Zimní čas 2024 – změna času na konci října, o hodinu delší spánek
I když to letos už začínalo vypadat, že ani žádný podzim nebude, že bude pořád jenom léto, a pak možná někdy zima (nebo taky ne), tak nakonec v polovině října, opravdu začal klasický podzim. Ochlazuje se, víc fouká, víc prší, ráno je dlouho tma, a večer se už dříve stmívá.
S podzimem, a s pomalu se blížící zimou, je spojená i změna času. I když se o tom už několikrát diskutovalo, že by se střídání času mohlo zrušit, tak se zatím stále nic neděje. Takže se pomalu blíží další pravidelná změna ručiček na hodinách.
Zimní část začíná 27. října 2024
Poslední víkend v říjnu, hned po státním svátku (28. 10. 2024), který tentokrát vychází na sobotu, nás v neděli čeká i změna času.
V neděli 27. 10. 2024 ve 3:00 ráno, začíná zimní čas, a ručičky hodin se budou posouvat na 2:00. Při této změně času, je tedy možné zůstat o hodinu déle v posteli. To je ale asi tak jedné pozitivum. Změna času znamená, že bude odpoledne/večer brzo tma.
Kdy začíná zimní čas 2024?
- Zimní čas (SEČ) začíná 27. října 2024
- Ve 3:00 se posune čas na 2:00
- Může se o hodinu déle spát
- Letní čas (SELČ) začne znovu od 30. března 2025 (změna času z 2:00 na 3:00)
Který čas je ten správný? Zimní nebo letní?
Právě zimní čas (který letos začíná 27. 10. 2024) je ten správný čas, který odpovídá geografické poloze České republiky a tomu, jak jsou rozdělena časová pásma. Jinými slovy, jedná se o standardní středoevropský čas (SEČ).
Pro ČR je tedy správný čas ten zimní, a naopak ten nestandardní čas, je letní. Je to zvláštní, protože většina lidí preferuje spíše ten letní čas. V létě je díky tomu delší dobu večer světlo.
Pokud bychom v ČR měli celoročně letní čas, tak by to znamenalo, že podzimní a zimní brzké stmívání by přicházelo o něco později. Ale po ránu by byla déle tma.
Takto, díky změně času, sice bude o něco déle po ránu světlo, zase ale musíme počítat s tím, že od listopadu se už bude stmívat kolem šesté hodiny, a v prosinci i dříve.
Pravidelná změna času je anachronismus
Důvody pro pravidelnou změnu času, jsou asi notoricky známé. Poprvé se tyto změny začaly provádět během světových válek. Důvodem byla snaha ušetřit elektrickou energii za svícení. Cílem bylo prodloužení doby světla tak, aby se potkávala s aktivní fází dne u většiny lidí.
Jakákoliv úspora energie, už ale dávno nehraje žádnou roli. Podle energetiků, se změna času na spotřebě elektrické energie nijak neprojeví. Není se co divit. Při aktuálním svícení úspornými žárovkami nebo LED světly, je spotřeba jen „minimální“.
Zimní čas vlastně neexistuje (nepoužívá se)
I když času, který začne na konci října (kdy se mění ručičky hodin o hodinu zpět), říkáme zimní čas, tak to ve výsledku není žádný „speciální zimní čas“. Ale je to standardní středoevropský čas (SEČ).
Nestandardní čas je ten letní – SELČ, tedy středoevropský letní čas, který nyní končí, je o hodinu posunutý oproti „normálu“.
Skutečný zimní čas, byl jenom jednou v minulosti
Pouze jednou v historii ČR nastala situace, kdy byl opravdu speciální zimní čas. Stalo se to v roce 1946 (od 1. 12. 1946 do 23. 2. 1947), kdy byl zimní čas o hodinu posunutý oproti standardnímu času. Tj., oproti letnímu času to byla změna o 2 hodiny. Nejprve se v říjnu změnil čas z letního na standardní. A poté v prosinci se ze standardního posunul na zimní.
Ve výsledku tak v českých zákonech máme cellem tři různé časy:
- Standardní čas (SEČ), kterému se ale chybně říká „zimní čas“, a je od října do března
- Letní čas (SELČ), který je od března do října
- Zimní čas (SEZČ), který se ale použil jenom jednou, a jinak se nepoužívá
Zrušení změny času – původně se plánovalo na rok 2021
O možném zrušení střídání času, se v minulosti mluvilo několikrát. Asi nejblíže k tomu jsme se dostali, když se v roce 2018 odhlasovalo zrušení střídání času. Naposledy se měl čas měnit v březnu 2021. A pak tento otravný „zlozvyk“ měl jednou pro vždy skončit. Pak ale přišel „čínský virus“ COVID, a zrušení změny času bylo odloženo.
Navíc se členské státy EU nakonec ani nedohodly, který čas by se měl ponechat, jako ten správný. Například v ČR, si většina lidí přeje ponechání letního času (44%). Zimní čas by chtěla mít pořád jen cca čtvrtina lidí (24%). Zbytku lidí v ČR je to jedno …
Jak se bude měnit čas v roce 2024?
Změna času na letní 2024
- Letní čas začíná 31. března 2024
- Čas se ve 2:00 mění na 3:00
- O hodinu méně spánku
Změna času na zimní 2024
- Zimní čas začíná 27. října 2024
- Čas se mění ve 3:00 na 2:00
- O hodinu více spánku