Jak začít podnikat na internetu? Je to snadné, rychlé, levné

Jak začít podnikat na internetu

Jak začít podnikat na internetu? Je to opravdu tak složité, jak si mnoho lidí myslí? A je potřeba na začátek podnikání nějaký vysoký kapitál? Nebo se dá začít podnikat i bez peněz? Mnoho lidí má podnikání spojené s představou složitého papírování a také s tím, že potřebují desítky nebo stovky tisíc. Ano, je mnoho oborů, kde to minimálně z části platí. Ale stejně tak je mnoho oborů, kde vám stačí doslova pár korun, a pár hodin času na vyřízení všeho potřebného na úřadech.

Bez peněz se podniká docela blbě

Před časem jsem na tomto blogu psal svůj pohled na životní minimum. Jeden ze čtenářů napsal komentář, ze kterého mě zaujala jedna část – konkrétně:

Dále jak tady radíte, že se má člověk pustit do podnikání, tak bez peněz se to podniká docela blbě

Můj osobní pohled je úplně jiný. Ano, pokud by si chtěl otevřít nějakou kamennou prodejnu tak budu potřebovat peníze na pronájem nějakého objektu, na vybavení (i když tohle ve výsledku nemusí být nějaká závratná částka, záleží na typu prodejny a lokalitě), pak případně skladové zásoby apod.

Existuje ale celá řada možností, jak začít podnikat – nebo lépe vydělávat peníze i bez vysokých vstupních nákladů.

Jak začít podnikat na internetu

Už více než 2 roky pracuji kromě klasického zaměstnání na hlavní pracovní poměr jako OSVČ.  Ze svého pohledu musím říci, že začít podnikat na „internetu“ je neuvěřitelně snadné, rychlé a levné.

Pokud se někdo rozhodne podnikat v oblasti internetu – výroba webových stránek, psaní textů, reklamní služby, překlady, obchodování přes internet apod., nemusí být zahájení podnikání nic složitého.

V mém případě zahrnuje „podnikání“ vyrábění webových stránek. Buď si je vyrábím sám pro sebe a vydělávám na nich přes reklamní formáty, nebo pro různé známé (nebo známé známých ap.), kteří potřebují menší webové prezentace pro své projekty, firmy nebo cokoliv podobného.

Co je potřeba k takovému podnikání?

Co je potřeba vyřídit k zahájení podnikání na internetu?  V mém případě začátek podnikání znamenal nastudovat si nějaké základní informace. Velmi dobrý informační zdroj pro mě byl web www.jakpodnikat.cz (nemám s tímto webem nic společného, ale líbí se mi, jak tam mají vše potřebné poměrně jasně a přehledně zpracováno).

Jako u všeho na internetu, i zde platí, že je dobré informace ověřovat. To, že je někde něco na internetu napsáno, neznamená, že to je pravda. I u webových stránek státních úřadů a institucí můžete narazit na staré, neaktuální nebo zavádějící informace.

K zahájení podnikání jsem tedy osobně potřeboval:

  1. Zajít na pobočku Živnostenského úřadu podle místa trvalého bydliště – v mém případě Praha 4, takže na Budějovické. Na místě jsem vyplnil žádost s osobními údaji, zvolit typ podnikání apod. a zaplatil 1000 Kč
  2. Cca za týden mě čekala druhá návštěva na Živnostenském úřadu, kde jsem dostal živnostenský list

A to bylo v zásadě celé. Oznámení na ČSSZ a Zdravotní pojišťovnu, Finanční úřad proběhlo automaticky (přímo v žádosti o živnostenský list je možnost požádat aby byly tyto úřady informovány).

V mém případě pak byla ještě nutná návštěva na Finančním Úřadu, protože vzhledem k tomu, že na některých webech (jako třeba i zde), používám reklamy Google Adsense, musím být buď plátcem DPH, nebo alespoň osobou evidovanou k DPH.

Zvolil jsem druhou možnost, takže jsem vyplnil příslušný formulář, odeslal jej na Finanční Úřad. Protože jsem tam udělal nějakou chybu (špatné datum), tak mi pak volali zpět a musel jsem zajít ještě na jednu návštěvu.

Ve výsledku mě ale zahájení podnikání stálo 1000 Kč + cca 10 hodin hledání informací o tom co vše mám zařídit a vyřídit a následně cca 3 x 1 hodiny na návštěvy Živnostenského úřadu a Finančního Úřadu.

Nic dalšího mě zahájení podnikání nestálo. Výrobním prostředkem je počítač, který už tak jako tak mám, pracuji z domu, takže neplatím kancelář atd. Těch pár korun co mě případně stojí nákup domény, hostingu, zaplacení grafiky, fotek, z fotobanky apod. skoro nestojí za řeč.

Podnikání na internetu? Třeba výroba www stránek

Vstupní kapitál do podnikání nejsou jenom peníze

Diskutující, na kterého reaguji, psal:

Dále jak tady radíte, že se má člověk pustit do podnikání, tak bez peněz se to podniká docela blbě

Já bych ale spíše napsal, že bez „vstupního kapitálu“ se podniká dost blbě. Vstupním kapitálem ale nemusí být jen peníze. V mém případě je vstupním kapitálem znalost – vím jak vytvořit webové stránky. A dále kontakty – ve svém okolí mám pár známých, kteří potřebují webové stránky a jsou mi za ně ochotni zaplatit.

Uznávám, že podobný vstupní kapitál nemusí mít každý. Ale myslím, že každý umí něco. I kdyby to mělo být jen krájení ovoce a jeho sušení jako to dělá ten malý kluk (viz: https://www.facebook.com/tomaskovikrizalky). Nakrájet jablka, usušit je, a pak je dát do sáčků, a odnést na poštu snad zvládne každý?

Každý člověk něco umí, něco zná, má nějakou schopnost/znalost, která může být jiným užitečná. Já jsem třeba absolutně „levý“ na domácí práce. Takže když jsme doma nedávno kupovali nová stropní světla, tak jsem si na to raději pozval člověka, který nabízí službu „hodinový manžel“. Přijel pán s vlastní vrtačkou, schůdky a za půl hodinu měl hotové to, co bych já řešil dvě hodiny a stejně by to bylo „nakřivo“.

Myslím, že největší problém většiny lidí, co se bojí podnikání („je to drahé“, „potřebuji do začátku hodně peněz“, „je s tím hodně starost“…..), je to, že by chtěli mít stejnou jistotu jako u zaměstnání. Prostě si někde odsedět svých 8 hodin a dost. A podnikání je děsí v tom, že tady takové jistoty nejsou.

Začít podnikat ale může každý a skoro nic to nestojí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *