Je rychlejší placení kartou nebo v hotovosti?
Nedávno jsem někde narazil na diskusi, kde se řešila rychlost placení při nákupu v obchodě. Jestli je rychlejší placení kartou nebo v hotovosti. Byl to hezký případ diskuse typu, co je lepší, jestli Windows vs. Mac vs. Linux nebo jestli je lepší ODS či ČSSD apod. Prostě střet dvou názorových skupin, které odmítají uznat argumenty té druhé skupiny. Bohužel jsem si neuložil odkaz a teď tu diskusi nejsem schopný dohledat. Ale nevadí. Už pár dní se mi v hlavě honí pár myšlenek, a tak jsem se je rozhodl vypsat sem na blog.
Placení kartou vs. placení v hotovosti
Na úvod je asi nutné říci, že nic není černobílé. Když si jdu do trafiky koupit časopis, noviny nebo krabičku cigaret nebo prostě jinou drobnost, tak obvykle podám trafikantce bankovku nebo minci v podobné hodnotě jako celý nákup, ona mi vrátí drobné a odcházím. Celý nákup včetně předání zboží a placení na 30 – 60 sec.
Naproti tomu, když o víkendu vyrazím na rodinný nákup, tak jenom vyskládání obsahu celého nákupního vozíku na pohyblivý pás zabere 5 minut, pak markování, placení, předávání účtu, slevových kupónů a já nevím co ještě. Jestli platba kartou z celého nákupu zabere 1 nebo 2% času už tak velkou roli nehraje.
Nebo jiný pohled
- Sáhnu do kapsy, vytáhnu bankovku nebo hrst mincí a zaplatím
- Sáhnu do batohu (kabelky), vytáhnu peněženku. Chvíli se v ní přehrabuji a vydoluji bankovku, nazpět dostanu bankovky + mince, které chvilku ukládám zpět do peněženky a až poté odcházím
- Vytáhnu kartu, zastrčím do terminálu, naťukám PIN a odcházím
- Vytáhnu kartu, mávnu s ní nad terminálem a odcházím.
Praktická zkušenost?
Řekl bych, že já osobně už pár let platím tak půl na půl. Něco kartou, něco v hotovosti. Podle nálady, podle částky, podle toho kolik mám u sebe zrovna peněz v hotovosti. Pokud bych měl seřadit jednotlivé metody placení podle rychlosti pak můj pohled:
- Placení menších částek bezkontaktní kartou je nejrychlejší (nezadává se PIN)
- Placení menších částek v hotovosti je jen o něco málo pomalejší
- Placení větších částek bezkontaktní/kontaktní kartou (zadává se PIN)
- Placení větších částek v hotovosti nebo použití větší bankovky (věnuji větší pozornost tomu, kolik dávám prodavačce/prodavači peněz a tomu kolik přesně mi vrací)
Výhody placení v hotovosti
V mém případě má používání hotovosti tu výhodu, že díky tomu, že si vyberu třeba 5000 Kč v hotovosti na začátku měsíce, tak mám pak ještě za týden nebo za 14 dní poměrně dobrý přehled o tom, kolik jsem toho utratil. Zároveň mě to, kolik mám u sebe peněz, trochu brzdí v utrácení.
Mezi nevýhody bych pak zařadil to, že čas od času nějaké peníze ztratím, nebo je zapomenu v oblečení a o jejich znehodnocení postará pračka. Musím chodit vybírat do bankomatu s obvyklými zážitky, jako že zrovna u toho mého stojí fronta, nebo v bankomatu zrovna došly bankovky nebo prostě zamrzl atp. A pak také pochopitelně poplatky za výběr z bankomatu.
Výhody placení kartou
Je to opravdu rychlé a pohodlné. Navíc i v zahraničí nemusím řešit, jestli mám dostatek hotovosti v místní měně. Díky rezervě na účtu, kterou si tam nechávám, a díky limitům na kartě, tak velmi snadno mohu zaplatit různé výdaje, se kterými jsem v tu danou chvíli nepočítal, aniž bych musel běžet k bankomatu a vybírat peníze.
Nevýhodnou pak je pochopitelně to, co jsem uváděl mezi výhodami placení v hotovosti. Nemám tak dobře pod kontrolou svoje výdaje, a myslím, že s kartou víc a častěji utrácím.
Placení v obchodě vs. výběr peněz z bankomatu
Zkoušel jsem si dohledávat nějaké údaje k tomu, jaký je podíl placení kartou v obchodě vs. placení v hotovosti. Našel jsem nějaké údaje od České bankovní asociace. Našel jsem srovnání roku 2012 a 2013 – viz následující tabulka:
2012 | 2013 | |
---|---|---|
u obchodníků | 283 834 301 | 321 826 633 |
v bankomatech | 629 510 831 | 641 859 688 |
výběry na přepážce | 1 368 186 | 1 241 257 |
(údaje jsou v tisících Kč, tedy součet je cca 1 bilión Kč)
Pokud bych to zjednodušil a předpokládám, že peníze, které lidé vybrali z bankomatů nebo na přepážce použili k placení v obchodech, pak je podíl placení kartou vs. placení v hotovosti asi 1:2, tedy v hotovosti lidé platí 2x častěji. Reálně ale ten podíl asi bude o něco nižší, protože část hotovosti používáme i za jiným účelem než k placení v obchodech.
Troufnu si odhadnout, že během následujících 5 roků se tento poměr otočí a lidé budou 2/3 výdajů platit „elektronickými penězi“ (je jedno jestli kartou, telefonem s NFC čipem nebo něčím jiným) a pouze třetinu hotově. O tom, že by v následujících 5-ti letech vymizely platby hotovostí, velmi silně pochybuji. A i v delším časovém úseku – pokud to nebude dáno nějakým zásahem shora (EU nebo jiný těžko ovlivnitelný faktor) – platby v hotovosti určitě nevymizí.
Takže spor na téma, co je rychlejší, jestli placení hotovostí nebo kartou tady bude ještě dlouhou dobou. I když myslím, že tím, jak se v poslední době čím dál tím více dostávají do oběhu bezkontaktní karty, a lidé se je učí používat, bude mít postupně jasnějšího vítěze.