Jak přestat kouřit?

Zkušenosti a návod jak přestat kouřit

Nedávno jsem tady na blogu psal komentář – srovnání mezi nikotinovými náplastmi NICORETTE vs. NIQUITIN. Vzhledem k několika komentářům u toho článku, mě napadlo napsat pár dalších postřehů, které mám ze svého odvykání kouření.

Jak konečně přestat kouřit

Na úvod pár slov o mě – je mi 33 roků a začal jsem kouřit někdy v době, kdy mi bylo 20 – 21 roků. Takže nějakých 12 roků nepřetržitého kouření. Poměrně brzy jsem se ustálil na denní „normě“ cca 15 cigaret (občas víc, celá krabička, jen výjimečně méně).

Že bych přestal kouřit úplně, nad tím jsem přemýšlel už několikrát. Za celou tu dobu jsem absolvoval už několik pokusů – zatím všechny neúspěšné (tedy s výjimkou toho posledního kde se zatím ještě pořád držím). Někdy mi rozhodnutí, že přestávám, vydrželo jen pár hodin, nebo den dva, asi dvakrát jsem to vydržel déle.

Důvody proč přestat kouřit

Moje důvody proč přestat kouřit:

 • Kvůli dětem (byť jsem nikdy nekouřil v přítomnosti dětí, vždy jen na balkóně, nebo venku), děti, kterým už je 4 a 2 roky to vidí a myslím, že to pro ně není nejlepší příklad
 • Kvůli manželce (té to pochopitelně vadí a docela chápu, že pro nekuřáka je zápach z cigaret opravdu odpuzující)
 • Kvůli sobě (mám dostatečné znalosti medicíny na to, abych si uvědomoval, co dělají cigarety s lidským tělem = to, že cigarety v průměru snižují délku života, je dle mého neoddiskutovatelné)

Pro někoho může být další motivací třeba i finanční stránka. Na druhou stranu já osobně si myslím, že 2 – 2,5 tisíce korun měsíčně za cigarety není až tak mnoho (ale to je trochu tím, že moje příjmy jsou v rámci ČR spíše nadprůměrné).

Důvody proč nepřestávat kouřit

Pochopitelně ale pro mě existuje i celá řada důvodů proč nepřestávat kouřit:

 • Cigareta mi pomáhá relaxovat (teď už tedy spíše pomáhala) = v práci trávím XX hodin denně sezením u PC. Pauza na cigaretu jednou za hodinu dvě mi umožňovala protáhnout si tělo, na chvíli vypnout, uspořádat si myšlenky, občas i s kolegy probrat různé věci
 • Zahání to nudu = nevím jak ostatní, ale já se při nicnedělání strašlivě nudím, a cigareta je ideálně na zabití pár minut, když musíte na něco nebo na někoho čekat
 • Klid a pohoda = neznám nic lepšího, než si v létě v noci zajít na balkón, kouřit, poslouchat to ticho, a koukat na hvězdy

A tak dále … = důvody proč nepřestávat kouřit se vždycky najdou

Návod jak přestat kouřit

Ne pozor – tohle není nějaký zaručený a 100% funkční návod, jak přestat kouřit. Mohu napsat jen to, co pomohlo a naopak nepomohlo mě:

Elektronická cigareta = nefunguje, podle mě je na nic. Zkoušel jsem a nic. Nechutná to jako cigareta (spíše naopak, nutilo mě to kouřit víc). Zdravotní hledisko je nejasné – někde tvrdí, že elektronické cigarety jsou bezpečné, jinde že jsou ještě nebezpečnější než cigarety

Předsevzetí = „tak a od nového roku přestanu kouřit“ ….. To nefunguje. Nemá cenu to odkládat o několik dní nebo týden nebo měsíc. Za tu dobu než nastane ono „magické datum“ člověk akorát ztratí odhodlání

Přestat kouřit okamžitě = ano i ne. Zahodit cigaretu a přestat kouřit okamžitě se obvykle doporučuje. Když jsem ale zkoušel přestat kouřit v průběhu dne, tak to moc nefungovalo. Nejlépe se mi osvědčilo večer vykouřit poslední cigaretu a ráno už nezačínat (riziko je že si to člověk přes noc rozmyslí)

Nikotinové náplasti = jak jsem psal, mě se osvědčily, dokonale potlačují abstinenční příznaky a potřebu na cigaretu, chuť na cigaretu ale 100% nepotlačí. Jsou prostě situace, kdy ta zatracená cigareta chybí.

Co jsem vypozoroval?

Hodně pomáhá, když opravdu i vy chcete. Pokud se rozhodnete kouřit jen proto, že do vás „hučí žena“ nebo někdo jiný, nebudete to fungovat. Další co mi pomohlo = nemyslet na to, že už nikdy nebudu kouřit. Na začátku jsem si jen říkal, zkusím to vydržet týden, a uvidím.

Hodně také pomáhá najít si nějakou novou činnost a nabourat běžné stereotypy. Prostě začít věci dělat trochu jinak, abyste se měně dostávali do situací, kde jste dříve běžně kouřili. Třeba pokud nejvíce kouříte v hospodě, zkuste to na pár týdnů omezit (prvních pár týdnů je nejhorších).

Na co si dát pozor?

Nikdy nevěřte myšlence, že jedna cigareta vám neublíží. To se mi také stalo. Po pár týdnech úspěšného nekouření jsem podlehl dojmu, že když si dám jednu cigaretu, tak se nic hrozného nestane.

Jednak musím říct, že po pár týdnech chutná první cigareta fakt hnusně. Ale hlavně to nezůstane jen u jedné. Už za pár hodin člověk přemýšlí jak si dát druhou.

  6komentářů

 1. Matys   •  

  Já přestávám kouřit. Už po třetí 🙁 nějak se k tomu pokaždé vrátím. Snažím se najít nějaký způsob, který vydrží. Zajímalo by mě, kolik lidí je na tom jako já. Co mě se týče, tak jsem našel pár užitečných rad tady http://www.prestavamkourit.cz/ tak snad to pomůže i někomu jinému

  • IlonaIla   •  

   Úplně ti rozumím. Já zkusil snad všechny možné způsoby a nic, proste nic, i přes veškerou snahu jsem selhal… Brácha ale úspěšně řestal, používal náplasti niquitinu… Taky jsem se zkusil a ty mi vážně od závislosti pomohly! Už 2 měsíce nekouřím!

 2. exKuřák   •  

  Přestat kouřit se dá i okamžitě – je to vlastní zkušenost. Existuje metodaná zvaná biorezonance, která odstrní nebo potlačí fyzickou závislost na nikotinu. To znamená že abstinenční příznaky nejsou žádné. Je ale pravda, že první den jsem byl rozpolcená osobnost – nepotřeboval jsem kouřit, nic mne nenutilo, ale na druhou stranu jsem na to myslel. Chuť na cigaretu přišla po pár dnech, ale opět nebylo to tak silné že bych musel. Je to jako když máte chuť na něco dobrého… Já byl v Brně v centru StopNikotin.

 3. Tomino   •  

  Mě pomohly jenom nikotinové náplasti. A věřte, mám za sebou opravdu hodně pokusu :/

 4. Martin   •  

  Nebudu se považovat za uplného nekuřáka, ale myslím si, že mám docela dobře nakročeno. Kolegové v práci přestali kouřit a pořídili si elektronické a jelikož jsme byly 3 z kanclu, kteří vždy šli na pauzu a oni nemuseli protože měli ty elektronické, tak se mi fakt nechtělo chodit samotnému a zkusil jsem to taky. Oni to pokuřovali normálně v kanceláři při otevřeném oknu a musím říct, že mi to ani nějak nepřekáželo. Abych řekl pravdu myslel jsem si, že mi ty cigarety budou chybět a stejně si po práci budu zase normálně kouřit, ale jak si pořídil svojí, ted mam od vapour2, tak ani nemám potřebu si koupit krabičku, ale kouřím si jen tuhle. Mám už hodně slabý obsah a čím déle jí kouřím, tak tím více přemýšlím nad tím, že je to už možná zbytečné a mohl bych se vykašlat i na tu elektronickou. Myslím si, že postupem času to tak dopadne, ale jak je to jen na mě, tak tomu dávám čas a za ničím se neženu.

 5. Lukas   •  

  tyhle náplasti jsem také zkoušel, ale bez nějakého většího efektu. Sice jsme nepřestal, ale aspon omezil díky elektronické cigaretě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *