Chlap v kuchyni: recept na španělské ptáčky, který jsem zvládl i já
Nedávno jsme zůstali víc než týden doma s dětmi. Manželka odjela s kamarádkou na dovolenou. Bylo to poprvé asi po 4,5 letech, co se dostala sama z domu na víc než jeden den. Takže si to užila, no a my s dětmi také :).
Chlap v kuchyni – aneb když vaří tatínek
Co se týká vaření, tak nejsem žádný „Ital v kuchyni“, na druhou stranu zvládnu trochu víc než jenom „ohřát párky“. Je to dáno tím, že než jsme s potkali s ženou, tak jsem několik let bydlel sám. A čas od času jsem si zkoušel něco uvařit. Když pominu „vaření“ typu „dám hranolky do trouby a na pánev kus kuřecího masa a trochu koření“, tak zvládnu asi tak 10 „normálních“ jídel. Jako třeba knedlík, zelí a maso, francouzské brambory, rýžový nákyp, vepřové kotlety, guláš, bramborová kaše a řízky apod.
Obecně to u nás doma máme zavedené tak, že já vařím skoro každý víkend, jen výjimečně se stane, že bych alespoň jeden den o víkendu nevařil. Přesto je ale myslím rozdíl v tom, když vařím já a když vaří žena. Asi i u nás platí že „chlap vaří, když se mu zrovna chce“ a „žena když musí“.
Jednoduchý recept na španělské ptáčky
Díky k tomu, že jsem teď byl s dětmi doma víc než týden, a malá navíc byla trochu nachlazená, takže ani nechodila do školky, musel jsem vařit každý den. Resp. na rozdíl od mojí ženy jsem moc líný na to, abych vařil každý den. Takže jsem pokaždé uvařil tolik jídla, aby nám to vydrželo na dva dny. Ale i tak.
Protože jsem měl čas, a můj „obvyklý repertoár“ se rychle vyčerpával, rozhodl jsem se zkusit něco jiného, nového – konkrétně španělské ptáčky. Na internetu jsem si našel dva nebo 3 lehce odlišné recepty, a z nich jsem si poskládal výsledek. Zjistil jsem, že to nakonec není nic moc složitého, a i podle dětí se mi to povedlo.
Jaké maso na španělské ptáčky?
S tím jsem trochu válčil – většina receptů tuhle část odbyla slovy „hovězí maso nakrájíme na plátky“. Což mi moc nepomohlo. Jaké hovězí maso? Kolik ho mám koupit? Nakonec jsem si zašel do malého řeznictví kousek od nás. Měli tam vystavený kus masa a u něj cedulku „hovězí plátky“. Vzhledem k tomu že vypadalo pěkně, tak jsem je poprosil, aby mi ukrojili 6 plátků. Paní se hned ptala, jestli to chci na španělské ptáčky, takže jsem to trefil dobře. Až později jsem někde narazil na to, že na španělské ptáčky je nejlepší hovězí zadní kýta, a také, že maso by se v tomto případě nemělo krájet „přes vlákna“, ale „po vláknech“ (to je dáno tím, že když se pak maso zatočí do roličky, tak pokud by bylo přes vlákna, tak by se při vaření mohlo rozpadnout).
Jaké suroviny jsou potřeba na španělské ptáčky
- 6x Hovězí maso (plátek) – hovězí zadní kýta (ořech, svrchní, spodní šál), množství podle počtu osob
- 2x špekáček
- 10 dkg anglické slaniny (resp. 6 plátků)
- Sladkokyselé okurky
- 2 vajíčka uvařená natvrdo
- Plnotučná hořčice
- 2 větší cibule
- Hovězí bujón
- Sůl, pepř
- Sádlo nebo olej
Postup přípravy španělských ptáčků
Pokud nemáme nakrájené maso na plátky, tak začínáme s krájením masa. Osobně doporučuji, nechat si maso nakrájet přímo v obchodě – tam vám to nakrájí na ideálně silné plátky. Doma bych s tím (i díky našim tupým nožům) docela zápasil.
Maso naklepeme – čím více tím lépe, pozor jen na to aby se plátek masa někde neproděravěl.
Naklepané plátky masa pak potřeme plnotučnou hořčicí = osobně jsem jí tam dával hodně a ničemu to neublížilo. Na hořčici pak dáme plátek slaniny, čtvrtku vajíčka natvrdo, kus kyselé okurky a čtvrtku špekáčku. Tuhle náplň pak zatočíme do masa, tak že vznikne jakási „roláda“, resp., náplň obalená masem. Celé se to pak musí zavázat nití (btw. s tím byl také problém, aneb chvíli mi trvalo, než se mi podařilo sehnat nit. V hypermarketu ji neměli, ale alespoň mi poradili, že v tamním obchodním centru je galanterie, a tam jsem sehnal obyčejnou režnou nit).
Jakmile jsou všichni „ptáčci“ připravení, nakrájíme najemno cibuli, a dáme ji chvíli opražit do hrnce (resp. je lepší spíše kastrol, větší plocha dna je lepší). Na cibuli pak dáme ptáčky a cca po 1 minutě je postupně otáčíme, tak aby se postupně kolem dokola trochu „opekli“ – stačí 2x – 3x otočit, a celý ptáček bude kolem dokola, trochu opečený.
Pak to celé zalijeme vodou, ve které se má rozmíchat hovězí bujón (od manželky už jsem naučený kupovat ten bez glutamátu). Následuje koření – pepř a sůl. Se solí je lepší být opatrný, protože ten hovězí bujón je slaný sám dost o sobě.
A pak už necháme ptáčky cca hodinu mírně dusit/vařit – možná jen občas promíchat, ale ani to není moc potřeba. Po hodině nakrájíme zbytek vajíčka, špekáčku, okurky na kostičky a dáme to do hrnce k ptáčkům + současně je dobé do hrnce přilít vodu z okurek (ten sladkokyselý nálev), stačí trochu – já jsem tam dal asi 1/3 toho co mi zbylo ve sklenici po okurkách.
A necháme to ještě asi půl hodiny až hodinu (podle toho jak jsou silné plátky masa) vařit. Když je to hotové, může vyndat ptáčky ven a zbylou omáčku trochu zahustit moukou, nebo to může zůstat i tak jak to je – podle toho jestli máte raději tekutější nebo méně tekutou omáčku. Na výslednou chuť ta mouka už nemá myslím moc velký dopad.
Celé je to pak lepší nechat uležet – tj. vařit den předem. A to je celé. Když pominu to „patlání se“ s balením ptáčků, tak celé vaření je jen o tom, naházet do hrnce všechny ingredience a počkat hodinu a půl než to bude hotové. Žádné složité dochucování, mixování něčeho, apod. Jednoduchý recept i pro chlapa :).