Kdy se mění letní čas na zimní - už zase nás čeká posun času, tentokrát budeme o hodinu déle spát.

Změna času: letní čas –> zimní čas

Dnes v noci proběhla další změna času. Tentokrát se jednalo o změnu času z letního na zimní. Ta je obecně brána jako ta „lepší“ změna času. Většina lidí ocení, že mohou o hodinu déle spát. Já si nemohu pomoci, ale mám na to jiný pohled.

Změna času je na nic

Chápu, že se najde pár lidí, kteří ocení tu hodinu spánku navíc (byť s ohledem na to, že za/před půl rokem měli/budou mít o hodinu méně, tak ve výsledku je to 0). Pak je určitě velká skupina lidí, kterým je to jedno. Já ale patřím do té skupiny, které to vadí.

Dnes ráno jsem se vzbudil jako obvykle kolem páté hodiny. Jenže to bylo podle mého „biologického času). Takže ve výsledku byly jen 4 hodiny. Takže pak v druhé půlce odpoledne budu už „protivný“ a večer „mrtvý“.

Což o to, já se s tím srovnám během jednoho, maximálně dvou dní. Horší je to s dětmi. Dcera, která je po mě ranní ptáče, tady „straší“ už od půl šesté (běžně vstává sama od sebe mezi 6 – 7 ráno). A syn, který je spíše po mamince „sova“ (běžně o víkendu spí klidně i do půl deváté, když ho necháme), se zase dnes pro změnu vzbudil o půl sedmé (tedy podle jeho „biologického času“ o půl osmé).

Speciálně u syna je to horší v tom, že poslední dva měsíce chodí do školky, kde je nechávají po obědě spát. Takže už takhle jsou víkendy náročnější. Doma nám nechce běžně o víkendu spát, a odpoledne pak bývá dost „protivný“, díky tomu, jak mu chybí spaní po obědě. Počítám, že dnes to bude 2x horší než obvykle.

Změna času je „totální“ přežitek beze smyslu

Z předchozích odstavců to asi vyzní, že si jen tak stěžuji. Fakticky je ale změna času poměrně zbytečný přežitek. Pokaždé, když se v minulosti zaváděl, tak důvodem byla snaha o úsporu elektrické energie. Poprvé to bylo za první světové války, podruhé za druhé světové války, a nakonec potřetí v roce 1979 v době celosvětové ropné krize. V prvních dvou případech to bylo „jen na pár roků“. Bohužel od poslední změny to už máme „nastálo“.

Objektivně chápu, že v dříve to zřejmě mělo nějaký ekonomický/surovinový smysl. Aktuálně ale podle všech dostupných údajů nemá změna času na spotřebu energie žádný významnější dopad. Naopak existují studie, že po změně času významněji roste třeba počet infarktů. A osobně si myslím, že třeba letní změna času má dopad na produktivitu práce, minimálně pár dní po této změně.

Je sice fajn, že dnes v sedm ráno je už venku světlo (včera ráno bylo až po půl osmé), ale tento benefit se s nástupem zimy stejně za pár dní smaže.

Pokud by se změna času zrušila, tak si toho nikdo nevšimne

Pokud by se tahle zbytečná změna času zrušila, myslím, že by to nikomu nechybělo. Strašně nerad dělám věci, které jsou „zbytečné“. Strašně nesnáším státní byrokracii, kdy dost často musím vyplňovat papíry jen pro to, aby byly vyplněné. Když jsem byl klasický zaměstnanec tak jsem nesnášel vytváření reportů jen proto, aby „existovali“ (tj. klasické FYPO – for your pen only, aneb po napsání dokumentu/vytvoření tabulky se daný dokument může s klidným srdcem hodit do skartovačky, protože nikoho to nezajímá).

Změna času mi osobně přijde jako úplně stejná, zbytečná „buzerace“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *