Kdy půjdou děti do školy? Platí, že v druhé polovině května? Nebo letošní školní rok dokončí z domu, a škola začne zase až v září?

Kdy se otevřou školy? V květnu nebo až v září?

Vláda má údajně v plánu postupně uvolňovat omezení spojená s bojem proti epidemii koronaviru.  Kdy půjdou děti do školy? Platí, že v druhé polovině května? Nebo letošní školní rok dokončí z domu, a škola začne zase až v září? Jak to ve finále bude?

Těžko říci, co má vlastně vláda v úmyslu. Jeden den hrdě prohlásí, jak se bude uvolňovat. A druhý den si stěžují, že se lidi hromadí v hoby marketech, a že takhle to dál nejde.

Navíc je naprosto běžné, že ministr zdravotnictví dopoledne prohlásí, že to bude nějak. Ještě během odpoledne, ale Prymula z krizového štábu prohlásí do médií něco úplně jiného. A nakonec druhý den Babiš, část z toho zamítne, jako nesmysl, další věci změní, takže to má být zase vše jinak. Naprostý komunikační chaos.

Každopádně ale podle toho, co se čas od času objeví v médiích, by se do škol mělo jít snad ještě v květnu (pořád se mluví o druhé polovině května). Jak to bude přesně vypadat, je dost nejisté. Budou děti chodit v rouškách? I v mateřských školách a na prvním stupni základních škol? Opravdu? Co svačiny, obědy, přestávky?

Petice, aby se šlo do školy až v září

Nedávno se objevily petice, ab se do škol šlo až v září (viz třeba zde nějaké info). Údajně ji mělo podepsat několik desítek tisíc rodičů. Osobně si tedy myslím, že polovina podpisů budou studenti, kterým se nechce zpátky do školy, ale budiž.

Některé důvody, proč by děti neměly chodit v tomto školním roce do školy, jsou relevantní:

  • Roušky v mateřské škole jsou nesmysl
  • U prvního stupně jsou roušky diskutabilní
  • Hodně učitelů je starších = riziková skupina
  • Online výuka nějak funguje
  • Není to oblast klíčová pro chod státu

Další důvody, proč by v tomto školním roce měly školy zůstat zavřené jsou i zde. To se zase pro změnu ozývají učitelé.

A co petice, aby se školy otevřely co nejdřív?

Přestože, jsou některé argumenty, proč by školy měly zůstat zavřené relevantní, je i řada důvodů, proč by se školy měly otevřít co nejdřív:

  • Online výuka moc nefunguje, pro řadu učitelů to znamená jen jednou za týden poslat email, a nazdar, žádná online výuka, žádné vysvětlování, nulová snaha, nulová aktivita
  • Motivace žáků i rodičů k online výuce s postupem času klesá
  • Hodně rodičů nemá kvalifikaci/sklil vysvětlit dítěti učivo tak kvalitně jako učitel
  • Hodně ekonomicky aktivních rodičů je blokováno doma
  • Ošetřovné musí stát neskutečné peníze (mají ho jak zaměstnanci, tak OSVČ, budou to nejspíš jednotky/desítky miliard měsíčně)

U nás online výuka nefunguje

Můj osobní názor je jasný. Děti by měly jít zpátky do školy. Ne za každou cenu, ale jakmile to bude možné, tak ano. U nás online výuka moc nefunguje. Máme dvě děti, druhá a čtvrtá třída, celkem tři různé učitelky (dvě třídní + jednu na angličtinu). Všechny pouze jednou týdně pošlou email se seznamem, co mají děti udělat. A nic víc.

Dotazy na online výuku byly odmítnuty (je to složité, všichni nemají tu možnost, špatné připojení, nedostatek techniky, prostě hledání důvodů, proč to nejde a ne důvodů, jak by to mohlo jít). Ani je nenapadne, že by se připojil ten, kdo může? I kdyby to měla být jen polovina dětí, bylo by to lepší než nic. Nebo, že by to nebyla živá výuka, ale každý by si pustil video s výkladem, až by měl čas/možnost.

Nevím, co naše paní učitelky dělají během epidemie, ale naše děti rozhodně neučí.

Rodiče, učte si svoje děti sami, my učitelé na to kašleme

Dost mě dostalo, když nám v jednom emailu paní učitelka zdůraznila, že začínají novou látku, ať to s dětmi pořádně probereme. To jim nemohla alespoň nahrát video, aby si to pustili ze záznamu, když to nejde naživo? Co já si asi tak ještě pamatuji z pravopisu pro 4 třídu? Mám pocit, že jsem tomu nerozuměl ani tehdy, natož teď. Dceři to nějak vysvětlím, ale bude to správně? Odnese si z mého výkladu to co má?

Učitelé nejsou jediná riziková skupina, která musí pracovat. Proč právě oni mají mít úlevu? Proč má mít učitel 100% platu a na učení dětí s prominutím kašlat (věřím, že moje zkušenost není plošná, že jsou i ti kdo se snaží).

Co má dělat rodič, který by chtěl chodit do práce, ale nemůže, protože mu nemá, kdo jiný pohlídat děti. A tak má jenom 60% platu (ve výsledku je ošetřovné i o něco méně).

Pokud chtějí být učitelé doma, ať jim také adekvátně změní plat. Zajímalo by mě, kolik z nich by si to rozmyslelo, kdyby měli mít jen 60% platu. (viz. Část učitelů nechce brzký návrat do škol, starší se bojí o své zdraví)

Líbilo se mi pár komentářů v různých diskusích:

Mm… Jsem učitel na gymnáziu a otec syna ze 4. třídy. Distanční výuka je lepší než nic, to samozřejmě, ale efektivita není moc velká a v čase klesá. Jednak je obtížné zjistit skutečnou zpětnou vazbu, zejména od těch co se nemají náladu ozývat a ptát. Pedagog je zavalen desítkami a stovkami pracovních listů. Jednak motivace studentů klesá, chybí jim jasný řád, zaměření kolektivu na stejný problém a cíl, spolužáci… Není možné realizovat soutěže, olympiády apod. V biologii poznávačku, ve fyzice pokusy…Diskuse idnes.cz

A co si třeba zjistit, na kolika školách pořádně online výuka funguje? U nás online výuka spočívá v tom, že učitelka zaslala v pondělí emailem materiály a tím to končilo. Žádná zpětnou vazbu nechtěla s tím, že rodiče jsou snad schopni si dítě pohlídat. Až po několika urgencích od rodičů zavedla minimální zpětnou vazbu zasláním 2-3 naskenovaných listů týdně. Skutečnou online výuku přes skype či zoom odmítla, sice chápu, že ne všichni tuto možnost mají, ale mohla to aspoň zkusit.Diskuse idnes.cz

Takto se fungovat opravdu dlouhodobě nedá, já od 7 do 15h pracuji, žena má na starosti ještě dvě mladší děti, které neustále ruší a soustředěnost toho nejstaršího je mimo školní prostředí mizivá…. Co mu ve škole trvá 10 minut, doma trvá hodinu.Diskuse idnes.cz

Fascinuje mě, jak se stále hledají důvody, proč to nejde. V jiných profesích také pracují starší a nemocní lidé a chodí normálně do práce. Kdybychom takhle uvažovali všichni, tak zavřou lékaři (naše dětská má necelých 60), obchody (pokladní často důchodkyně), v nemocnicích se v některých časech o sebe pacienti budou starat sami…. Taky mám kolegyni necelých 60 a druhou s chronickým onemocněním, byly chvíli na nemocenské, ale teď už stojí v první linii, abychom zajistily zdravotní péči v našem malém městě. A já bych si zase přála, aby učitelé zajistili pedagogickou péči pro mé 3 děti. V našem případě distanční výuka příliš nefunguje.Diskuse idnes.cz

Učení z domova asi klidně, ale všichni hezky v 8:00 u video vyučování a s přestávkami se takhle učit do 15:00, neustále být online a řešit dotazy žáků apod. Ne že to učení bude probíhat tak, že jim učit pošle na začátku týdne seznam kapitol v učebnici, které si mají přečíst.Diskuse idnes.cz

Synovi sám vytvářím většinu výuky, protože naše paní učitelka se hodila do prázdninového režimu za 100 % platu. Pohodička. Věřím, že by si to ráda protáhla až do září…Diskuse idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *