Nezaplacené pokuty za dopravní přestupky od Policie ČR se dají zjistit přes Celní správu.

Jak zjistit jestli nemám nezaplacené pokuty?

Také vás někdy napadlo, jestli se nedá zjistit, zda náhodou někde něco nedlužíte? (*) Zvláště pak s ohledem na to, jaké mají pravomoci exekutoři, a jak snadné je v ČR spadnout do exekuce (**), by se asi hodilo mít nějakou možnost jak zjistit jestli něco nedlužíte. Třeba jestli nemám nějaké nezaplacené pokuty nebo i něco jiného.

(*) Já osobně jsem docela „bordelář“. A i když se s tím snažím něco dělat, třeba už jen tím, že si důležité věci píšu do kalendáře, nebo s pomocí různých upomínek, stejně se mi může snadno stát, že na něco zapomenu nebo to přehlédnu.

(**) Nedávno jsem někde narazil na to, že v ČR je aktuálně asi 800 000 Lidí v exekuci. A zhruba polovina z nich pak má i 4 a více exekucí současně. Pokud vezmu do úvahy, že jen dětí do 15 roků je v ČR cca 1,6 miliónu (asi 15%), pak to znamená, že každý desátý člověk v ČR je v exekuci.

Jak zjistit jestli někde něco nedlužím?

Možností, jak někde něco dlužit, je asi nekonečné množství. Mohou to být různé nezaplacené poplatky (od vody, přes plyn, elektřinu, kabelovou televizi, internet nebo telefon). Pak jsou tady nejrůznější splátky půjček a úvěrů. Jako OSVČ si musím hlídat placení sociálního a zdravotní pojištění, a taky daní. Kromě toho i dalších poplatků spojených s podnikáním. Pak jsou tady ještě třeba pokuty z MHD nebo pokuty za dopravní (nebo i jiné) přestupky.

Shodou okolností jsem nedávno hledal, jak zjistit jestli něco nedlužím. Konkrétně se jednalo o nezaplacenou pokutu za dopravní přestupek. Manželku si někde „vyfotili“, když zapomněla sundat nohu z plynu, a už si nebyla schopná vzpomenout, jestli to pak zaplatila nebo ne.

Jak zjistit jestli nemám nezaplacené pokuty?

Co se týká nezaplacených pokut za dopravní přestupky (třeba pokuty za rychlost nebo jiné pokuty za dopravní přestupky udílené Policií ČR v blokovém řízení), ty se dají zjistit relativně snadno.

Samotného mě to překvapilo, ale pokuty má na starosti (mimo jiné) celní správa. Sice nevím, jak souvisí clo a pokuty, ale budiž (ono to je asi dáno tím, že po vstupu do EU neměli najednou celníci „co dělat“, a tak mají od roku 2016 kompetence k vybírání a vymáhání většiny pokut, poplatků a odvodů uložených jinými správními orgány, kterou z důvodu, že ukladatelem je jiný orgán, než který vybírá nebo vymáhá, se nazývá „dělenou správou“.)

Takže stačí na internetu najít příslušný celní úřad (seznam celních úřadů) a zajít tam nebo zavolat. Na základě rodného čísla (které se pak používá jako variabilní symbol při placení pokuty) jsou schopni říci, jestli na vás neevidují nějakou nezaplacenou pokutu.

Jak zjistit že mám nezaplacené pokuty za MHD?

Tohle jsem také „kdysi dávno“ řešil. Jako student jsem býval ještě větší bordelář. Takže jsem si několikrát zahrál oblíbenou studentskou hru na „revizora a černého pasažéra“. Když jsem pak po nějaké době zjišťoval, jestli mám vše zaplaceno (u jedné pokuty jsem si nebyl tak úplně jistý), tak jsem zjistit, že to není až tak jednoduché.

Nakonec se to vyřešilo tím, že jsem si zašel na Dopravní podnik a tam mi to na základě občanky našli. Překvapení ovšem bylo, že tam na mě měli asi 10 pokut za jízdu načerno v MHD. Což bylo dáno tím, že jsem asi dva roky před tím ztratil občanku a nějaký dobrák ji pak vesele používal jako bezplatnou jízdenku na MHD. A to, i když jsem nahlásil ztrátu občanky, a ta tedy byla neplatná. Fakt nechápu, že si to revizor nemůže na místě (nebo dodatečně) nějak ověřit. Přece je blbost, aby se někdo mohl prokazovat neplatným dokladem. I kdyby mi dotyčný byl podobný, o čemž také pochybuji, revizor by přece neměl vystavit pokutu na základě neplatného dokladu. To už je ale jiný „příběh“.

Jak zjistit jiné dluhy nebo nezaplacené pohledávky?

V tomto se už tolik neorientuji, takže jen stručně. Pokud vím, tak existují různé registry – bankovní registr (BRKI) nebo nebankovní registr (NRKI). Tam jsem si kdysi nechával vystavit výpis kvůli hypotéce.

Je to celkem snadné, vyřídí se to přes internet a stojí to „jen“ 100 Kč za jeden výpis. V těchto dvou registrech jsou ale jen dluhy typu, že něco dlužíte bance nebo nějaké větší úvěrové společnosti (leasingové firmy, úvěrové firmy, firmy, které nabízí financování nákupů na splátky). Jiné dluhy se tam najít nedají.

Kromě těchto dvou registrů je pak ještě SOLUS – tam jsou i informace o nezaplacených účtech za vodu, elektřinu, plyn, telefon apod. Ale určitě tam také není vše – jen od těch firem, které jsou členy a jen některé dluhy (pokud vím tak v SOLUS jsou jen pohledávky do 1 roku po splatnosti a jen od určité výše).

Pak je ještě registr exekucí, který provozuje Exekutorská komora ČR. V něm pak jsou skoro všechny exekuce (kromě těch, které si řeší soudy nebo státní úřady či zdravotní pojišťovny).

Jinak už nevím o žádném místě, kde by se dali nějak hromadně ověřit dluhy nebo nezaplacené účty. Pak už je to asi jen o tom, napsat na všechna možná místa, kde byste mohli něco dlužit, a doufat že vám odpoví, a že nic nedlužíte.

Docela si i říkám, že by se taková služba hodila. Nějaká jednotná databáze, kde by bylo úplně vše na jednom místě a za nějaký menší poplatek by se dal získat výpis, nebo rovnou nějaká notifikace. To by se ale asi nelíbilo Úřadu na ochranu osobních údajů. Přece jen tohle by byly dost citlivé a velmi snadno zneužitelné údaje.

  1 Comment

  1. ondrej   •  

    mel jsem pokutu na prechodu 300kc a dluh na popelnici celkem asi 1800 pak jsem priznaval dane a tam jsem mel dostat 1800 ale ze mam dluh na meste tak jsem nic nedostal jak zistim ze jsi mesto ti penize vzalo a mne prisel dopis od mesta ze mam tam porad dluh

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *