů do 26 roků, důchodců, nezaměstnaných na Úřadu práce, dlouhodobě nemocenských, rodičů na mateřské nebo rodičovské dovolené atd.
Zdravotní pojištění platí zaměstnavatel = z hrubé mzdy se strhává 4,5% a dalších 9% doplácí zaměstnavatel, netýká se třeba práce na DPP do příjmu 10000 Kč nebo DPČ do 4000 Kč
Zdravotní pojištění si platí člověk sám = buď jako OSVČ, kdy platí povinné zálohy, nebo jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) si musí platit alespoň minimální zdravotní pojištění (2552 Kč měsíčně v roce 2024).
Jak je to s placením zdravotního pojištění při pobytu v zahraničí
Co se týká zdravotní pojištění při dlouhodobějším pobytu v zahraničí, tak to není až tak jednoduché. Teď se pochopitelně nebavíme o tom, že jedete někam na měsíc na dovolenou – pokud jste v ČR stále zaměstnání, a jen máte dovolenou apod., tak zdravotní pojištění řešit nemusíte.
Pobyt v zahraničí kratší než 6 měsíců
Pokud ale jedete do zahraničí na dobu kratší než 6 měsíců, tak jste bráni jako účastník českého systému zdravotní pojištění – takže pokud za vás nikdo v ČR zdravotní pojištění neplatí, musíte si ho zaplatit sami.
Výjimkou je ale situace, kdy byste například pracovali v jiné zemi v EU nebo ve smluvních státech jako je Srbsko, Makedonie, Černá Hora, Turecko. A to i v případě, že práce, kterou tam bude vykonávat, bude trvat pouze velmi krátkou dobu. Pak se musíte ze zdravotního pojištění v ČR odhlásit. A platit si zdravotní pojištění v dané zemi, podle místních zákonů. Týká se i práce v dalších zemí, jako je USA, Japonsko nebo třeba Izrael.
Pobyt v zahraničí delší než 6 měsíců
Pří delším pobytu v cizině se ale můžete odhlásit ze zdravotního pojištění v ČR. Má to ale několik „ale“. Jednak se musíte odhlásit písemně a předem. Také musíte do 8 dní vrátit průkaz pojištěnce. Tím pádem pak nemáte ani nárok na bezplatné ošetření, pokud by se vám něco stalo. A hlavně musíte po dobu pobytu v cizině platit pojištění v dané zemi.
Pokud byste si neplatili pojištění v zahraničí, pak si jej budete muset doplatit po návratu do ČR.
Jak je to se zdravotním pojištěním po návratu ze zahraničí
Po návratu se pak musíte přihlásit u stejné pojišťovny, u které jste platili zdravotní pojištění před odjezdem. Současně je nutné doložit, že jste zdravotní pojištění platili po celou dobu pobytu v zahraničí (resp. po celou dobu co jste měli zdravotní pojištění v ČR odhlášené).
Pokud byste tohohle nedoložili, pak vám v ČR naúčtují příslušné měsíce, za které nebylo pojištění placeno v zahraničí, a v některých případech pak i příslušné penále.
Tohle není žádné zdravotní pojištění ale sprostá daň za život. Nic víc, nic míň. Řešením je zrušení trvalého pobytu v ČR velmi jednoduché ale úřady za to chcou dávat pokuty. Celé to maj pěkně vymyšlené a základní pákou této daně za život, je propojenost s pracákem. Tam to začíná, buď tě donutíme do otroctví, nebo tě po roce vyřadíme a starej se sám jak nám budeš platit výpalné.. To je celý princip našeho zločinného systému. Pracák vám není schopen nabídnout žádnou práci ani dnes! No nebudu se tady vykecávat a sdělím to podstatné. Pokud vás systém drtí, nevíte si rady jste zoufalí. Vykašlete se na všechno a začněte žít tak jak ten zpropadený způsob nepočítá že žít budete. Asice.. Jsou zde pořád mezery, jako třeba nemoc když máte práci.. Stačí vám odpracovat jednu jedinou šichtu, poté můžete sedět celý rok na nemocenské za 60-70% platu, když se vám to povede uhrát na pracovní úraz, tak máte 100% ale i těch 60% na zemi každý měsíc nenajdete, je to rozhodně důstojněšjší než žebrat almužnu na sociálce. Objednací doby ke všem odborným lékařům jsou většinou 3 měsíce, tzn. že stačí 3 odborníci, 1 rehabilitace a rok je v tahu. Poté se zaregistrujete na pracáku, kde ten rok by jste měli vydržet bez problémů, během toho roku se na vás začne stupňovat tlak a začnete být jaksi horkým bramborem. Za rok nastoupíte do práce, a repeteee.. A hlavně si uvědomte jedno.. STUD blbý pocit STRANOU. Vy totiž jste tady v ČR oběti, každý okolo vás kdo vás nechápe, nebo úřady, úředníci doktoři celý systém.. Nemáte se před kým stydět, celý tento systém vedou lidé o které bych si ani kolo neopřel, pro kus žvance doktoři cpou do lidí pokusné léky… úřednice nemá kapku pochopení k vaší situaci a je schopna vám ze zlomyslnosti zničit život.. Tak před kým by jste se měli stydět. Vytahujete peníze z kapes těch nejhorších bezostyšných zrůd a nakonec, když se nestydí politici.. přece se nebudete stydět vy.. Není k tomu žádný důvod. A když se na vás doktor bude blbě dívat, dejte jasně najevo, že možná nevypadám nemocně a že mě něco bolí, ale bolí, a bolest je tak silná že mě brání v pracovní činnosti. Tohle by mělo zavřít hubu každému aktivnímu tupému doktorovi, který neví jak se stát chová k obyčejným lidem, kdyby to věděl tak by vám vypisoval nemocenský lístek už v čekárně.. Jelikož vy na to máte právo, a taky nejvyšší čas, vzít si zpět co vám patří.. A jako taková útěcha vám může být, že jste to státu nedorovali a pěkně se mu prodražíte.