Branná v Jeseníkách, krásná příroda, kopce, prostě nádhera

Branná – Jeseníky: víkend v nádherné přírodě

Celkem nedávno jsem zůstal pár dní sám doma. Manželka s dětmi byla u svých rodičů, a já měl volno „sám pro sebe“. Takže mě napadlo vyrazit na pár dní do přírody. Dřív – ještě jako student – jsem poměrně často jezdil sám, nebo s kamarády někam ven. Nejčastěji jen tak pod širák, ale občas i pod stan, nebo na nějaký cyklo výlet.

Od doby, co jsem skončil školu, a začal pracovat, se mi podobným způsobem povedlo vyrazit do přírody snad jen 2x. Částečně je to dáno tím, že když člověk chodí do práce, tak už nemá tolik volného času, a hlavně posledních skoro pět roků na to nebylo ani moc prostoru. Mám dvě děti 4,5 a 2 roky a s těmi se moc pod stan jezdit nedá. A nechávat doma pravidelně manželkou samotnou s dětmi zase není moc fér. Už se docela těším, až budou děti ještě kousek větší na to, aby se s nimi dalo někam vyrazit.

Vzhledem k tomu, že bývalí kamarádi ze školy už dávno zmizeli bůh-ví kde (nejsme moc v kontaktu), a v okruhu těch současných není tak moc lidí, kteří by ocenili pár dní bez teplé sprchy, vyrazil jsem nakonec sám. A docela jsem si to užil. Pokusím se to nějak bodově shrnout.

Vybavení na pobyt v přírodě, aneb „Pražák vyráží do přírody“

Jako student jsem jezdil ven se starou krosnou, „dekovým“ spacákem, celtou a jednou sadou náhradního oblečení (takže v batohu pak zbývala spousta místa na „energetické chmelové nápoje“ či něco silnějšího.

Dneska už jsem přece jen trochu zpohodlněl, a možná i trochu zmoudřel, proto si beru i takové věci jako třeba lékárničku, čímž jsem se dříve moc nezatěžoval. Takže moje výbava do přírody trochu „nabobtnala“. Naštěstí ale díky tomu, jak se za posledních pár let změnily materiály, se to na váze až tak moc neprojeví. Takže co jsem to vlastně všechno táhnul sebou:

  • Batoh (objem 55 L) – není přehnaně velký (což mě nutí hodně přemýšlet nad tím, co tam vše nacpu) mám ho už asi 4 roky a jsem s ním bez výhrady spokojený, díky skvělé konstrukci se ta váha krásně rozloží
  • Spacák – ten mám také již delší dobu, ale nejsem s ním moc spokojený, je to nějaká letní verze, sice je hodně malý a lehký, ale jakmile se – i v létě – udělá nad ránem trochu chladněji tak je v něm pekelná zima
  • Nafukovací karimatka – tou jsem nadšený, pořizoval jsem si ji asi před dvěma roky a dodnes ji „obdivuji“. Proti těm klasickým „pěnovým“ co bývaly za mých „mladých“ let je neskutečně pohodlná, spaní skoro jako na posteli a při tom zabere méně místa, než ta pěnová
  • Stan = ten jsem si pořizoval letos, a to hlavně z důvodu, že počasí v době mého výletu bylo dost nestabilní, a hrozilo, že v noci bude pršet, vybral jsem si (bez velkého hledání a studování) tento model: Coleman Aravis 2, cca 2,5 kila, když jsem ho poprvé stavěl tak mě trochu vyděsil, je tam spousta lanek a kolíčků, ale jinak se v něm spí fajn a prošel i testem v dešti, jsem s ním spokojený
  • Nůž, čelovka, mapy, lékárnička apod. drobnosti
  • Náhradní oblečení (jen omezeně)
  • Nepromokavé oblečení – leká bunda a kalhoty, které se dají velmi snadno přetáhnout přes oblečení, ideální když vás nečekaně přepadne déšť někde v lese, a spolehlivě vydrží
  • Lahev na voduKatadyn My Bottle 800 ml = to pro mě byla celkem novinky, lahev s dvojitým filtrem, která by měla umožnit „vyrobit“ pitnou vodu z téměř jakéhokoliv vodního zdroje, to za mých „mladých“ let nebylo, to jsme se spoléhali na přírodní zdroje (přece jen chystám se do Jeseníků, kde se celkem i dá narazit na pitnou vodu v přírodě) nebo čas od času jsme doplňovali lahve někde v civilizaci
  • Repelent – vzhledem k tomu, že mám pro všechen kousací hmyz velkou přitažlivost, tak jsem zvolil Life Systems Expedition Plus 100+ Spray 100ml, ten se mi velmi osvědčil, zatímco klasické repelenty (ať už přírodní na bázi citrónové trávy či jiných podobných přírodních látek, nebo klasická chemie jako Diffusil) mají dost omezený účinek, už po pár hodinách nebo po chvíli pocení mě hmyz zase žere, tento repelent se fakt vyplatil (i za tu cenu)

To je tak zhruba +/- vše, samozřejmě ještě nějaké jídlo, a nějaké drobnosti typu mobil, hodinky, apod.

Příjezd do Branné

Branná, okres Šumperk, je „na začátku“ Jeseníků. Jen kousek od Branné je Ostružná a také Ramzová, kde jsou vleky, sjezdovky a hezké kopce. Samotná Branná je cca 650 – 680 m nad mořem. Okolní kopce (alespoň ty co jsem měl v plánu navštívit) jsou v rozmezí 900 – 1100 m nad mořem.

Vzhledem k tomu, že jsem dopoledne potřeboval ještě něco řešit v Praze, vyrážel jsem až celkem pozdě a příjezd do Branné jsem měl v 18:30. Tedy tak akorát čas vylézt si někam do lesa na kopec a najít si místo na přespání. Venku se po osmé začíná šeřit a kolem půl desáté už je tma, v lese mezi stromy i o něco dříve.

První čas trasy na první den vedla údolím kolem říčky Branné a následně podél Klepáčského potoka. Více-méně po rovině nebo lehce do kopce. Legrace to začala být, až když jsem začal stoupat na kótu 947 m a následně pak na Černavu (viz mapka).

Upřímně, nečekal jsem, že jsem na tom s fyzickou kondicí tak špatně. Jasně, už mi není 18 roků, kdy jsem byl v podobném terénu schopný za den ujít 40 – 50 kilometrů. Ale nečekal jsem, že mě tak odrovná jeden „kopeček. Když jsem se dostal na kótu 947, tak jsem musel asi 10 minu vydýchávat, než jsem se byl schopný rozhlédnout kolem sebe a ocenit ten nádherný výhled.

Tak tohle byla moje trasa pro první den - cca 7,5 km a převýšení asi 500 metrů (start v 574 m n.m. a konec na 1102 m n.m.)

Tak tohle byla moje trasa pro první den – cca 7,5 km a převýšení asi 500 metrů (start v 574 m n.m. a konec na 1102 m n.m.)

Noc v lese pod širákem / ve stanu

Naštěstí jsem se vydýchal a zvládl jsem pak ujít ještě asi ten 1,5 km až nahoru na Černavu, kde jsem se „utábořil“. Protože to vypadlo všelijak, postavil jsem si stan, i když bych dal přednost spát venku. Vzhledem k tomu že před mým příjezdem do Branné byl asi pořádný slejvák, tak v lese bylo všechno mokré. Takže jsem se ani nepokoušel rozdělávat oheň. Ne že bych to nezvládl, ale ani jsem ho na nic nepotřeboval.

Chvíli jsem tam poseděl a koukal na to, jak se stmívá a pak i na hvězdy. Po delší době strávené v Praze už jsem zapomněl, jak je nádherná noční obloha, když jste daleko od velkých zdrojů světelného smogu.

Obecně to mám v Branné hodně rád, jsou tam krásné kopce, lesy, sice je tam i dost „civilizace“ jako třeba větrníky u Ostružné, nebo vás tam v noci při spaní v lese bude ručit houkání vlaku, který projíždí dole v údolí, ale stejně to má něco do sebe.

Nebudu už ani popisovat zbytek toho výletu, nebo se k tomu vrátím někdy jindy, už jsem toho napsal myslím dost :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *