Jak je to splacením sociálního nebo zdravotního pojištění, u takových studentských brigád? Pokud je u DPČ nižší příjem než 4000 Kč měsíčně, pak se z dohody o pracovní činnosti neplatí ani sociální ani zdravotní pojištění.

Brigáda 2024: Kdy se u brigád odvádí sociální a zdravotní pojištění?

Za pár dní začínají letní prázdniny, a hodně studentů půjde v létě na nějakou brigádu. Jak je to splacením sociálního nebo zdravotního pojištění, u takových studentských brigád?

Velká většina brigád je prováděna, jen jako krátkodobé zaměstnání. Takže se to většinou řeší jen dohodou o provedení práce (DPP). U té je limit 300 hodin na rok u jednoho zaměstnavatele, což obvykle na dobu letních prázdnin bez problémů stačí.

Jinou možností je dohoda o pracovní činnosti (DPČ). Ta je asi vhodnější pro dlouhodobější brigády. U DPČ je limit na 20 hodin týdně (resp., tedy přesněji by to mělo být tak, že rozsah práce na DPČ nepřekračuje v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby)

Brigáda – dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

Pokud je u DPČ nižší příjem než 4000 Kč měsíčně, pak se z dohody o pracovní činnosti neplatí ani sociální ani zdravotní pojištění. Neplatí ho ani zaměstnanec ani zaměstnavatel. V případě studentů to pak ani není potřeba nějak řešit – za ty během letních prázdnin platí zdravotní pojištění stát. Ostatní – kdo nemají jiný příjem, nebo za ně neplatí stát, by se v takovém případě museli nahlásit u své zdravotní pojišťovny, jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit si minimální zdravotní pojištění (v roce 2024 je to 2552 Kč).

Pokud je měsíční odměna vyšší než 4000 Kč měsíčně, pak je již povinnost platit jak sociální tak zdravotní pojištění. Resp. u zdravotního pojištění rozhoduje výše dosaženého příjmu, u sociálního pojištění pak záleží na tom jaká je buď sjednaná, nebo skutečná výše příjmu – což mohou být dvě různé částky. Pokud je alespoň jedna z nich vyšší než 4 000 Kč, je také povinnost platit sociální pojištění.

Zdravotní pojištění u DPČ se platí ve stejné výši jako u běžného zaměstnání. Zaměstnanci se tedy z hrubého příjmu z DPČ odečte 4,5% na zdravotní pojištění. Zaměstnavatel pak za zaměstnance odvádí dalších 24,8%.

Sociální pojištění u DPČ se platí ve stejné výši jako u běžného zaměstnání. Zaměstnanci se tedy z hrubého příjmu odečte 7,1%. Zaměstnavatel pak za zaměstnance odvádí dalších 9%.

Daně u DPP – spočítá se daň ve výši 15%. A současně, pokud je u zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka („růžový papír“), zohlední se případné daňové slevy (za poplatníka, a za studenta, apod.). Pokud není podepsáno prohlášení, pak se strhne daň ve výši 15% a případné vracení daně je pak nutné řešit v rámci daňového přiznání.

Daň ve výši 15% se nepočítá z hrubé mzdy ale ze superhrubé mzdy. Tedy ze součtu hrubé mzdy + sociální a zdravotní pojištění zaplacené zaměstnavatelem.

Příklad výpočtu – sociální a zdravotní pojištění a daně u DPČ

Příklad 1: Student, práce na DPČ, podepsal prohlášení poplatníka, uplatňuje slevu za poplatníka a za studenta, měsíční příjem 10001 Kč.

  • Hrubá mzda DPČ = 10 000 Kč/měsíčně
  • Sociální + zdravotní pojištění za studenta = 1160 Kč
  • Zaměstnavatel navíc platí 3380 Kč
  • Daně (15%) = 1500 Kč
  • Sleva na dani = 2570 Kč
  • Záloha na daň = 0 Kč
  • Čistá mzda DPČ = 8840 Kč

Pro konkrétní výpočet čisté mzdy u DPC můžete vyzkoušet tuto kalkulačku: Kalkulačka – výpočet čisté mzdy u DPČ v roce 2024.

Brigáda – dohoda o provedení práce (DPP)

Pokud je u DPP příjem v jednom měsíci nižší než 10 000 Kč, pak se neodvádí ani sociální, ani zdravotní pojištění. Studenti to pak zpravidla nemusí dále řešit, během letních prázdnin za ně i nadále platí zdravotní pojištění stát. Ostatní osoby, které by neměli jiný příjem a nespadali do kategorie osob, za které platí zdravotní pojištění stát (třeba nezaměstnaní, nebo ženy na mateřské nebo rodičovské) by se museli nahlásit u svojí zdravotní pojišťovny a platit si zdravotní pojištění sami.

Pokud je příjem u DPP vyšší než 10 000 Kč v měsíci, pak se již platí sociální a zdravotní pojištění. A také daně. Výše odvodů je stejná jako u běžného zaměstnání, nebo u práce na DPČ.

Zdravotní pojištění u DPP se platí stejná jako u běžného zaměstnání, a to 4,5% z hrubé mzdy (strhne se zaměstnanci) a navíc dalších 9%, které zaplatí zaměstnavatel.

Sociální pojištění u DPP se platí stejná jako u běžného zaměstnání, a to 7,1% z hrubé mzdy (strhne se zaměstnanci) a navíc dalších 24,8%, které zaplatí zaměstnavatel.

Daně u DPČ – pokud je u zaměstnavatele podepsáno prohlášení poplatníka („růžový papír“), pak se spočítá daň ve výši 15% a současně se zohlední případné daňové slevy (za poplatníka a za studenta). Pokud není podepsáno prohlášení, pak se strhne daň ve výši 15% a případné vracení daně je pak nutné řešit v rámci daňového přiznání.

Daň ve výši 15% se nepočítá z hrubé mzdy ale ze superhrubé mzdy. Tedy ze součtu hrubé mzdy + sociální a zdravotní pojištění zaplacené zaměstnavatelem.

Příklad výpočtu – sociální a zdravotní pojištění a daně u DPP

Příklad 1: Student, práce na DPP, podepsal prohlášení poplatníka, uplatňuje slevu za poplatníka a za studenta, měsíční příjem 10000 Kč.

  • Hrubá mzda DPP = 10000 Kč/měsíčně
  • Sociální + zdravotní pojištění za studenta = 0 Kč
  • Zaměstnavatel navíc platí 0 Kč
  • Daň = 0 Kč
  • Čistá mzda DPP = 10 000 Kč

Příklad 2: Student, práce na DPP, podepsal prohlášení poplatníka, uplatňuje slevu za poplatníka a za studenta, měsíční příjem 15 000 Kč

  • Hrubá mzda DPP = 15 000 Kč/měsíčně
  • Sociální + zdravotní pojištění za studenta = 1740 Kč
  • Zaměstnavatel navíc platí 5100 Kč
  • Daně (15%) = 2250 Kč
  • Sleva na dani = 2570 Kč
  • Záloha na daň = 0 Kč
  • Čistá mzda DPP = 13 260 Kč

Pro konkrétní výpočet čisté mzdy u DPP můžete vyzkoušet tuto kalkulačku: Kalkulačka – výpočet čisté mzdy u DPP v roce 2024.

Kdy je lepší DPP a kdy je lepší DPČ?

Pokud očekáváte, že budete mít měsíční příjem do 10.000 Kč, a bude vám stačit limit 300 hodin, pak je asi jednoznačně lepší využít při brigádě dohodu o provedení práce (DPP).

Pokud by limit 300 hodin nestačil, a nedalo se to nějak „zařídit“, pak zbývá jen DPČ. Pokud je příjem vyšší než 10000 Kč, pak už velký rozdíl mezi DPP a DPČ není.

Změna od 1. července 2024 – nové limity pro dohody

Výše uvedené informace, ale platí jenom během první poloviny roku 2024. Od července se to může změnit. Od 1. 7. 2024, by se měly měnit podmínky pro dohody. Změna se týká především dohody o provedení práce (DPP).

Od července 2024, se budou všechny dohody evidovat u ČSSZ. Příjem ze všech dohod (u různých firem nebo u jedné firmy, během jednoho měsíce) se bude sčítat. Pokud bude překročen limit, tak se bude nově platit sociální pojištění:

  • příjem nad 10 500 Kč měsíčně (hrubý příjem u jednoho zaměstnavatele)
  • příjem nad 17 500 Kč měsíčně (hrubý příjem u více různých firem během jednoho měsíce)

Dohodáři budou mít povinnost, aby zaměstnavatelům hlásili, že mají uzavřenou i nějakou další dohodu, u nějaké jiné firmy. Pokud by tuto povinnost nesplnili, tak by jim hrozilo, že budou platit vše sami (tj. cca 32% na sociální pojištění + daně a zdravotní).

Už nyní je jasné, že velká většina firem bude dohody rušit nebo alespoň výrazně omezovat. Naopak nemalá část dohodářů se i v roce 2024 vyřizuje živnostenské listy. Jako OSVČ nejsou omezeni podmínkami v zákoníku práce. Takže tam, kde se doposud pracovalo na dohodu, to nově bude na ŽL.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *