Foto 1: Rodinný dům s terasou – divým se že tomu rovnou neříkají vila, nebo by o tom mohli tvrdit, že to je funkcionalismus ….

Výmysly a lži ve slovníku realitních makléřů

Posledního půl roku se snažíme najít nějaký dům nebo chalupu někde v oblasti Jižních Čech. Za tu dobu jsme si prohlédnuli několik stovek inzerátů, byli se podívat na několika prohlídkách. Přiznám se, že mě poměrně fascinuje, co všechno si někteří realitní makléři dovolí napsat do inzerátu. Někdy mám pocit, že buď musí „hulit fakt skvělej matroš“, nebo že nemají ani kousek soudnosti.

Některé z inzerátů jsou neskutečné perly. Opravdu by mě zajímalo, jestli většina lidí co kupují dům nebo byt (prostě nějakou nemovitost), je tak naivní, že na to realitkám skočí. A proto tedy realitky používají podobné výrazy (viz dále v textu), nebo jestli v realitkách pracují lidé se sníženým IQ, a tak jim nedochází, co to tam píšou za bláboly? Nevím … rozum mi nad tím zůstává stát.

Rodinný dům s terasou a bezbariérovým přístupem

A tady je první perla. Inzerát byl svého času na webu Sreality.cz (co jsem se teď díval tak tam zatím pořád ještě je.

Titulek inzerátu: Prodej rodinného domu 223 m² (už tohle při pohledu na fotku trochu zarazí … rodinný dům ??

V popisu inzerátu (výběr):

  • Hlavní vstup do stavby je ve východním průčelí, několik betonových předsazených schodů vede na terasu před vstupem (????)
  • Stavba je v dobrém, udržovaném stavu

Když se alespoň trochu soudný člověk podívá na příslušnou fotku, tak nazvat tohle rodinným domem, tvrdit o tom že je v dobrém udržovaném stavu (ty vydrolené cihly se mi tam asi jen zdají) a ještě operovat s termíny jako terasa – to chce fakt hodně silný žaludek.

Foto 1: Rodinný dům s terasou – divým se že tomu rovnou neříkají vila, nebo by o tom mohli tvrdit, že to je funkcionalismus ….

Foto 1: Rodinný dům s terasou – divím se že tomu rovnou neříkají vila, nebo by o tom mohli tvrdit, že to je funkcionalismus ….

Dům je vhodný k rekonstrukci

Další perla, kterou je možné poměrně často vidět v mnoha různých inzerátech. V překladu to obvykle znamená, že to je totální ruina, kde jsou minimálně vlhké/plesnivé zdi (tj. je potřeba kompletně nová izolace), je tam špatná střecha, a dost možná i narušená statika.

  • Dům vhodný k rekonstrukci = totální přestavba nebo zbořit a postavit znovu

Za celou dobu jsem viděl jen několik málo inzerátu, kde to napsali na rovinu = „stav nemovitosti je velmi špatný, je nutná kompletní rekonstrukce nebo demolice“, to mi přijde férové. Ale tvrdit že nemovitost je „vhodná“ k rekonstrukci je také úlet.

Foto 2: Nemovitost je prý vhodná k rekonstrukci. Zřejmě předpokládají, že se ta rekonstrukce bude dělat bagrem a několika nákladními auty.

Foto 2: Nemovitost je prý vhodná k rekonstrukci. Zřejmě předpokládají, že se ta rekonstrukce bude dělat bagrem a několika nákladními auty.

Nemovitost prošla částečnou rekonstrukcí

Tak to je další perla. Sice se najdou i slušné inzeráty, kde rovnou napíší, co to znamená – třeba nové rozvody vody, elektřiny, nová střecha, nová izolace apod. Pokud je tam, ale jenom nic neříkají fráze, že nemovitost prošla „částečnou rekonstrukcí“, tak to většinou znamená tak maximálně to, že někdo vymaloval, zamazal ty nejhorší spáry a díry ve stěnách, a na podlahy dal nejlevnější lino nebo laminátovou podlahu, nebo někde jsme viděli i ty nejobyčejnější plastová okna. No nevím, než tuhle snahu tak to možná je lepší nechat ve stavu „nemovitost vhodná k rekonstrukci“

Nemovitost má dobrou dopravní dostupnost

Tohle zpravidla znamená obvykle jednu ze dvou věcí:

  • Dům je jen kousek od dálnice (nebo jiného frekventovaného silničního tahu)
  • Dům je hned u frekventované vlakové tratě

Na jeden takový dům jsme se jeli podívat. Podle mapy byl necelý kilometr od dálnice. Vzhledem k tomu, že to byl opravdu hezký dům na hezkém pozemku, a vzhledem k tomu, že mezi domem a dálnicí měl být (alespoň podle satelitních snímků na Google) vysoký les, tak jsme to zkusili.

Bohužel jsme na místě zjistili, že ten les mezi tím stihli vykácet, a až k dálnici se táhne holý průsek.

Pobavila mě realitní makléřka, která se nás snažila ukecat, že jsme se trefili zrovna do nějaké dopravní špičky, a že tam běžně takový hluk nebývá. A pak to zkoušela i přes majitele, aby nám potvrdil, že to tam nebývá tak hrozné, a že se dá na ten hluk zvyknout.

Vzhledem k tomu, že za posledních pár měsíců se daný dům stále neprodal, jen se u něj už asi 3x změnila cena směrem dolů (celkově už asi o půl miliónu), tak se mi zdá, že většina zájemců to vnímá stejně jako my. Ani se majiteli nedivím, že se toho chce zbavit.

A ještě jedna perla na závěr, aneb co je to luxusní bydlení. Asi jsem trochu rozmlsaný, ale pod pojmem „luxusní“ si osobně představuji něco trochu jiného …

Foto 3: Onen šedý baráček uprostřed asi skrývá nějaký luxusní interiér, na první pohled to tak ale nevypadá …. Asi mají závistivé sousedy, takže to „luxusní“ bydlení raději moc nevystavují …

Foto 3: Onen šedý baráček uprostřed asi skrývá nějaký luxusní interiér, na první pohled to tak ale nevypadá …. Asi mají závistivé sousedy, takže to „luxusní“ bydlení raději moc nevystavují …

A další perly z realitního slovníku

Info o ceně u RK = tohle také nechápu. Přijde mi to jako nějaká hra typu „tak kolik byste za to byl ochotný dát“ (aneb doufáme že natrefíme na někoho, kdo nemá představu o možné ceně a vyrazíme z něj maximum, které bude ochotný nabídnout). Buď má majitel nějakou představu, za kolik to chce prodat, nebo ne. Na nějaké dohadování o ceně, jako někde na tureckém bazaru moc nejsem

Ideální polovina domu/pozemku = na to bych byl osobně velmi, velmi opatrný. Známe ty případy, kdy se dva sousedi nebo dokonce i příbuzní, jsou schopni 10 let soudit jen proto, že jablka ze stromu padají do cizí zahrady

Kompletně zařízený = opět dvě možnosti, buď je to vybavení, které tam navozili různí známí a příbuzní kteří se toho chtěli zbavit (tj., totální šunt) nebo to nejlevnější z Ikey (tj. totální šunt)

Máme ještě jednoho zájemce, který vážně uvažuje o koupi, měli byste se rozhodnout co nejrychleji = zvláštní že tam ten inzerát pořád visí i po třech měsících

  1 Comment

  1. Sar   •  

    Jasné ,že keď chceš niečo predať tak nenapíšeš rozpadajúca sa barabizna za pol miliona ,ale ten prvý dom tak to bol fakt úlet ,že terasa a vôbec nazvať to domom to je teda niečo :))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *