Měl jsem možnost vyzkoušet si v praxi, jak funguje internet přes elektrickou zásuvku.

Jak funguje internet přes elektrickou zásuvku?

Nedávno jsem si domů pořídil internet od UPC. Díky tomu, že jsem řešil, jak konektivitu rozvést po bytě, jsem měl možnost vyzkoušet si v praxi, jak funguje internet přes elektrickou zásuvku. Tedy přenos internetového signálu přes klasické elektrické dráty. A světe div se – ono to funguje skvěle!

Internet přes elektrické rozvody

O tom, že existuje možnost vedení internetové konektivity, přes klasické kabely pro elektrickou energii jsem věděl. Už dřív jsem četl několik článků, kde se tato technologie popisovala. Přiznám se ale, že jsem byl trochu skeptický.

Celé to funguje tak, že do jedné zásuvky zapojíte jednu „chytrou“ krabičku, a do jiné zásuvky (v jiné místnosti, jiném patře, jiné části bytu / domu) zapojíte jinou „chytrou krabičku. Jednu z nich pak připojíte k modemu (nebo jinému zdroji internetového připojení), a přenos mezi krabičkami se odehrává po drátech, kterými máte v bytě / domě rozvedenou elektřinu. Takto může být propojeno i více krabiček.

Proč jsem se rozhodl vyzkoušet tento typ rozvodu internetu?

Nedávno jsem si domů nechal zapojit internet od UPC. V bytě není zásuvka a nejsnazší cesta, jak dostat kabel do bytu, byla provrtat zeď kousek od vchodových dveří, a zavést kabel do komory, co je na jedné straně bytu.

Problém ale je, že tato komora je od „obytné části“ – tedy od obývacího pokoje, kde mám většinu „internetových“ zařízení docela daleko.

Po zapojení modemu od UPC a nastavení sítě jsem zjistil, že signál z komory je dost slabý. Chvíli jsem laboroval s nastavením pásma, kanálů, zkoušel jsem přepínat mezi 2,4 GHz WI-FI a 5 GHz Wi-Fi (mám modem od UPC značky Technicolor, který umí oba typy).

Ale i přes usilovné snažení se mi nepodařilo dosáhnout lepší rychlosti než cca 20 Mbit. Přitom přímo na modemu (když k němu připojím notebook přes síťový kabel) mám 120 Mbit.

Už jsem to chtěl nechat být – upřímně, do teď jsme doma měli připojení 8 Mbit/8 Mbit, takže i těch 20 Mbit bylo podstatné zrychlení. Ale protože byl pak víkend, a já se „nudil“, tak jsem se pustil do řešení jak dostat vyšší rychlost až do obývacího pokoje.

Opakovač Wi-Fi nebo rozvod přes elektrickou zásuvku?

Původně jsem pomýšlel nad tím, že bych zkusil použít nějaký opakovač Wi-Fi signálu, abych zlepšil pokrytí a doufal jsem, že tím zlepším i rychlost. Zjistil jsem totiž, že k modemu od UPC se nedá připojit externí anténa (to jsem také zvažoval jako jedno z možností).

Pak mě ale napadlo zkusit právě to vedení signálu přes elektrický rozvod. Ano, budu upřímný, zaujalo mě to jako „hračka“ kterou jsem si prostě chtěl prakticky vyzkoušet.

Takže jsem si objednal tento „starter kit“: TP-LINK TL-WPA4220 (viz např. zde: http://www.alza.cz/tp-link-tl-wpa4220-starter-kit-d486850.htm). Jsou to dvě „krabičky“. Jedna se zapojí do elektrické zásuvky vedle modemu a propojí se síťovým kabelem s modemem, druhá se zapojí někde jinde v bytě.

Nastavení sítě přes elektrické zásuvky

Zapojení a nastavení sítě bylo triviální i pro technické „anti talenty“ jako já. Stačí vybalit z krabice, krabičku A píchnout vedle modemu, krabičku B v obývacím pokoji. Pak se na krabičce B stiskne jedno tlačítko, na krabičce B stiskne druhé a voala … internet je funkční.

Je tam několik dalších možností – mnou vybraná krabička umožňuje buď přímé připojení (až dvou) počítačů přes síťové kabely, nebo sama je aktivním Wi-Fi prvkem. Buď dělá svou vlastní síť, nebo může převzít nastavení té původní.

Praktická zkušenost s internetem přes zásuvky elektřiny

Bez těchto krabiček jsem měl díky slabému Wi-Fi signálu modemu z komory rychlost cca 15 – 20 Mbit / 10 – 12 Mbit (zaplacená rychlost od UPC je 120 Mbit / 12 Mbit).

Přes Wi-Fi signál z „krabičky“ TP-Link máme na různých počítačích v obývacím pokoji rychlost cca 30 – 40 Mbit / 12 Mbit

V počítači, který jsem ke krabičce připojil napřímo kabelem mám rychlost cca 50 – 60 Mbit / 12 Mbit.

Takže dostat se na oněch 120 Mbit se mi nepovedlo. Podle specifikace by krabička měla zvládat „až 300 Mbit“. Ale to „až“ je tam dost zdůrazněné. Asi hodně závisí na stavu elektrických rozvodů. V návodu je také doporučováno, aby krabičky byly zapojeny přímo do zásuvky a ne do prodlužovačky – což já nesplňuji a obě mám v prodlužovačkách, do kterých je pak zapojeno i několik dalších přístrojů.

Na druhou stranu, při běžném používání počítače (a do toho počítám i občasné stažení nějakého filmu) nemám jako běžný uživatel téměř šanci poznat rozdíl mezi 60 a 120 Mbit. Takže už to dál neřeším.

Sice jsem nevyzkoušel všechny možnosti nastavení, ale jsem spokojený. Hlavně jsem rád, že jsem si to mohl vyzkoušet a prakticky se naučit nový způsob jak rozvádět internet. To se může hodit, až někdo ze známých bude řešit něco podobného jako já – tedy že potřebuje rozvést internet a nechce tahat kabely a Wi-Fi mu na to nestačí.

  6Comments

 1. Huszi   •  

  Je to logické – internetové připojení přes kabel nepodléhá možnému kolísání signálu tak jako tomu může být u wifiny.

 2. David   •  

  BPL modemy jsou obecně náchylné na zdroje rušení. Pravděpodobně máte v prodlužovačce zapojen i UPC modem, který je napájen spínaným zdrojem. Právě spínané zdroje velmi ovlivňují kvalitu signálu širokopásmových modemů.

  • Robo   •  

   Skoro vždy sú s tým lepšie výsledky než cez WiFi, občas pomôže skúsiť aj inú zásuvku ak je tá možnosť…

 3. jupupa   •  

  Zkusil jsem také, ale výsledek je špatný. Zařízení funguje tak cca 1 hodinu pro spárování a pak se vzájemné spojení mezi „krabičkou A a krabičkou B“ ztratí a je po Internetu. Občas pomůže vytažení a znovu strčení do zásuvky a jindy je nutno znovu párovat.

 4. Marie Křížková   •  

  Taktéž jsem si pořídila internet přes elektrické rozvody, ale bohužel pokud je každá zásuvka na jiném okruhu v domě, tak se nespojí. Tuto informaci nikde při nákupu nenajdete.

  • Mirek   •  

   Děkuji za informaci paní Marie , zrovna se chystám si zařízení pořídit a vlastně nevím jak to mám momentálně s okruhy .V RD jich je více , stavěl jsem , ale v bytě teď z hlavy nevím . Samostný okruh bude zásuvka koupelny , možná el.trouba.Na okruhu smí být jestli se nemýlím 8 zásuvek jištění 16A celkem.
   Tak to bude třeba předem projít jističe ale řešení rozvodu internetu doma po síti je elegantní řešení .Ještě poznámka k wifi , mám úplně stejný router jako kolega doma ( Belkin ) a u kolegy je signál naprosto perfektní a to jej má někde za skříní přes dvě místnosti a u mě opravdu nic moc a to na něj jde prakticky vidět a navíc já mám ještě silnější internet .Když jsem u něj tak sedíme v ob.pokoji daleko od zdroje a vše je v pořádku u mě je problém již v kuchyni tj. místnost vedle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *