Změna zimního času na letní = 30. 3. 2014 (poslední neděle v říjnu 2014)

Změna času ze zimního na letní v roce 2014

Tak, a už je to zase tady. Za pár dní se bude zase měnit čas. Bude to změna ze zimního času na letní čas. Takže přijdeme o hodinu spánku (ve dvě ráno se najedou, posunou hodiny na třetí hodinu). Odpoledne pak ale bude déle světlo. K čemu je vlastně dobrá tahle změna času, kterou podstupujeme dvakrát za rok? A není už na čase tenhle pradávný z(loz)vyk zrušit?

Kdy se mění čas v roce 2014?

Ve chvíli, kdy tohle píšu, tak už zbývá jenom pár dní. V noci ze soboty na neděli 30. Března 2014 se posunou ručičky hodin dopředu (2:00 –> 3:00) a budeme tu mít zase na půl roku letní čas. Tak jako každý rok, už pár desítek let.

Změna času v roce 2014

  • Změna zimního času na letní = 30. 3. 2014 (poslední neděle v březnu 2014)
  • Změna letního času na zimní = 26. 10. 2014 (poslední neděle v říjnu 2014)

Podobě jako my trpí změnou času většina Evropy. Střídání letního a zimního času totiž platí skoro ve všech evropských státech. Výjimkou je jen Island, Rusko, Bělorusko, a Grónsko. Letní čas mají ale i třeba v Americe. Třeba v USA je ale letní čas (Day Light Saving Time, DST) posunutý oproti tomu evropskému. V USA už tak mají změnu za sebou (druhá neděle v březnu). Na zimní pak budou přicházet o týden později (první neděle v listopadu)

K čemu je dobré měnit čas 2x za rok?

Osobně mám za to, že tahle pravidelná změna času je už jenom historický přežitek. Asi se z toho stala nějaká tradice, která už s realitou nemá vůbec nic společného.

Původně bylo hlavním důvodem pro zavedení změny času na zimní a letní především to, aby se ušetřila elektrická energie. Tím, že se mění čas, tak údajně není potřeba večer tolik svítit. Podle aktuálně dostupných údajů už ale tohle dávno neplatí.

Když se podíváte třeba jen do wikipedie (zde), tak je tam mimo jiné uvedeno:

Podle měření zaměstnanců Pražské energetiky je úspora elektrické energie pouze v období okolo rovnodennosti v rozsahu jednoho procenta, v letních měsících nemá letní čas na spotřebu elektrické energie v podstatě žádný vliv, protože přirozené osvětlení je i tak dost dlouhé a prodloužení letního času do října znamenalo v porovnání s předchozími roky ztrátu, protože ztráty za říjen se vyrovnají úsporám za září.

To se myslím dá odvodit i s trochou zdravého rozumu. Když vezmu naši běžnou domácnost = lednička jeden 24/7 bez ohledu na roční období, pračka je také používána bez ohledu na to jestli je léto nebo zima. Počítače, televize, herní konzole, kuchyňské spotřebiče apod. Ty v součtu mají násobně větší spotřebu než to co se spotřebuje na svícení. Takže jakékoliv úspory ve spotřebě elektřiny na svícení se v celkové spotřebě ztratí, protože to nutně budou jen drobné výkyvy.

Změna čas a lidský biorytmus

Takže jediné, co nám změna času přináší, jsou pravidelné změny, kterým se musí naše tělo přizpůsobovat. Na někoho změna času působí výrazněji, na někoho méně. Mě osobně tahle změna času až tak velké problémy nedělá, ale třeba u svých dětí vidím, že jim trvá i 2 týdny, než se jejich tělo přeprogramuje na nový biorytmus.
v době počítačů a elektroniky s tím většina zařízení naštěstí poradí sama

Existují dokonce i vědecké studie, kde se prokázalo, že lidé po změně času častěji trpí bolestmi hlavy, zmateností a jsou více stresováni. V některých případech může spánková deprivace po změně času přetrvávat až několik dní. Četl jsem dokonce, že nějaké výzkumy prokazují zvýšený výskyt infarktu myokardu v období, kdy se mění čas (resp. v období změny ze zimního na letní, kdy lidé přijdou o jednu hodinu spánku).

K čemu je to tedy dobré?

Nevím, marně přemýšlím, proč se tahle tradice pořád ještě udržuje. Divím se, že mocná EU, která má jinak tendenci „kecat“ do všeho ještě tyhle změny času nezrušila. Ekonomický efekt bude dle mého spíše negativní. Když vezmu, o kolik se musí nutně snížit produktivita lidí v týdnu, po změně času, nebo kolik lidí dorazí později do práce.  Nebo kolik času vezme přenastavit všechny hodiny (ano v době počítačů a elektroniky s tím většina zařízení naštěstí poradí sama, ale vždy se v mém okolí najdou alespoň troje hodiny, které je nutné přenastavit ručně).

Určitě by se dalo započítat i to, kolik si tahle změna vyžádá práce různých programátorů a správců různých IT systémů, kteří tuto změnu musí mít nějakou ošetřenou, reagovat na to že se jim mění čas.

Nenašel jsem nikde žádná spolehlivá data, která by se tohle snažila nějak kvantifikovat, ale troufám si odhadovat, že tyto náklady budou větší než malé :). Ve výsledku mi tedy pravidelná změna času přijde jako poměrně ztrátová tradice. Na vánoce, velikonoce nebo jiné svátky tady máme alespoň benefit v podobě toho že lidé více utrácí. Ale změna času?

  4Comments

  1. Mirek   •  

    Asi by stálo zato, odstranit takové chyby, jako je uvedení údaje
    „Změna zimního času na letní = 30. 3. 2014 (poslední neděle v říjnu 2014)“
    v odstavci Změna času v roce 2014.

    Zřejmě by stačilo si to po sobě pečlivě přečíst.
    Zdravím
    🙂

    • admin   •     Author

      Zdravím, díky za upozornění, opravil jsem to.

      Jinak četl jsem to po sobě 2x, ale tohle je prostě slepota, moje „čeština“ je na nic, hodně se spoléhám na kontrolu pravopisu ve Wordu a takovéhle věci pochopitelně neodchytí. Když něco napíšu tak si to pak s odstupem nějakého času ještě jednou přečtu, ale i tak to není ono. I z práce mám zkušenost, že sebelepší „psavec“ potřebuje korektorku, která mu tam vždycky něco najde, i kdyby to měly být jen blbé čárky = já bych se psaním fakt živit nemohl 🙂

  2. Jirka   •  

    Vždycky se tvrdilo, že na změnu času dojel Franc Josef, Hitler, komunisti. Doufám, že tradice bude pokračovat a stejně na smetišti dějin skončí i tito moci páni v čele s EU.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *