Na Dolní Moravě jsou dvě čtyřsedačkové lanovky, několik vleků. Jsou tam 3 (resp. 4 červené)a jedna kratší černá

Lyžování na Dolní Moravě

Minulý týden jsme strávili s dětmi celý týden u mých rodičů na Severní Moravě, konkrétně kousek od Jeseníků. Původně jsem se těšil, že tam bude trochu sněhu, že si děti také trochu „zablbnou“ na bobech nebo na saních, ale je to „bída“ i tam. Nejvíce sněhu (když pominu lyžování na Dolní Moravě) jsme viděli, až když jsme v sobotu odjížděli.

S manželkou jsme využili možnost, že nám „babička“ pohlídá děti, a vyrazili jsme si na lyže, právě na Dolní Moravu (viz: www.dolnimorava.cz). A bylo to docela hezké.

Když není sníh, vypadá to „divně“.

Už cestou do Dolní Moravy, jsme míjeli lyžařské středisko v Červené vodě. A je to dost „divný“ pohled. Široko daleko, nikde žádný sníh, zelené lesy, hnědá pole, a do toho na obzoru, na kopci vysekaný průsek uprostřed lesa, kterým se táhne bílý sněhový pás (pochopitelně umělého sněhu). Takový pohled, mi přece jen trochu kazí, zážitek z lyžování. Nějak to tam nepatří. Asi jsem „divný“ ale tak nějak mám představu lyžování spojenou se zasněženými horami.

Na Dolní Moravě to naštěstí bylo o kousek lepší. Tam, když se člověk lanovkou dostal nahoru, a byl na správném místě, tak, že měl výhled jen na protější hřeben s Králickým Sněžníkem, tak tam byl nahoře i nějaký přírodní sníh. Navíc v noci zřejmě trochu sněžilo, tak byli o stromy trochu „obalené“ sněhem a vypadalo to více „jako na horách“.

Jinak ale Dolní Morava byla také jen na „technickém“ sněhu. Všechny sjezdovky a spojky byly dobře upravené, nikde nebyly vidět žádné „prosvítající“ fleky, ale na pár místech, která by běžně asi byla také zasněžená a upravená, už byla jen holá zem. Na lyžování to ale nemělo vliv.

Parkování, půjčení lyží a skipas

S manželkou jsme se na lyže dostali naposledy asi někdy před 7 roky. Dříve jsem poměrně „často“ jezdili na lyže – hlavně do Francie. Jak se nám ale začali „rodit děti“, tak už těch příležitostí moc nebylo. Buď byly moc malé, nebo nemocné. Takže až letos.

Protože jsme tam jeli jen na dva dny, tak jsem si nebrali žádné vybavení (teda kromě helmy, brýlí a manželka se ještě táhnula s botami). Zbytek jsme si půjčovali až na místě.

Příjemně mě překvapilo, že se nic neplatí za parkování. Přece jen, po zkušenostech z Prahy, kde třeba v ZOO zaplatíte poměrně vysoké vstupné, a navíc váš ještě „zkásnou“ za parkování, to samé pak i třeba v Botanické zahradě, nebo kdekoliv jinde, je to poměrně příjemné překvapení.

Vybavení jsme si půjčovali ve Ski půjčovně U slona (resp. nevím, jak se to tam přesně jmenuje, ale prostě v té půjčovně co je u sjezdovky U slona). Komplet lyže + hůlky (+ boty pro mě), pro nás dva na jeden den vyšel na nějakých 740 Kč. Netuším, jestli je to málo nebo hodně. Každopádně nebyla ani potřeba žádná záloha, a na to naše lyžování to myslím bylo adekvátní vybavení (chápu, že pro někoho kdo jezdí hodně, by to asi nemuselo vychovat, ale to už bych si také raději vzal vlastní lyže).

Jednodenní skipas pro nás dva pak byl za 1540 Kč. I když tedy mám za to, že tady mě obsluha trochu „natáhla“. Nestudoval jsem si dopředu ceník, tak jsem u pokladny jen požádal o jednodenní skipas pro dva dospělé. A platil jsem za jeden 770 Kč. Až posléze jsem se díval, že v ceníku mají dvě možnosti:

  • Jednodenní skipas pro dospělého za 660 Kč
  • Jednodenní přenosný skipas pro dospělého ta 770 Kč

Tak nevím proč se mě obsluha na pokladně nezeptala, jakou variantu chci, a automaticky mi dala tu dražší variantu? Přenosný skipas mi byl celkem na nic.

Lyžování na Dolní Moravě

Na Dolní Moravu jsme jeli hlavně proto, že jsme tam byli už letos v létě (resp. já jsem jako „místní“, už „pár“ kilometrů na těchto sjezdovkách najezdil, ale to už je „pravěk“). Mají tam udělaný docela hezký vodní park (spousta různých atrakcí s tekoucí vodou, kde jsou různé „mlýnky“ a podobné „blbosti“, pro děti úplně ideální. Líbilo se nám tam, tak jsme zkoušeli i lyžování.

Nevím, jestli to bylo tím, že byl všední den, nebo jestli lidé moc nejezdí na hory, protože je to mizerné se sněhem (i když zrovna na Dolní Moravě to pro lyžování bylo zcela OK), přišlo mi, že tam nebylo moc lidí. Snad ani jednu před námi ve frontě na lanovku nestálo víc než 10 – 15 lidí, a většinou ani to ne. Takže žádné fronty ani čekání. A ani sjezdovky nebyly moc „ucpané“.

Sjezdovky jsou tam OK, hlavně na „odpočinkové“ ježdění. Vzhledem k delší přestávce v lyžování jsme se pak s manželkou shodli, že bychom takto ze startu asi ocenili více modrých sjezdovek. S lyžováním je to myslím jako s jízdou na kole, to se nezapomíná, ale speciálně z počátku by asi neškodilo trochu potrénovat „techniku“ na mírnější sjezdovce než to hned brát na červené nebo černé. Přijde mi ale že skoro všechny modré sjezdovky na Dolní Moravě, jsou buď jen úzké spojky, nebo dojezdy ke stanici lanovky.

Na Dolní Moravě jsou dvě čtyřsedačkové lanovky, několik vleků. Jsou tam 3 (resp. 4 červené), jedna kratší černá, která se pak mění v červenou a několik modrých, včetně propojek mezi oběma lanovkami. Na jednodenní lyžování je to myslím úplně OK.

Snad jediné – ale to je myslím skoro na všech českých horách, že po obědě už je většina sjezdovek dost „neupravená“. Když to srovnám s lyžováním v Alpách, kde jsou desítky/nebo stovky kilometrů, tak tam se podobné věci objevují jen na „rizikových“ místech, kde je to třeba trochu prudší a hodně lidí tam brzdí, nebo na dojezdech k lanovkám, jinak s tím tolik problémy nejsou, tady už to ale začínalo být odpoledne dost rozježděné.

Stezka v oblacích

Nedávno tam také otevřeli novou atrakci – stezku v oblacích. Vypadá to docela impozantně. V létě, když jsme tam v loni byli, tak ji ještě stavěli, teď už je otevřená. Manželku (bojí se výšek), jsem pochopitelně „neukecal“, ale někdy v létě se tam budu muset podívat, až bude někdy hezké počasí, musí tam být nádherný výhled.

Spokojenost s Dolní Moravou?

Až na ten skipas, kde nevím, co si o tom myslet, jsem byl hodně spokojený. U mě je to ale trochu dáno i tím, že jsem měl možnost konečně zase po tak dlouhé době chvíli stát na lyžích. Za sebe bych ale Dolní Moravu doporučil, na několik dní, nebo víkend je to OK. Na celý týden nevím, je to tam přece jen trochu „malé“, tak nevím, jestli by to po týdnu už nebyla trochu nuda, motat se pořád jen na těch několika málo stejných sjezdovkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *