I dvouleté děti mohou patřit do školky
V minulém týdnu jsem znamenal článek „Dvouletým školkou vývoj nezkazíme, v cizině je to běžné, brání se výtkám ministerstvo„. Argumenty odpůrců jsou pak i v otevřeném dopisu/petici – „PANÍ MINISTRYNĚ DVOULETÉ DĚTI DO ŠKOLKY NEPATŘÍ !„.
Jen stručný úvod do toho o co se jedná. Ministerstvo školství by chtělo uzákonit, aby i dvouleté děti měli „právo“ chodit do školky. V současné době to není tak, že by jim to někdo zakazoval, ale přednost mají starší děti.
Jak to funguje ve školce
Aktuálně platí, že děti musí povinně absolvovat jednu třídu ve školce, před tím než jdou do školy (to je na samostatnou debatu, mimo tento článek). V praxi to pak funguje tak, že rodič může dát dítě do jakékoliv školky, ale bude záležet na kapacitě. Ve školce, která je jeho „spádová“, by pak dítě mělo mít přednost.
To pak (alespoň dle mých zkušeností) funguje tak že děti při zápisu do školky získávají body podle nějakého bodového systému. Body navíc mají třena za to, že mají trvalé bydliště ve spádové oblasti dané školky. Nebo když do školky chodí jejich sourozenec. Často i za to, když maminka už chodí do práce (a není tedy doma s mladším dítětem). Nově pak mají absolutní přednost předškolní děti, které mají tu poslední třídu víceméně povinnou.
Takže pak školka, přiřadí body, udělá si žebříček a vezme prvních XY dětí s největším počtem bodů, zbytek má smůlu.
Ministerstvo pak chce, aby od roku 2018 už školky měly povinnost (pokud to rodiče budou chtít), vzít i všechny 3 leté děti. A od roku 2020 i všechny dvouleté (opět pokud to budou rodiče chtít). Pokud je mi známo, tak nikdo neusiluje o nějakou povinnou školku, pro dvouleté nebo tříleté děti.
Dvouleté dítě a školka
V současné době je to tak, že škola dvouleté dítě vzít může nebo také nemusí. Podle toho jakou má kapacitu, a dost možná i podle toho, jak se jí zrovna chce (nedělám si iluze, že dvouletí dítě by neznamenalo větší zátěž). Nově by už to bylo pro školku povinné (resp. pro školku ve spádové oblasti).
Dvouleté děti „prý“ nepatří do školky
Překvapila mě až trochu hysterická reakce – viz výše odkazovaný článek. Argumenty, které se tam používají, např.:
- že v době do 3 roků se formuje až 90% osobnosti dítěte,
- že v tomto věku je důležité vytváření a posilování vazby mezi dítětem a matkou, resp., jeho rodiči,
- že dvouleté dítě se často ještě neumí zapojit do kolektivu ap.,
To všechno jsou určitě zcela validní argumenty. Pokud by někdo někdy chtěl zavést povinnou návštěvu školky pro dvouleté děti, tak budu jeden nejhlasitěji protestujících, protože to je pochopitelně absolutní blbost.
Na druhou stranu mi přijde stejně tak nesmyslné protestovat proti tomu, aby rodiče měli mít možnost dát i dvouleté dítě do školky, pokud to opravdu potřebují.
Někdy je dvouleté dítě vyspělejší než to tříleté
Mám možnost srovnávat své dvě děti. Dcera byla už mezi druhým a třetím rokem, sama doma s mámou, docela nespokojená. V okolí není moc dětí podobného věku, a bylo na ní vidět, že už potřebuje nějaké „kamarády“. Proto začala už poměrně brzo chodit do školky – zpočátku jen do soukromé, na 3 – 4 hodiny denně, jednou nebo dvakrát týdně. Až postupně trochu více, a nikdy to nebylo více než na 3 dny v týdnu. Ale později už ve školce občas i spala (což si vynutila sama, protože se jí nelíbilo, že ona musí po obědě domů a ostatní děti si jdou číst pohádku).
U syna jsme naopak byli v jeho 3,5 letech docela ustaraní, jak to ve školce zvládne. Sice už se také doma nudil, zvlášť když sestra byla celý den pryč, ale ve školce se mu zpočátku moc nelíbilo, ale postupně si zvykl (a jasně, že jsme ho nijak nenutili, měl docela dost dlouhou zvykací dobu).
Takže děti jsou individuální. Některé dítě může být na školku „zralé“ už ve 2,5 letech, jiné bude mít problém ve 3 nebo i ve 4 letech.
Být s dítětem co nejdéle doma? Určitě, když si to můžete dovolit
V odkazovaném článku a petici, se také myslím trošku střetává dobrá myšlenka, co je pro dítě nejlepší s tím, jaká je často ekonomická realita. U nás byla manželka doma s dětmi poměrně dlouho, vlastně až do doby než měl syn 4,5 roku. Tedy víc než rok po tom co začal chodit do školky. I kvůli tomu, že první rok ve školce bývá náročnější a děti si prodělávají různé nemoci.
Nemuseli jsme to ale nijak řešit, můj příjem to bezproblémově pokrýval.
Ekonomická realita skutečného života je ale často jinde
Hodně lidí ale žije v úplně jiné ekonomické realitě, než já. A přijde mi, že i než většina těch nejhlasitějších odpůrců toho, aby dvouleté děti chodily do školky, patří spíše do střední třídy, než aby museli řešit každou korunu.
Když je žena na mateřské, tak v ideálním případě dostává do 3 roků dítěte nějakých 7600 Kč. I pokud to není zrovna samoživitelka, ale prostě má jen smůlu na nějaký „slabší“ region, kde jsou nízké platy, tak může mít taková rodina společně s příjmem manžela třeba 20 tisíc korun nebo i o dost méně. Jen za minimální mzdu (11000 Kč, pracuje přes 100 tisíc lidí). A to je myslím dost málo.
A co když se jedná o samoživitelku? Za 7600 uživit sebe a dítě? To je skoro zázrak že to někdo zvládne. Ne každý má rodinu nebo někoho, kdo by mu s tím pomohl.
Pravda, v takovém případě by asi měla nárok i nějaké další sociální dávky, ale asi ani tak by to nebyl žádný zázrak. Něco málo o tom vím, a taková ta obecně rozšířená představa, že když někdo nepracuje, tak od státu dostane 15 – 20 tisíc na sociálních dávkách je absolutně mimo realitu.
Myslím, že v ČR budou desítky tisíc sociálně slabších rodin, nebo žen, které jsou samy s dítětem/dětmi (na které se jejich otec vykašlal a neplatí alimenty). Proč by taková žena neměla mít možnost dát i dvouleté dítě, třeba na půl dne do školky, aby mohla jít někam alespoň na půl úvazek.
Co potřebuje dítě víc? Svoji matku nebo mít co jíst a kde bydlet?
Je hezké hlásat vznešená prohlášení o tom, jak dítě potřebuje matku. Ale dítě myslím potřebuje hlavně najíst a mít co na sebe. Přijde mi mnohem lepší, když stát zajistí lidem s nízkými příjmy hlídaní pro děti (byť to není z pohledu rozvoje dítěte zcela ideální situace), než kdyby místo toho zaváděl nějaké nové sociální dávky.
Přístup – „Jste na tom finančně šatně, chcete pracovat a mít peníze navíc? Fajn, my vám budeme garantovat, že vám pohlídají dítě, když to budete potřebovat.“ – mi přijde více než rozumný. Jasně, vždycky se najde skupina rodičů, kteří pak budou dávat dítě do školky jen proto, aby od něj měli na půl dne pokoj. Ale i v tom případě – co je lepší? Když posadí takto malé dítě doma před televizi, aby je nerušilo, nebo když bude takto malé dítě ve školce, kde se mu bude alespoň trochu věnovat nějaká hodná „teta“?