Jak vydělat peníze a nebýt chudý
Před pár dny mě zaujal seriál článků na Idnes.cz na téma chudoby v Česku (http://zpravy.idnes.cz/chudoba-v-cesku-0gg-/domaci.aspx?klic=64287). To, že třeba životní minimum jednotlivce v ČR je 3410 Kč, nebo existenční minimum jednotlivce je pouze 2200 Kč, už nějakou dobu vím. To, že samotná žena s dítětem, která je doma na mateřské/rodičovské, má často jen nějakých 7 – 8 tisíc korun na měsíc také vím. Ale že je na tom tolik lidí v ČR po finanční stránce tak špatně jsem netušil
Kolik je chudých lidí a rodin v ČR?
Podle údajů na indes.cz je v ČR asi 1,2 miliónu lidí, kteří spadají do kategorie „příjmové“ chudoby. Má se jednat o lidi, kteří mají měsíční příjem nižší než 10 220 Kč (samotný člověk) nebo nižší než 21461 Kč (čtyřčlenná rodina se dvěma malými dětmi).
A to je myslím poměrně hodně. Aby 10% lidí bylo považováno za chudé. Pravda, ono je to hodně o tom, jak se nastaví hranice toho, kdo už je chudý a kdo už ne.
Jsem tak chudý, jak se cítím?
Asi také hodně záleží na konkrétním případě – někdo s částkou 10 tisíc (resp. 20 tisíc) korun na měsíc „v pohodě vyžije“ (bydlí někde na vesnici, topí dřevem od známého z lesa, spoustu věcí si vypěstuje na zahradě atd.), pro jiného to znamená zaplatit nájem, a pak už mít jen pár stokorun na jídlo, na týden.
Osobně mám myslím nadprůměrné příjmy. Byť teda manželka nepracuje, a naše rodina žije jen z mého příjmu, pořád jsme na tom dobře. Uznávám, že s příjmem nad jeden milión korun čistého ročně, je polemizování nad tím, kdo je chudý a kdo ne dost „odvážné“. Na druhou stranu jsme i já poměrně dlouhou dobu žil s příjmem jen několik málo tisíc korun na měsíc, kdy jsem fakt musel přemýšlet, jestli moje jediné jídlo za celý den budou jen špagety s nejlevnějším kečupem, nebo jestli si tentokrát mohu dovolit koupit i sýr.
Jak vydělat peníze a nebýt chudý
Osobně zastávám názor, že velká většina lidí, může svoji finanční situaci vyřešit vlastní silou. Pravda, jsou případy, kdy to asi nejde (různá zdravotní postižení, nebo důchodci atd., teď ale mluvím především o lidech, kteří jsou v produktivním věku).
Osobně tedy moc nechápu, když si někdo stěžuje, že má málo peněz. Vždy se s tím přece dá něco dělat. Vždy se dá nějak zvýšit příjem, nebo alespoň omezit výdaje.
Jak vydělat více peněz?
Zastávám názor, že není žádný zázračný způsob, jak najednou, z ničeho nic, mít více peněz. Žádné zázračné tipy na investování, obchodování s akciemi nebo nějaké zaručené systémy jak sázet, a pořád vyhrávat, neexistují.
Mít více peněz jde jenom prací (či podobnými aktivitami). Mám i za to, že vždy (i v regionech, kde je vyšší nezaměstnanost), se dá najít lépe placená práce (byť to může znamenat ztrátu „pohodlí“ třeba kvůli nočním směnám nebo dlouhému dojíždění, to se ale dá po nějakou dobu vydžet). A i kdyby ne, vždy je lepší chodit do práce než se spoléhat na podporu.
Už jen z toho důvodu, že v práci se dá narazit na různé kontakty, díky nimž je možné najít lépe placenou práci. I u jednoho zaměstnavatele se dá postupně „vyrůst“. Já jsem asi nikdy nepracoval na jedné pozici déle než dva roky. Byť jsem pro jednoho zaměstnavatele pracoval i několik let. Vždy se ale po nějaké době, u daného zaměstnavatele, našla nějaká zajímavější, nebo lépe placená pozice. A většinou jsem se snažil dělat i tu mizerně placenou práci pořádně, poctivě a dříve nebo později si toho někdo všiml, a posunul mě někam dál.
Druhá věc je pak, že pokud mám málo peněz z hlavního pracovního poměru, tak si najdu nějaký další, doplňující zdroj přijmu. Osobně, dost často pracuji i 70 – 80 hodin týdně. Momentálně tedy sice jako OSVČ, kdy si pracovní dobu a množství práce určuji sám. Ale i když jsem chodil do zaměstnání, tak jsem si odpracoval svých 50 – 60 hodin týdně u zaměstnavatele a dalších 10 – 20 – 30 hodin doma. Po večerech, v noci nebo o víkendu.
Pozn.: Osobně nepracuji tak hodně proto, abych měl více peněz. Práce, kterou dělám, je současně můj koníček a uspokojuje mé různé potřeby. Není to jen čistě materiální záležitost. Chápu, že mnoho lidí nemůže tak mnoho pracovat, protože minimálně část svého času potřebují věnovat na uspokojování svých potřeb (koníčky, záliby, relaxace, rodina, děti) i mimo práci. A to nijak neodsuzuji.
Jak vydělat peníze na internetu
Navíc v současné době je mnoho různých způsobů jak vydělat peníze s pomocí internetu. To dříve nebylo. A teď ani omylem, nemám namysli, ty nejrůznější „podvody“, které se dají občas objevit na různých webech, kde slibují „zaručené výdělky na internetu, skoro bez práce“.
Peníze na internetu se dají vydělat třeba s pomocí prodeje věcí na Aukro nebo eBay. Každému se asi doma válí spousta nepotřebných krámů. A něco, co pro vás nemá žádnou hodnotu, může být pro někoho cenné. Stačí tyhle věci nafotit, sepsat zajímavé popisky a vše hodit na nějaký aukční server / online bazar.
Nebo hodně žen baví pletení, háčkování či jiné podobné práce. Chlap zase může umět vyrábět něco ze dřeva apod. Po ručně vyráběných výrobcích je obecně dost velká poptávka.
Jinou možností, jak získat peníze přes internet, je třeba pronájem pokoje v domě / bytě. Opět stačí nafotit byt a vystavit nabídku třeba na airbnb.cz. Je spousta lidí, kteří cestují po světě a nepřespávají v hotelech, ale právě u normálních lidí „na gauči“. Možná se z toho nedá zbohatnout, ale příjemné přilepšení to být může.
Podobných možností, jak si přivydělat nějaké peníze přes internet, se dá najít hodně.
Jak ušetřit peníze?
Další možností, jak si zlepšit finanční situaci, je určitě šetření. Četl jsem i nějaké studie, že paradoxně lidé, co mají jen málo peněz, umí často jen špatně nebo dokonce neumí vůbec šetřit.
Jde třeba i o to, že hodně lidí se dívá jen na cenu, a snaží se kupovat to nejlevnější. Ale dostat často to pak dopadá tak, že levné věci se ve výsledku spíše prodraží. Zatímco dražší věc může vydržet delší dobu, ta levnější je už za malou chvíli na vyhození (ale tohle neplatí obecně, je bohužel příliš mnoho předražených „šuntů“).
Určitě se vyplatí neutrácet za zbytečnosti. Na co mít nejnovější mobil za 10 – 20 tisíc korun, když stejnou funkci splní mobil za 6 tisíc a s trochou omezí i mobil za 4 tisíce. Proč chodit na jídlo do restaurace, když doma se dá uvařit i za 1/3 cenu toho co podobné jídlo stojí v restauraci.
Hodně lidí také platí zbytečně vysoké paušály za telefon, vysoké platby za elektřinu nebo plyn, i když by u alternativního distributora nebo mobilního operátora získali stejnou službu za mnohem méně peněz.
Proč také mít třeba v rodině dva oddělené účty a platit tak dvojnásobné poplatky, když mohu mít buď jeden účet, nebo rodnou nějaký účet bez poplatků.
Nesnažte se snít celého slona naráz
Chápu, že pro mnoho lidí, je jen obtížné řešit svou špatnou finanční situaci. Žijí ze dne na den, od výplaty k výplatě. A lepší finanční situace, je pro ně jen jakýsi „hrnec zlata“ na konci duhy, na který nejsou schopni dohlédnout.
Myslím, že nemá žádný smysl „snažit se rychle zbohatnout“. Nebo vůbec na něco takového myslet. Osobně pro toto často používám přirovnání, že „nemá smysl snažit se sníst celého slona naráz“. To je přece nemožné. Ale pokud si slona naporcujete na malé kousky, tak se vám ho za nějakou (byť i delší) dobu povede spořádat celého. Hezky kousek po kousku.
Takže nejlepší je začít postupně, krok po kroku. Vždy se zaměřit jen na jednu dílčí věc, a tu vyřešit. A pak pokračovat dál.