Datová schránka pro OSVČ, jak na to a k čemu je to dobré?
Pokud nevíte, co je to datová schránka, tak se tím netrapte, zavřete tuhle stránku, zapomeňte na to, že jste o datové schránce někdy slyšeli ,a žijte šťastný život až do smrti J. Pro ty kdo už datovou schránku mají, platí skoro to stejné. Pro zbytek, co datovou schránku nemají, nabízím pár informací – osobní zkušenost se zřízením datové schránky a s jejím používáním.
K čemu je dobrá datová schránka?
Datové schránky byly již před delší dobou zavedeny jako nástroj pro komunikaci se státní správou. Někdo (právnické firmy, notáři apod.), mají datovou schránku ze zákona povinně, ten zbytek (živnostníci, nebo běžné fyzické osoby si ji mohou nechat zřídit dobrovolně (i když jsem zaznamenal různé informace že dříve nebo později budou datové schránky povinné pro všechny živnostníky)
K čemu je to dobré? Nechci se pouštět do rozebírání pro a proti. K tomu se dá najít na internetu mnoho lepších a lépe vyargumentovaných textů – jen namátkou třeba články pana Peterky publikované na webu Lupa.cz viz např.: http://www.lupa.cz/n/datove-schranky/#ic=text-labels&icc=datove-schranky
Čistě prakticky, já osobně jsem OSVČ, a díky používání reklamního systému Google Adsense mám povinnost podávat každý měsíc hlášení – Přiznání k dani z přidané hodnoty a Souhrnné hlášení VIES. Protože jsem líný někam chodit (třeba na poštu nebo na finanční úřad), tak jsem si již před časem zřídil datovou schránku.
Kolik stojí datová schránka pro OSVČ?
Nic, za zřízení datové schránky se nic neplatí. Stačí zajít na příslušné místo – například pobočku České pošty, která poskytuje služby CzechPoint, vzít si sebou všechny potřebné dokumenty a vše se dá vyřídit poměrně rychle a nic za to neplatíte.
Kolik stojí provoz datové schránky?
Opět nic – tedy pokud budete posílat datové zprávy úřadům, za posílání zpráv jiným fyzickým osobám se něco platí (kolik přesně netuším, dá se určitě najít v ceníku). Případně se platí něco za „doplňkové“ služby jako například datový trezor (zatím jsem nepřišel na to, k čemu by mě osobně byl dobrý) nebo třeba za konverzi datové zprávy do papírové podoby (to je celkem drahé).
Co je potřeba ke zřízení datové schránky?
K vyřízení datové schránky potřebuje OSVČ svoje osobní doklady a dále pak IČO. Já jsem si bral na CzechPoint i Živnostenský list, ale ten tam po mě nechtěli, na základě IČO si jsou schopní vše potřebné dohledat sami.
Zřízení je možné osobně – na CzechPoint nebo na podatelně ministerstva vnitra nebo poštou – budete potřebovat úředně ověřit podpis na žádosti, nebo elektronicky – je potřeba podpisový certifikát.
Osobně mi přijde nejjednodušší zajít na CzechPoint – i z toho pohledu, že u formuláře s žádostí jsem si nebyl jistý, jestli jsem tam vyplnil všechno správně.
Jinak více informací přímo na příslušném webu: www.datoveschranky.info
Česká pošta a moderní technologie
Pamatuji si, jak jsem si asi před 5 roky šel na českou poštu vyřizovat elektronický podpis. Tehdy to byl vážně vtipný zážitek. Strávil jsem tam asi hodinu, za mnou dlouhá fronta totálně naštvaných lidí a 3 zoufalé úřednice na druhé straně přepážky, které se snažili přijít na to, jak to vlastně funguje.
V případě datové schránky jsem měl buď štěstí na nějakou úřednici, která to nedělá poprvé, nebo se už u České pošty zlepšila úroveň školení zaměstnanců.
Myslím, že celé vyřízení na pobočce ČP trvalo tak 10 – 15 minut (nepočítám čekání ve frontě). Předal jsem vyplněnou žádost a doklady, slečna si to opsala do počítače, dala mi přečíst a podepsat papíry, které vypadly z tiskárny a bylo to.
V žádosti jsem zadal email, kam mi byly poslány přístupové údaje a než jsem došel z pošty domů, už jsem měl v emailu pokyny co dál.
Jediný zádrhel byl v pochopení toho, co po mě chtějí – byla mi přidělena nějaká virtuální obálka s kódem, přes kterou jsem si aktivoval vlastní datovou schránku což ve výsledku zahrnuje:
- ID virtuální obálky
- ID žádosti
- ID datové schránky
- ID uživatele
- Heslo
Všechny tyto údaje jsou jen změť čísel a písmena a pro pomalejšího jedince jako jsem já, je trochu obtížnější zorientovat se v tom, co a kam přesně zadat.
Používání datové schránky v praxi
Od zřízení datové schránky pravidelně každý měsíc otevřu daňový portál (adisepo.mfcr.cz), kde je možné vyplnit daňové formuláře elektronicky. Vyplním vše potřebné a na konci formuláře si zvolím možnost „uložit jako soubor pro odeslání přes datovou schránku“. Pak se přihlásím do datové schránky a pošlu zprávu, do které dám dvě přílohy.
Za cca rok používání schránky mi nepřišla jediná zprávy od úřadů – kromě dvou spamů od české pošty, kdy mi psali, že mi aktivovali datový trezor a následně mě otravovali s tím, že ta akce končí.
Také jsem zjistil, že úřady (konkrétně finanční úřad) nijak nepotvrzuje přijetí nebo správnost toho co jsem poslal. Když jsem jednou udělal chybu v datumu, tak mi paní z FÚ volala na mobil, abych se osobně stavil a řešili jsme to osobně. Čekal bych, že mi odpoví přes datovou schránku, ale asi to je pro ně moc složité.
Trochu mi chybí nějaké zpětné potvrzení typu „zprávy byla přijata v pořádku, a byla správně“
Tyhle informace jsou přesně to, co potřebuju :stručné, jasné a výstižné. Díky moc. ?
Děkuji za info,bylo to bezvadné a přehledné