Jendou z novinek, která bude platit již od začátku října 2017, je zvýšení přídavků na děti. Ale ne všem – jen těm kdo „pracují“.

Kdo pracuje, bude mít vyšší sociální dávky

V rámci předvolebního záchvatu aktivity, byla nedávno v senátu schválena novela zákona o státní sociální podpoře (Zákon číslo 117/1995 Sb.). Jendou z novinek, která bude platit již od začátku října 2017, je zvýšení přídavků na děti. Ale ne všem – jen těm kdo „pracují“.

Jak to fungovalo s přídavky na dítě nyní

Už poměrně dlouhou dobu byly přídavky na dítě vypláceny rodinám, které měli nízké příjmy. Přičemž se posuzoval příjem za předchozí kalendářní rok. Takže když se na začátku školního roku (naposledy říjen 2016) dokládal příjem, bylo to za předchozí kalendářní rok (naposledy za 2015). Pokud byl průměrný měsíční příjem všech členů rodiny (a nemuselo se jednat o „rodinu“ v tom klasické slova smyslu), nižší než 2,4 násobek životního minima, tak byl nárok na dávky. Pokud byl příjem vyšší, tak nárok nebyl.

Při posuzování příjmu se ale už nijak nehodnotilo, jestli někdo pracuje, je dlouhodobě nemocný, nezaměstnaný nebo jestli žije jen ze sociálních dávek. Prostě, pokud byl příjem menší než X, nárok byl.

Přídavky na dítě pak dlouhou dobu byly ve stejné výši a nebyla to žádná sláva – na dítě do 6 roků to bylo 500 Kč, dítě 6 – 15 roků dostávalo 610 Kč, a dítě nad 15 roků (do max. 26 roků) mělo 700 Kč.

Jak se mění přídavky na dítě od října 2017?

Novela zákona nyní podmínky, podle kterých se přiznává nárok na tyto příspěvky, poměrně zásadně mění.

Nově se totiž nebude posuzovat příjem ve vzdálené minulosti (přece jen rozdíl mezi tím, jaké mám příjmy dnes, a jaké jsem měl v roce 2015, může být poměrně výrazný). Nově se bude posuzovat příjem za poslední 3 měsíce.

Další věc, která se změní, že na přídavky by mělo dosáhnout více rodin. Hranice 2,4 násobku životního minima se nově zvýší na 2,7 násobek životního minima (podobě jako je tomu již nyní u sociální dávky porodné).

Ten, kdo pak v tomto období pracoval (a nemusí to být jen práce – viz dále), bude mít nárok na vyšší přídavky na dítě:

  • Na dítě do 6 roků bude nově 800 Kč (+300 Kč)
  • Na dítě 6 – 15 roků bude nově 910 Kč (+300 Kč)
  • Na dítě do 26 roků bude nově 1000 Kč (+ 300 Kč)

Zvýšení sice není nijak dramatické, to podstatné ale je, kdo bude mít na zvýšení dětských přídavků nárok.

Kdo pracuje, dostane vyšší dětské přídavky

Pokud některá ze společně posuzovaných osob (u přídavků na dítě nejčastěji manželé, partneři, rodiče dětí ap.) má v každém měsíci v posuzovaném období (poslední čtvrtletí), příjem ze zaměstnání (nebo z jiný odpovídající příjem), pak je nárok na vyšší přídavky na dítě.

Konkrétně pak bude stačit, pokud takový příjem bude mít ve společné domácnosti alespoň jedna osoba – přesné znění nové úpravy je:
§ 18 Výše přídavku na dítě

(2) Pokud některá ze společně posuzovaných osob má v každém kalendářním měsíci rozhodného období příjem

a, podle § 5 odst. 1 písm. a) bodu 1, alespoň ve výši částky životního minima jednotlivce (*),

b, podle § 5 odst. 1 písm. a) bodu 2,

c, z dávek nemocenského pojištění,

d, z dávek důchodového pojištění,

e, z podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci,

f, z příspěvku na péči o osobu do 18 let věku, nebo

g, z rodičovského příspěvku, pokud je poskytován po vyčerpání peněžité pomoci v mateřství,

náleží nezaopatřenému dítěti přídavek na dítě ve zvýšené výměře.

(*) životní minimum jednotlivce je 3410 Kč, takže by reálně mělo stačit, kdyby měl alespoň jeden z rodičů nějakou brigádu na DPP nebo DPČ nebo nějaký zkrácený úvazek. Je to příjem ve výši cca 30% minimální mzdy.

Jsi chudý a pracuješ = pomůžeme ti

Osobně mi tato úprava zákona o sociálních dávkách dává asi největší smysl, ze všech podobných změn za poslední roky.

Plošné zvyšování dávek všem bez rozdílu je dle mého cesta do pekla. Pomoci těm, kdo se alespoň trochu snaží svoji špatnou finanční situaci nějak zlepšit je naopak velmi dobrý nápad.

Co si budeme nalhávat, v této republice je celá řada lidí, která nemá základní návyky, typu že když se snaží (pracují), tak za to něco dostanou. Naopak jsou od mládí naučeni, že stačí natáhnout ruku a něco tam přistane.

Rozdíl ve výši dávek mezi tím, že někdo pracuje a nepracuje, není moc velký. U vícečlenné rodiny to už ale může být i zajímavá suma. Třeba i tisíc korun nebo více, což už přece jen za trochu snahy stojí.

Kdo pracuje a má děti, má v roce 2017 více peněz „od státu“

Nejsou to ale jenom přídavky na dítě, které se letos mění. Už na jaře vláda schválila zvýšení daňového zvýhodnění na dítě. To se sice měnilo jen u druhého a třetího dítěte (další zvýšení má být v roce 2018, kde se to má týkat i prvního dítěte).

Na druhé dítě se daňová sleva zvýšila o 200 Kč měsíčně, na třetí dítě o 300 Kč měsíčně. Takže rodina se třemi dětmi kde si jeden z manželů uplatňuje daňové zvýhodnění (tedy je zaměstnanec a ne OSVČ – ti mají „smůlu“), dostala „přidáno“ 500 Kč (tedy o to nižší zaplatí daně, nebo se jim tato částka vrátí v podobě daňového bonusu.

Může se zdát, že zvýšení daňového zvýhodnění na dítě a přídavků na dítě je vlastně duplicitní aktivita, i když obě mají stejný účel – tedy podpořit ty rodiny s nižšími příjmy kde rodiče pracují. Na daňové zvýhodnění ale nemusí dosáhnout všichni. Daňový bonus je možné mít jen od určité výše příjmu, což by se někoho, kdo pracuje jen na nějaké brigádě za pár tisíc, netýkalo.

Navíc problematika zohlednění daňového zvýhodnění a případného nároku na daňový bonus je poněkud složitější k vysvětlování, než to že, „pracuješ = máš vyšší přídavky na dítě“, což je jasné a srozumitelné.

Měly by to být nejenom přídavky na dítě

Osobně jsem zastáncem názoru, že podobně „motivační“ by měli být i ostatní sociální dávky. Tedy mít určené nějaké minimum, a když někdo pracuje tak by měl nárok na nějaké optimum (něco jako je existenční a životní minimum, byť zrovna tyhle dvě částky jsou trochu mimo realitu = chtěl bych potkat člověka, který doopravdy přežije za 2200 Kč na měsíc)

Tedy pokusit se naučit „notorické“ příjemce dávek, že když pracují, tak nejenomže si vydělají nějaké peníze, ale stát jim i přidá ( …a to, že až si opravdu vydělají „více“ peněz, tak jim to zase všechno sebere, jim zatím říkat nemusíme :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *