Ke změně zimního času na letní dojde v noci ze soboty na neděli 25. března 2018.

Změna zimního času na letní v roce 2018

Je březen, za chvíli začne jaro (minulý víkend bylo v Praze přes 15 stupňů, takže to na zimu už fakt moc nevypadá). Březen ale není jenom příchod jara, ale je to i každoroční „pruda“, se změnou zimního času na letní. Tahle změna (zimní na letní) znamená, že nám zase „seberou“ hodinu spánku, aby nám ji na podzim (v říjnu) zase vrátili.

Kdy se mění zimní čas na letní v roce 2018

Ke změně zimního času na letní dojde v noci ze soboty na neděli 25. března 2018. Tj. v neděli „ráno“ (teda spíše v noci), se ve dvě hodiny posune na čas na tři hodiny. Takže ten, kdo se v neděli ráno vzbudí v osm ráno, uvidí na hodinách už 9 (tedy pokud má automatickou aktualizaci času)

Kdy se mění letní čas na zimní v roce 2018

Tahle změna je zatím sice ještě daleko, ale pro pořádek: ke změně času z letního na zimní dojde v noci ze soboty na neděli 28. října 2018. To se pro změnu ve 3 hodiny ráno na hodinách objeví 2:00, a každý tak bude moci „o hodinu déle spát“.

Zrušení změny času v EU

Celkem nedávno (v únoru 2018) se řešilo zrušení změny času v EU. Z iniciativy několika europoslanců vznikl návrh, aby byla pravidelná změna času zrušena (a pak že nám EU k ničemu není). O návrhu se následně hlasovalo v Evropském parlamentu. Ale návrh na zrušení letního času (a tím i pravidelného střídání zimního a letního času) neprošel.

Byla odhlasována pouze výzva pro Evropskou komisi, aby byly důkladněji prozkoumány dopady těchto změn. Podle odpůrců zrušení letního času totiž chybí jednoznačné závěry. Není prý spolehlivě vědecky prokázáno, že střídání času má nějaké dopady na lidské zdraví.

O tom, že změna času již nepřináší žádné energetické úspory (jako tomu bývalo kdysi v minulosti), už asi nikdo nepochybuje. Je ale pravda, že zrušení zimního času by s největší pravděpodobností, bylo spojeno s nezanedbatelnými náklady. Zřejmě by bylo nutné upravit celou řadu IT systémů, které jsou nyní nastavené na pravidelnou změnu času, a mělo by to dopad i na další procesy, které s touto změnou počítají.

Jaké jsou výhody letního čas?

Mě osobně letní čas nevadí (osobně mi vadí jen ty pravidelné změny). Je pravda, že díky letnímu času je v létě (a také na jaře a na podzim) déle světlo odpoledne/večer. To má určitě různé výhody. Třeba už jen proto, že v létě se dá takto trávit venku delší doba (když je déle světlo). Osobně mi asi také více vadí vracet se večer z práce za tmy, než když musím ráno vstávat za tmy.

To je asi také jeden z hlavních důvodů proč tato změna neprošla. Přece jen by asi více lidí dalo přednost letnímu času. Ale při tom náš „přirozený“ čas (geograficky) je ten zimní, a ten má pro spoustu lidí méně výhod.

Na druhou stranu si velmi dobře pamatuji, jak negativně nesou změnu času malé děti, nebo jaký je problém je uspat v létě, když je světlo skoro do deseti hodin večer.

  1 Comment

  1. Mickey   •  

    jak negativně nesou změnu času malé děti? Blbost!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *