Proč jsou na lampách veřejného osvětlení hodiny?
Nedáno jsem přemýšlel, proč jsou ještě dnes na různých veřejných místech tolik vidět hodiny? Chápu, že je to do značné míry dáno historicky. Přece jen před 100 lety asi kapesní nebo náramkové hodinky patřily mezi celkem cennou věc (a ještě před tím, v době ruční výroby, nebo v době začínajících manufaktur, to byla určitě hodně cenná věc), takže mělo smysl, aby na veřejných prostranstvích, na nádražích nebo na kostelech byly hodiny. Protože jinak lidé neměli moc šancí zjistit aktuální čas.
K čemu je to ale dobré dnes?
Všude kolem mě je „přehodinováno“
Celkem také nechápu až „obsesivní“ mánii některých výrobců všude, kde je to jen trochu možné nacpat digitální hodiny. Na mikrovlnce, na sporáku, na ledničce, na různých přehrávačích (CD, DVD, video, TV) apod. Další hodiny jsou na mobilu, na počítači, na různých „chytrých“ hodinkách apod.
Jen doma, když vezmu náš hlavní pokoj (obývák + jídelní kout + kuchyně), jsou v jedné místnosti asi patery hodiny. Kamkoliv jdu, tak mám neustále po ruce alespoň dvoje hodiny (na ruce a na mobilu).
Proto mě zaráží, proč má ještě dnes, někdo potřebu instalovat hodiny, na veřejná prostranství.
Hodiny na veřejných prostranstvích
Kde mají podobné hodiny smysl:
- Tam kde je to dáno historicky – nádražní budovy, kostely, orloje
- Tam kde mají nějaký praktický smysl – na nádraží, zastávce hromadné dopravy, na úřadu, v čekárně praktického lékaře apod.
- Tam kde to dává nějaký estetický smysl – součást designu
Ještě uznám to, že někde jsou již hodiny nainstalovány, tak by bylo zbytečné je odstraňovat. Ale instalovat nové?
Proč na ulici instalují nové hodiny?
V jedné z ulic, kterou skoro každý den procházím, posledních pár měsíců probíhala velká rekonstrukce. Nové inženýrské sítě, nové chodníky, nová silnice. Součástí toho pak bylo i nové veřejné osvětlení, lavičky, odpadkové koše. A ejhle. Na začátku a na konci ulice se na sloupu veřejného osvětlení objevily nově nainstalované hodiny. Klasické, ručičkové. Proč proboha?
Není to žádný designový zázrak. Více-méně „klasická“ krabice která má několik ciferníků do všech stran. V ulici není ani jedna zastávka hromadné dopravy. Tak k čemu je to dobré?
Chápu, že si je tam architekt nakreslil, a počítám, že to v celkových nákladech na kompletní rekonstrukci ulice, byla jen zanedbatelná položka, ale přijde mi to naprosto zbytečné. Vyhozené peníze.
Kolik stojí údržba a provoz veřejných hodin?
Docela by zajímalo, kolik je po Praze veřejných hodin? Ty jsou tady vidět na každém kroku. Jsou jich stovky nebo tisíce? A kolik ročně město stojí jejich údržba. Opravy, seřizování (mají tyhle hodiny vůbec vyřešenou automatickou změnu času, nebo to musí 2x za rok někdo oběhnout?), náhrady když jsou poškozeny vandaly nebo jen nepřízní počasí. Jsou to jen desítky nebo stovky tisíc korun? A nejsou to úplně zbytečně vyhozené peníze?
Tam, kde už hodiny jsou nainstalovány, bych je klidně ponechal. Ale rozhodně bych byl proti instalaci nových „krabic“ s časomírou. Je to myslím stejný anachronismu jako kdyby si majitel nové hospody před vchod umístil žlab s vodou pro koně. Dřív to bylo také obvyklé před každým „zájezdním“ hostincem. A dnes už to tak nějak není potřeba.
Veřejné osvětlení je taky anachronismus, každý má dnes přece svoji baterku. A taky bych zrušil divadla i filmy. Každý si dnes přece může zahrát nebo natočit svoji scénku, herci jsou anachronismus.
Ale vážně. Dnes už prostě není starověk, aby člověk dělal od svítání do soumraku na poli a jinak by ho čas nezajímal. Civilizovaný člověk prostě žije v časové osnově a veřejné hodiny patří k civlizaci stejně jako veřejné ulice, veřejná doprava, veřejné osvětlení… Spíš se divím, jak je v dnešní době možné, že jsou třeba v Praze i takové zastávky MHD (mnohdy i docela významné přestupní uzly), kde nikde na dohled žádné hodiny nejsou. To by dnes už přece měla být samozřejmost. Nežijeme v době formanských povozů.
Dalším krokem zpět je, že většina hodin je dnes bez ukazatele sekund. Co v 80. letech už začínalo být samozřejmé, zase vymizelo. Místo digitálních hodinek dnes už normální lidé používají jen mobil, a naprostá většina mobilů v defaultním nastavení zobrazuje jen hodiny a minuty. Moderní civilizace zůstala dnes snad už jen v metru.
Mimochodem, dříve bývaly hodiny v každé slušné samoobsluze. Stejně jako bylo normální, že zboží tam bylo uspořádané logicky, přehledně a prakticky. Supermarkety bez hodin (jako pokus, aby tam zákazník zůstal déle, než tam chce zůstat) a nutící svým uspořádáním zákazníky chodit kolem těch regálů, kam vůbec nechtějí a kde nic nepotřebují, jsou pro mě symbolem dnešní „šmejdské“ doby. (Ty dřívější doby byly šmejdské zase jiným způsobem, aby mě snad někdo nepodezíral, že opěvuji socialismus.)