Kdy budou velikonoce 2014?
Také si nejste jistí, kdy se přesně slaví velikonoce? Vzhledem k tomu že velikonoce patří mezi pohyblivé svátky, a každý rok tak připadají na jiné datum, možná i vás zajímá, na jaké datum připadají velikonoce v roce 2014.
Kdy budou velikonoce v roce 2014?
V roce 2014 připadají velikonoční svátky na datum 20. Dubna 2014 (resp. velikonoční pondělí bude v pondělí 21. Dubna 2014). To znamená, že letos velikonoční pondělí (21. 4. 2014) připadá na jeden z nejpozdějších termínů, který je vůbec možný.
Datum, kdy jsou velikonoce, se totiž řídí podle úplňku. Podle dávného rozhodnutí (o termínu velikonočních svátků rozhodnul už v roce 325 našeho letopočtu První Nikajský koncil), se velikonoční svátky odehrávají v neděli po prvním jarním úplňku. Pokud náhodou první jarní úplněk připadá v daném roce na neděli, tak se velikonoce slaví až o týden později. Prakticky se tak datum velikonočních svátků může pohybovat v rozmezí 23. Březen – 26. Duben. Každý rok je to jinak.
Kdy jsou velikonoce v dalších letech
Pokud vás zajímá nejenom to, kdy budou velikonoce v roce 2014, ale i v dalších letech pak následuje stručný přehled termínu velikonočních svátků pro nejbližší následující roky:
- Velikonoce v roce 2015 = 5. duben 2015
- Velikonoce v roce 2016 = 27. Březen 2016
- Velikonoce v roce 2017 = 16. Duben 2017
- Velikonoce v roce 2018 = 1. Duben 2018
- Velikonoce v roce 2019 = 21. Duben 2019
- Velikonoce v roce 2020 = 12. Duben 2020
Velikonoční svátky – křesťané vs. pohané
Velikonoce jsou tradiční křesťanský svátek, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Podle křesťanské tradice mělo k Ježíšově smrti dojít v pátek. Odhady přesného termínu se různí. Podle některých údajů to mělo být v pátek 7. Dubna v roce 30 našeho letopočtu, podle jiných to mohlo být 3. Dubna v roce 33 našeho letopočtu nebo 23 dubna v roce 34 našeho letopočtu. Nejčastěji se ale badatelé shodují práce na 3 dubnu rocku 33 našeho letopočtu.
Současně ale bývají velikonoce vnímány i jako oslava jara (jarní rovnodennosti). Je pravděpodobné, že v historii došlo k provázání jak křesťanských svátků, tak pohanských oslav začátku jara a konce zimy. To je částečně dáno i tím, že v době vzestupu křesťanství docházelo k potlačování mnoha různých pohanských zvyků a pohanům místo nich byly „vnucovány“ křesťanské svátky. Někdy je tak těžké odlišit co je ještě pradávný pohanský zvyk a co je již novodobá křesťanská tradice.
Velikonoční zvyky a symboly
Jedním z nejznámějších velikonočních symbolů je vajíčko. To je symbolem nového života (zmrtvýchvstání Ježíše Krista, nebo i příchod jara). V mnoha kulturách (nejenom těch křesťanských) je vejce symbolem plodnosti, života a vzkříšení. Jedním z důvodů zdobení a pojídání vajec o velikonocích je ale i to, že před velikonocemi se odehrávala postní doba, během které bylo pojídání vajec zakázáno.
Mezi další známé symboly patří například velikonoční beránek. Ten vychází především z židovské tradice. Velikonoční beránek symbolizuje Boží stádo, které vede Hospodin. Židé pojídali beránka během velikonočních svátků jako připomínku svého osvobození z Egypta.
Typickým symbolem velikonoc je i kříž, který má upomínat na ukřižování Ježíše Krista (v pátek před velikonočními svátky) a jeho následné zmrtvýchvstání. Ukřižování byl v té době hojně užívaný římský trest vyhrazený pro největší zrádce. Ukřižování se používalo při vzpourách nebo při válkách.
Přijde mi, že letos je to opravdu nějak pozdě. Jarní úklid je už dávno za mnou, tak snad do velikonoc nějaký pořádek zůstane. Jediné pozitivum je, že letos konečně jsem stihla nakoupit všechny ozdoby a hezky nastrojím náš malý byt.
jaly jste vtipny