Manželka se potkala s člověkem pozitivním na koronavir (COVID). Má nařízenou 14 denní domácí izolaci (karanténu). Nikam nesmí chodit. Pro mě ale žádná omezení neplatí. I když spolu jsme v jednom bytě.

Co dělat když potkám člověka s koronavirem – domácí karanténa a testy

V minulém týdnu se i ke mně „přiblížil“ koronavir. Už několik měsíců se mu úspěšně vyhýbám a teď ho domů „přitáhla“ manželka. I když jen teoreticky. Protože přišla do kontaktu s někým, u koho udělali pozitivní test na COVID, tak skončila na 14 dní v domácí izolaci.

Domácí karanténa, když potkáte někoho s pozitivním testem na COVID

Minulý týden se manželka uprostřed dne vrátila z práce. Poslali ji domů (stejně jako několik kolegů), protože předchozí den se zúčastnila jednání s kolegou, u kterého pak udělali pozitivní test na koronavir.

Takže hygiena nařídila, aby všichni zaměstnanci, kteří s daným člověkem, přišli do bližšího kontaktu, šli domů.

Pro manželku to znamená, že teď musí být 14 dní doma. Už jí udělali první test, který je negativní, ale musí čekat 2 týdny na druhý test. Pokud i ten bude negativní, tak zase bude moci fungovat bez omezení.

Domácí karanténa a omezení pro další osoby ve společné domácnosti

Na mě se ale kupodivu nevztahují žádná omezení. Mohu normálně chodit ven, nemám žádná omezení. Je pouze sada doporučení, které bychom měli doma preventivně dodržovat:

  • Manželka by měla nosit roušku i doma
  • Měla by být pokud možno v samostatné místnosti
  • Měli bychom používat dezinfekci (včetně dezinfekce toalety nebo koupelny po každém použití)
  • Manželka má zákaz chodit ven

Jak probíhá domácí karanténa a testy na COVID?

Manželku poslali v úterý z práce domů. Během odpoledne měla několik telefonátu. Část byla z práce. Tím, že je tam takto postižených více lidí, tak to tam centrálně někdo řešil/koordinoval a komunikoval i s hygienou apod.

Ozvali se jí i z hygieny a domluvili se na provedení testu další den. Měla na výběr dvě možnosti:

  • Dojet si sama do nemocnice na Bulovce – osobním autem (ne hromadnou dopravou)
  • Nebo být doma, s tím že za ní přijedou sami

Dostala i řadu protichůdných informací. Na lince Ministerstva zdravotnictví jí tvrdili, že může případně i na rychlý nákup do obchodu, nebo na zdravotní procházku, pokud bude mít roušku.

Z hygieny jí zase řekli, že musí být 14 dní doma, nosit roušku i doma, a že vůbec nesmí ven atd.

Druhý den poběhal test – stěr z nosních dutin. Byli tady dopoledne a už odpoledne jí telefonovali výsledek. Test je negativní.

Nyní ale musí 14 dní čekat na druhý test. U něj se dozví výsledek za 1 – 3 dny. Pokud i ten bude negativní, tak zase bude moci fungovat bez omezení. Tj. celkově to vychází na 2,5 týdne při negativních testech.

V zaměstnání má domluvený Home Office. Je z toho otrávená. Děti jsou ale naštěstí na táboře, a neměli jsme teď plánovanou ani žádnou dovolenou, takže to není až taková hrůza. I když být jednou v roce 14 dní bez dětí a nemoct nic společně podniknout je také otrava.

Jaký má smysl domácí karanténa?

Setkání s touto situací mě přinutilo zamyslet se nad tím, jaká mají smysl různá opatření ohledně koronaviru.

Když se podívám na aktuální situaci u nás doma. Na jednu stranu to dává logiku:

  • Manželka je sekundární kontakt, osobně byla v rizikovém kontaktu s nakaženým koronavirem
  • Existuje u ní určité riziko (byt zřejmě dost nízké) že se mohla nakazit
  • Takže je asi plně OK, že je na 14 dní v izolaci

Menší logiku už dává to, že já nejsem nijak limitovaný

Mezi tím, kdy byla manželka vystavena kontaktu s nakaženým koronavirem a tím, kdy se to dozvěděla, uběhlo minimálně 24 hodin. Během té doby, jsme s manželkou byli v běžném kontaktu (dost blízkém).

Nevím, jak rychle se případně člověk stává infekčním pro své okolí. Pokud je ale riziko přenesení infekce na další lidi už od začátku, pak by se omezení karantény měly logicky vztahovat i na mě.

Po tom co víme, že je zde nějaké riziko, jsme sice kontakt částečně omezili. Ale upřímně, vzhledem k tomu, že pracuji z domu, a trávíme tak nyní skoro 24 hodin v jednom bytě, je to dost sporné.

I ve větším bytě se nějakému bližšímu kontaktu prostě nevyhnete. A nějaká rouška nebo dezinfekce to rozhodně nevytrhne.

Takže pokud by náhodou byla manželka pozitivní (což se už částečně vyloučilo prvním testem), tak já bych se od ní mohl poměrně snadno nakazit. Pro mě ale žádná omezení naplatí, takže dokud by manželka neměla pozitivní test (což by znamenalo, že pak by otestovali i mě a nařídili mi karanténu), mohl bych koronavir klidně roznášet dál.

Koronaviru se nevyhnete

Tohle praktické setkání s COVID je zajímavé. Do teď, pro mě koronavir byl jen něco, o čem si čtu ve zprávách. A co se pro mě osobně, projevuje jen nepřímo (třeba tím, že jsem musel nosit roušku, nebo řešit domácí výuku s dětmi).

Z dané situace vyplývá, že případnému kontaktu s koronavirem se asi nedá nijak zabránit. Alespoň tedy, pokud chce člověk normálně fungovat. Můžete v MHD, na ulici nebo v obchodech nosit roušku. Stejně se ale nemusíte vyhnout bližšímu kontaktu s někým, kdo se mohl nakazit.

  1 Komentáře

  1. Otto   •  

    Dobrý den. Před 8 dny zůstal kvůli příznakům Covid-19 doma na úřadě jeden pracovník, před 6 dny druhý a včera další. U všech byla později prokázaná pozitivita. Je to důvod pro karanténu ostatních, když se s těmito lidmi setkávali krátce na chodbě či kuchyňce? Respirátor na sobě měli, ti nemocní nikoliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *