Lego Technic, aneb kdo si hraje, nezlobí
Před pár týdny jsem si chtěl udělat radost, a tak jsem si koupil stavebnici „LEGO Technic 42030 VOLVO L350F Kolový nakladač na dálkové ovládání“. A protože jsem byl hodný, tak mi pak ještě na Vánoce Ježíšek donesl druhou obdobnou stavebnici „LEGO Technic 42009 Mobilní jeřáb MK II“. Z obou dvou stavebnic jsem byl poměrně hodně nadšený.
Lego Technic – stavebnice pro děti i pro tatínky
Pokud mě paměť neklame, tak jako dítě jsem si legem snad nikdy nehrál. Patřím ještě ke generaci, kdy se lego jen tak nedalo koupit v obchodě. Takže jsem sice doma měl různé stavebnice, jako třeba Merkur, ale lego ne.
Zato moje děti mají doma poměrně velké množství lego kostiček. Nejprve to bylo, jen Duplo (Lego pro „malé“ děti), kterého jsme „zdědili“ velkou krabici a ještě něco přikoupily, teď už starší dcera začíná i s klasickým legem nebo Lego Friends).
Lego Technic je ale něco jiného. Narazil jsem na to spíše náhodou, když jsem hledal nějaké dárky na Vánoce pro děti. A hodně mě to zaujalo. Na Youtube se dá najít hromada různých videí, jak někdo skládal modely z této řady. I při vysokém zrychlení to je na dlouho. Ono přece jen 2 až 3 tisíce dílků na jeden model je docela dost, ale je na to hezký pohled jak to postupně přibývá.
LEGO Technic 42030 VOLVO L350F Kolový nakladač na dálkové ovládání
Tohle byla moje první stavebnice z řady LEGO Technic. Cena je kolem 5.000 Kč (+/- pár stokorun podle obchodu). Stavebnice má celkem 1636 dílků a doporučený věk je 11 – 16 roků.
Sotva jsem tuto stavebnici přinesl domů, hned jsem se na ni „vrhnul“. Moje zkušenost z prvního skládání je skvělá. Je to opravdu hezká zábava. Na Lego Technic oceňuji tu domyšlenost detailů. Součástí tohoto modelu je hned několik motorů. Nakladač může jezdit dopředu / dozadu, dále zatáčí doleva / doprava. Dále pak dává nakládací „lopatu“ (nevím, jak se to přesně nazývá) nahoru/dolů a nakonec ji také ještě vyklápí.
Jsou tam řešeny i na první pohled zanedbatelné detaily – jako třeba že model motoru má písty, které se při pohybu také pohybují nahoru a dolů. Prostě spousta detailů.
Jak se staví LEGO Technic 42030 VOLVO L350F
Přiznám se, že tento model jsem nakonec stavěl víc než 12 hodin čistého času (tedy skoro týden, postupně, po večerech). Úplně napoprvé se mi to také moc nepovedlo. Asi v druhé polovině modelu jsem zjistit, že jsem někde musel udělat chybu. Vzhledem k tomu, jak se na sebe postupně nabalují jednotlivé dílky a vrstvy, se mi už nepodařilo přijít na to, kde přesně je chyba, takže jsem musel model rozebrat skoro celý a zkusit to „ještě jednou a lépe“. Ale napodruhé už to bylo OK, a s dětmi jsme si pak užili pár hodin ježdění
Výhody/nevýhody
- Mezi plusy bych určitě zařadil hodně podrobný návod
- Vychytané detaily a plná ovladatelnost téměř všech prvků přes dálkové ovládání
- Kromě modelu kolového nakladače se dá ze stavebnice postavit i druhý model nákladního auta s vyklápěčkou (návod na druhý model se musí stáhnout z internetu, není v balení)
- Jako nevýhodu bych viděl cenu = přece jen 5 tisíc je dost
- Další drobná nevýhoda jsou baterky = do auta se jich dává 8 (tužkových) a další min 4 jsou do dálkového ovládání (baterie nejsou součástí balení) a při intenzivnějším ježdění má model celkem velkou „spotřebu“
LEGO Technic 42009 Mobilní jeřáb MK II
Tento druhý model jsem pak našel pod stromečkem. Cena je zhruba o 1000 Kč vyšší než u prvního zmíněného modelu. Ale dílků je tady asi o 1000 více než u nakladače, takže přepočteno na „jeden dílek“ je cena tohoto modelu podstatně nižší.
Mobilní jeřáb je údajně v současnosti největším modelem řady Lego Technic. Což mohu potvrdit, minimálně v tom, že v poskládaném stavu se nedá jen tak někde skladovat.
Zatímco u kolového nakladače byla jen „malá“ hromádka ozubených koleček, kterými se řeší převody, u mobilního jeřábu to je opravdu neskutečná hromada.
Zatímco kolový nakladač má hned několik motorů, celý autojeřáb si vystačí jen s jedním, který je pak s pomocí převodů „rozveden“ ke všem pohyblivým částem.
Jak se staví LEGO Technic 42009 Mobilní jeřáb MK II
Mobilní jeřáb toho umí také celkem dost – vysunout a spustit opěrné nohy, zvednou/spustit rameno jeřábu, vysunout/zatáhnout rameno jeřábu, spouštět/vytahovat hák.
Co mi i u tohoto modelu chybí je dálkové ovládání. Vše se ovládá tím, že se pomocí přepínače (převodovka?) nastaví požadovaná funkce a následně se zapíná tlačítko nahoru/dolů. Mít to dílkové ovládání tak by to byla asi větší zábava. Tento model také nemá „motorový“ pohyb dopředu/dozadu. Sice má plně řiditelná kola, ale opět jen mechanicky. To samé i rameno jeřábu se do stran dá otáčet jen mechanicky
Výhody/nevýhody
- Model je ještě komplexnější než předchozí nakladač
- Opravdu obdivuji ty lidi, co to vymýšlejí, že dokáží vymyslet jak z jednoho motorku ovládat x různých funkcí
- Jako nevýhoda opět cena, opravdu to není levná hračka
- Další nevýhodou je pak chybějící dálkové ovládání a motorový pohon kol (myslím, že tento model by si to zasloužil
Lego Technic je fakt super hračka
Na jednu stranu musím říci, že více než 10 000 Kč za dvě stavebnice určitě není málo. Za podobné peníze se dnes dá koupit slušně vybavený mobilní telefon, přijatelně funkční notebook nebo stolní počítač a spousta jiných věcí.
Na druhou stranu, já jsem si s oběma stavebnicemi užil minimálně 20 hodin zábavy. Teď jednu ze stavebnic zkouší poskládat manželka, a až budou děti trochu větší, tak si to myslím také vyzkouší.
Jsou to opravdu krásné stavebnice a i díky tomu, jak jsou tam řešeny různé převody pomocí ozubených koleček apod., tak to myslím starším dětem může dát i něco navíc z mechaniky/fyziky.