Aktuálně je podíl mobilní návštěvnosti už lehce přes 50%.

Zapomeňte na PC, dnes už lidé na web chodí z mobilů

Jsou to už 4 roky (v roce 2013), co jsem tady na webu naspal článek o tom, jak roste návštěvnost webových stránek z mobilních zařízení (tablety+mobily). Před pár dny, jsem v rámci řešení jednoho problému, trochu podrobněji koukal na čísla z různých webů, a byl jsem skoro až překvapen, jak se to za ty 4 roky změnilo.

Nahradí mobily a tablety počítače?

V tom starém článku (zde) jsem napsal svůj názor:

Poslední 2 roky sleduji na různých „oborových“ webech diskuse o tom, jestli mobily / tablety nahradí počítače. Moje odpověď na tuto otázku je jasná. Ne nikdy je nenahradí. Mobily a počítače mohou převzít část činností, které jsme dřív byli zvyklí dělat pouze na počítači (anebo jsme je dřív vůbec nemohli dělat). Ale plnohodnotná náhrada to v dohledné době nebude.

V té době mobilní návštěvnost představovala maximálně 5 – 10% podle typu webu. Vzhledem k tomu, že v zahraničí, to v té době už na některých webech bylo i 15 – 25%, tak jsem měl za to, že návštěvnost z webových stránek se bude zvyšovat i v ČR. Ale myslím, že jsem očekával, že se to ustálí tak někde na 70:30 (desktop:mobil) nebo možná 60:40.

Vytáhl jsem si nějaká čísla z pár větších webů, k jejichž statistikám mám přístup a výsledek mě překvapil. Stačí se jen podívat na následující obrázky. Aktuálně je podíl mobilní návštěvnosti už lehce přes 50%.

Procentuální podíl návštěvnosti z mobilních zařízení vs. klasické počítače.

Procentuální podíl návštěvnosti z mobilních zařízení vs. klasické počítače.

Srovnání mobil vs. tablet vs. PC z jednoho konkrétního webu

Srovnání mobil vs. tablet vs. PC z jednoho konkrétního webu

Konec brouzdání po webu na PC?

Zajímavé je ale, že nedochází k tomu, že by nějak dramaticky klesala návštěvnost PC. Ta se drží poslední dva roky na +/- stejné úrovni (resp. na různých webech jsou různé výkyvy ať už sezóní, díky změnám ve vyhledávačích apod.). Tím ale, jak narůstá mobilní návštěvnost, se značně navyšují celková čísla. Meziroční nárůst u mnou sledovaných webů je tak i 20%. A nemalá část tohoto nárůstu je díky mobilní návštěvnosti.

Nemám pochopitelně k dispozici nějaký statisticky reprezentativní vzorek, který by odrážel realitu na internetu. Podíl mobilní návštěvnosti se určitě značně liší podle zaměření webu, cílové skupiny apod. Ale určitý trend je myslím jasně patrný.

Vyrábíte webové stránky hlavně pro PC? Velká chyba!

Když jsem se před 10 – 15 lety začal pohybovat v prostředí webdesignu a výroby webových stránek, tak to bylo jednoduché. Udělal se web, odladil se pro IE 5 – 6, čímž bylo pokryto 60% a více uživatelů, pak se to ještě zkontrolovalo ve Firefoxu nebo v Opeře a tím bylo ošetřeno 98% všech návštěvníků webu.

O pár let později už bylo potřeba kontrolovat trochu více prohlížečů, přibylo Safari, Chorme, Microsoft se probudil a začal produkovat další verze IE. Mobily se ale moc neřešily. Maximálně se udělala nějaká jednoduchá textová verze.

Před 5 lety se už mobilní verze hodně webu řešila. Tehdy jsme dokonce dělali testování v několika různých zařízeních apod. To už se mobily začali objevovat i ve statistikách a jejich podíl postupně rostl.

Dneska má myslím smysl nejprve udělat dobrý web pro mobil, a teprve pak řešit jako to bude vypadat na desktopu. Byť pro mě osobně je to myšlenka, která je mi skoro až „proti srsti“, realita už je taková. Takže i já se budu muset naučit trochu více koukat na to, jak weby vypadají v mobilech. Ne že bych to nedělal, ale tak nějak jsem to stále bral, že PC je pořád ještě to důležitější. A ono už to pomalu a jistě přestává platit.

Takže pokud dneska ještě někdo ignoruje to, jak jeho web vypadá na mobilu, to jestli mu tam všechno funguje správně, tak má dost velký problém. Zvláště pokud je pro něj mobil prodejní/komunikační kanál který ho živí.

Nahradí tedy mobily počítače?

Pořád si ale stojím za tím, že v dohledné době 5 – 10 let nemohou mobily nahradit počítače. Podíl mobilní návštěvnosti na celkové návštěvnosti webů na internetu asi bude i nadále pomalu růst. Na druhou stranu si myslím, že ten nejrychlejší růst mobilní návštěvnosti se již vyčerpal. Za posledních pár let postupně všichni přecházeli z „hloupých“ telefonů na ty chytré. A dnes už myslím, že každý, kdo chtěl mít chytrý telefon, už ho má, a ten zbytek o něj nestojí.

Myslím, že mobilní návštěvnost se ustálí někde na 60:40 (mobil:desktop). Možná o něco více. Ale dokud klasický počítač (a je jedno jestli to je desktop, notebook, ultrabook, nebo cokoliv obdobného) bude sloužit jako hlavní pracovní nástroj (na mobilu/tabletu se přece jen ještě moc pracovat nedá, resp. dá ale jinak), tak bude i nezanedbatelný podíl návštěvnosti z PC.

Ale co já vím, třeba to bude i úplně jinak. Třeba tady zase za 4 roky budu psát článeček o tom, jak jsem se spletl.

PS: V textu používám slovo „mobil“ nebo „mobilní“ spíše pro souhrnné označení mobilních telefonů a tabletů. Stejně tak termín „desktop“ používám spíše pro označení klasického počítače, notebooku apod. prostě něčeho co má trochu větší obrazovku a neovládá se prstem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *